Rezultatele 1 - 30 din 1000 (0.378 secunde)
Schimba cuvintele cautate
Filtreaza dupa data
Data inceput
Data sfarsit

Filtreaza dupa publicatie

Delta ACM deszapeste drumurile din Gorj. Pretul e urias!

Sambata, 03 Decembrie 2016, ora 20:16

Delta ACM deszapeste drumurile din Gorj. Pretul e urias!Drumurile nationale din Gorj vor fi deszapezite de firma Delta ACM din Slatina. Conducerea Sectiei Drumuri Nationale Targu Jiu spune ca instanta a respins contestatia firmei Gecor. "Firma Delta ACM a fost declarata castigatoare la finalizarea licitatiei, insa firma Gecor, clasata pe locul 5, care a curatat drumurile in Gorj anul trecut, a depus contestatie. Procesul a ajuns la Curtea de Apel Bucuresti, iar saptamana trecuta instanta a respins contestatia", a declarat Ion Tudor, seful Sectiei Drumuri Nationale Targu Jiu. Contractul incheiat cu firma Delta ACM se va derula pe patru ani, iar valoarea acestuia se ridica la circa 35 de milioane de lei. (D.M.)

Actualitate / stiri Actualitate11 vizite[ Pandurul ]

Accident provocat de un cal nesupravegheat. A agonizat zece ore in camp!

Sambata, 03 Decembrie 2016, ora 19:23

Accident provocat de un cal nesupravegheat. A agonizat zece ore in camp!Un cal lasat nesupravegheat a provovat vineri un accident pe DN 67, in apropiere de Tg Jiu, in care au fost implicate doua autoturisme. Soferii au scapat cu rani superficiale, dar animalul abandonat pe camp a agonizat zece ore. Andrei Lazar, purtatorul de cuvant al Inspectoratului de Politie al judetului Gorj, a spus ca politia a anuntat Directia Sanitar Veterinara, care nu a avut personal disponibil. "Politistii, ca de fiecare data, respecta procedura. Dupa ce au terminat cercetarea informeaza institutiile publice abilitate sa-si faca treaba mai departe, respectiv Directia Sanitar-Veterinara si Directia de Servicii Comunale. Politistii informeaza, dar DSV-ul nu are oameni care lucreaza noaptea, iar accidentul a avut loc la ora 23.00. Politistii au scos animalul in afara partii carosabile, au informat mai departe si au venit sambata dimineata", a declarat Lazar, citat de Mediafax.

Reprezentantii DSV Gorj sustin insa ca Politia nu a anuntat evenimentul, imediat dupa producerea lui. "Sambata dimineata, in jurul orei 08.00, am fost anuntati. Am trimis baietii. Calul nu are cip, nu se stie proprietarul. A fost eutanasiat si dus spre Protan. Nu ne-a anuntat nimeni vineri seara. Politia trebuia sa ma anunte, cum s-a intamplat si saptamana trecuta, tot in zona respectiva, cand au sunat la miezul noptii, dar de data aceasta nu a sunat nimeni", a precizat Nicolae Calescu, directorul Directiei Sanitar-Veterinare si pentru Siguranta Alimentelor Gorj. (A.A.)

Actualitate / stiri Actualitate29 vizite[ Pandurul ]

Ciolos cere votul romanilor

Vineri, 02 Decembrie 2016, ora 11:45

Ciolos cere votul romanilorPremierul Dacian Ciolos a scris pe Facebook un mesaj pentru romanii asteptati la urne pe 11 decembrie. Ciolos spune ca este pregatit sa conduca un guvern format din PNL si USR. "PNL si USR mi-au propus sa ma sustina pentru a continua sa conduc Guvernul daca, impreuna, vor sustine o majoritate parlamentara. Votul dumneavoastra din 11 decembrie va spune asta. Daca raspunsul este pozitiv sunt pregatit si hotarat in decizia ca impreuna cu aceste partide si cu toti cei care vor ca Romania sa mearga inainte, sa construiesc o guvernare responsabila, deschisa si onesta pentru urmatorii 4 ani. (...) Sunt gata sa ma angajez in acest proiect si deoarece, pentru mine, nu este vorba doar de nevoia de a avea sprijinul unor partide politice pentru a guverna. Este mult mai mult si mult mai important decat atat. Este vorba de a face o alegere clara pentru un nou mod de a face politica si de a guverna. Este vorba de a face o alegere clara intre trecut si viitor, pentru o Romanie a bunului simt, a respectului pentru munca cinstita si impotriva perpetuarii coruptiei, minciunii si populismului. Este o alegere pe care va invit sa o facem impreuna, toti cei care credem ca Romania nu-si poate permite sa se intoarca la ceea ce a fost", a scris acesta pe Facebook.

Actualitate / stiri Actualitate4 vizite[ Pandurul ]

Un candidat la parlamentare, amenintat cu moartea

Vineri, 02 Decembrie 2016, ora 10:08

Un candidat la parlamentare, amenintat cu moarteaUn candidat la alegerile parlamentare, aflat pe listele pentru Camera Deputatilor de la Gorj, a primit amenintari cu moartea prin telefon. Este vorba despre Laurian Stanchescu de la Partidul Alianta Noastra Romania.

Nu este primul incident. Saptamana trecuta, o persoana de la etajul unui bloc din centrul orasului i-a aruncat cu apa in cap. "De o luna primesc telefoane cu numar privat. Initial, am raspuns si am luat niste injuraturi, mi-au spus sa particip la alegerile parlamentare pentru ca mi se poate intampla orice, dar n-am mai raspuns la numere necunoscute", a declarat Laurian Stanchescu. Acesta a facut plangere la politie, dupa ce a primit amenintari pe telefonul hotelului unde este cazat. "Vineri, in jurul orei 14:00, eram in camera de hotel, cand suna telefonul. Raspund, era o doamna care a inceput sa-mi spuna sa fiu atent ca sunt urmarit, sa ma uit in spate cand merg pe strada, iar apoi mi-a vorbit foarte urat, niste amenintari josnice", a precizat Laurian Stanchescu. Acesta spune ca s-a decis sa faca plangere la politie, dupa ce si-a dat seama ca a fost urmarit. "Am coborat la receptie si am intrebat-o pe doamna de acolo cine m-a sunat, i s-a spus ca este o doamna careia nu-i raspund pe mobil si ca vrea sa vorbeasca cu mine. Eu n-am facut public hotelul unde stau, e clar ca am fost urmarit pana la hotel, nu-mi pot da seama cum a obtinut numarul camerei. Am depus plangere la politie pentru ca nu se poate tolera asa ceva, dupa ce au aruncat cu apa pe mine de la etaj", ..

Actualitate / stiri Actualitate49 vizite[ Pandurul ]

Ilie si Boza, impreuna la parada militara

Joi, 01 Decembrie 2016, ora 10:39

Ilie si Boza, impreuna la parada militaraActualul director al CE Oltenia, Ionel Ilie, si viitorul director al companiei, Sorin Boza, au participat la evenimentul din Piata Prefecturii Gorj, prilejuit de sarbatoarea Zilei Nationale. Cei doi au depus o coroana de flori la monumentul din Piata Prefecturii.

Galerie foto

Actualitate / stiri Actualitate5 vizite[ Pandurul ]

Luis Popa, posibil candidat la primarie

Joi, 01 Decembrie 2016, ora 09:04

Luis Popa, posibil candidat la primarieLuis Popa, directorul Polaris, membru PSD Gorj, ar putea candida la Primaria Targu Jiu, daca Florin Carciumaru va castiga mandatul de senator si va merge in Parlament. Luis Popa a spus ca ar fi interesat de o candidatura doar in conditiile in care Aurel Popescu, actualul viceprimar, nu ar vrea sa candideze la primarie.

Actualitate / stiri Actualitate4 vizite[ Pandurul ]

Eleva ucisa de un autotren, fiica unui angajat CEO. Cand are loc inmormantarea!

Joi, 01 Decembrie 2016, ora 08:55

Eleva ucisa de un autotren, fiica unui angajat CEO. Cand are loc inmormantarea!Eleva de liceu, omorata de un autotren in zona Kaufland, este fiica unui angajat al CE Oltenia. Liderul sindical Doru Craete a scris pe Facebook ca Denisa este fiica colegului sau Vasile Catrinoiu. Tot el a anuntat ca inmormantarea va avea loc vineri, 2 Decembrie. Trupul fetei a fost depus la capela Cimitirului Municipal.

Actualitate / stiri Actualitate5 vizite[ Pandurul ]

Ce le-a transmis Tariceanu liderilor din minerit si energie

Miercuri, 30 Noiembrie 2016, ora 17:36

Ce le-a transmis Tariceanu liderilor din minerit si energieCopresedintele ALDE Calin Popescu Tariceanu a declarat miercuri, la Rovinari, ca Romania are nevoie de capacitati de productie pe combustibili fosili, care sa asigure baza sistemului energetic, punctand ca "fara un sistem energetic cum este cel din Oltenia se pune in pericol existenta Sistemului Energetic National".

"Romania trebuie sa aiba capacitati de productie pe combustibili fosili, care sa asigure baza sistemului energetic, sa asigure sistemul energetic de functionare uniforma pe toata durata zilei, urmand ca sursele de energie regenerabila sa compenseze momentele de consum ridicat. Fara un sistem energetic cum este cel din Oltenia se pune in pericol existenta Sistemului Energetic National. Aceasta este esenta reglementarii legislative pe care noi am aprobat-o si care in acest fel va asigura perenitatea atat a exploatarilor miniere cat si a componentei de productie a energiei electrice", a precizat Tariceanu, conform Agerpres.

Calin Popescu Tariceanu a participat, la sediul Primariei Rovinari, la o intalnire cu liderii sindicatelor din energie, unde au fost dezbatute mai multe aspecte legate de energie si minerit. (A.A.)

Actualitate / stiri Actualitate45 vizite[ Pandurul ]

Un pacient al Spitalului Judetean are nevoie de sange. Vezi grupele deficitare!

Miercuri, 30 Noiembrie 2016, ora 15:07

Un pacient al Spitalului Judetean are nevoie de sange. Vezi grupele deficitare!Un pacient al Spitalului Judetean de Urgenta Targu Jiu are nevoie urgenta de sange grupa zero negativ. Barbatul este internat de doua zile pe sectia medicala a unitatii spitalicesti si asteapta transfuziile. Stocuri de sange sunt, anunta reprezentantii Centrului de Transfuzii, insa cel mai probabil a fost o problema de comunicare. Totusi, donatorii sunt asteptati inclusiv vineri, 2 decembrie, sa doneze.

Barbatul internat pe sectia Medicala a Spitalului Judetean are nevoie urgent de sange grupa 0 negativ. Tiberiu Tataru, managerul unitatii medicale, spune ca se confrunta des cu astfel de situatii si ca pacientii stau internati pe Unitatea de Transfuzii pana apare sangele potrivit. "Exista o persoana internata din data de 27 noiembrie pe sectia Medicala din Tudor Vladimirescu care are nevoie de sange zero negativ. Speram sa avem donatori astfel incat problema sa se rezolve cat mai repede. Se mai intampla sa nu avem sange suficient, ne mai imprumutam cate o punga intre institutii. Avem si noi o unitate de transfuzii in spital care se ocupa de gestionarea acestor situatii", a spus Tiberiu Tataru, managerul Spitalului Judetean de Urgenta Targu Jiu.

Sange nu prea este pentru ca nici donatori nu mai prea sunt. Asta spun medicii de la Centrul de Transfuzii Sangvine Targu Jiu. "In general, cele mai deficitare sunt grupele cu RH negativ. In ultimele trei saptamani ne-am confruntat cu o criza acuta de sange A2 negativ. Din pacate a scazut numarul donatorilor, este intr-o continua ...

Actualitate / stiri Actualitate41 vizite[ Pandurul ]

Primaria din Gorj care a accesat toate masurile pe fonduri europene

Miercuri, 30 Noiembrie 2016, ora 15:00

Primaria din Gorj care a accesat toate masurile pe fonduri europenePrimaria Crasna a accesat toate masurile pe fonduri europene, care au fost destinate administratiilor locale. Din cele 17 de proiecte aprobate pentru judetul Gorj, in ultima sesiune, doua vor fi implementate la Crasna. Este vorba despre modernizarea centrului cultural si asfaltarea ultimelor ulite din comuna. Primarul Aurel Vamvu spune ca secretul accesarii fondurilor europene este acela de a avea proiectele pregatite cu cel putin o luna-doua inainte. Asta pentru ca in primele minute ale deschiderii sesiunii sa poata fi depuse.

Primaria Crasna a finalizat deja investitii demarate cu fonduri europene, accesate prin sapte masuri. Pe langa acestea, alte doua proiecte vor fi implementate in perioada imediat urmatoare, asta dupa ce s-a semnat cererea de finantare cu Agentia pentru Finantarea Investitiilor Rurale (AFIR). "Din cele 17 proiecte aprobate pe Gorj, care au fost depuse in sesiunea 2015-2020, doua sunt la Crasna, proiectul numarul 8 - Centrul Cultural si proiectul numarul 9 -Modernizarea drumurilor. Astea pe langa cele 7 proiecte, pe care le-am accesat in ultimii 10 ani. Punctajul obtinut a avut la baza modernizarea drumului care duce la schitul Crasna si la Centrul de Informare Turistica din satul Dragoiesti si drumul de legatura intre Drumul Judetean 665 si Drumul National Transalpina si Aninis- Huluba. Este un drum foarte circulat care arata foarte rau si pe care-l intretinem greu", a declarat Aurel Vamvu, primarul comunei Crasna.

Una dintre lucrarile complexe ...

Actualitate / stiri Actualitate59 vizite[ Pandurul ]

Pandurii, stimulati pentru o noua victorie. Ce au primit!

Miercuri, 30 Noiembrie 2016, ora 14:41

Pandurii, stimulati pentru o noua victorie. Ce au primit!Jucatorii de la Pandurii au primit cei o mie de euro de fiecare titular, pentru victoria de la CFR Cluj. Principalul creditor al clubului Pandurii, Marin Condescu, a spus ca se asteapta la victorie si in meciul din 1 decembrie cu Voluntari, ceea ce le va aduce pandurilor inca o mie de euro in conturi. Dupa intrarea in insolventa, jucatorii au ramas cu salarii de o mie de euro, dar isi pot creste veniturile cu o mie de euro la fiecare victorie si 350 de euro la egal.

Sport / stiri Sport2 vizite[ Pandurul ]

Accidentati de doctorul Malaescu

Miercuri, 30 Noiembrie 2016, ora 12:17

Accidentati de doctorul MalaescuDoua persoane au ajuns la spital dupa ce au fost accidentate de doctorul Ion Malaescu, in zona Hotelului Anna. Se pare ca doctorul cardiolog vorbea la telefon si nu a fost atent, scrie TV Sud, care a si postat fotografii de la fata locului.

Galerie foto

Actualitate / stiri Actualitate0 vizite[ Pandurul ]

Mort dupa o ciocnire intre doua locomotive

Miercuri, 30 Noiembrie 2016, ora 10:08

Mort dupa o ciocnire intre doua locomotiveGrav accident feroviar produs marti dupa-amiaza in gara industriala de la Barsesti, acolo unde doua locomotive s-au izbit frontal. Mecanicul uneia dintre ele a murit pe loc, dupa ce a fost prins intre fiarele contorsionate. Echipe de salvatori au mers la locul accidentului dar pentru barbatul de 49 de ani nu au mai putut face nimic. El se afla in locomotiva ce urma sa tracteze o alta care era in fruntea unei garnituri formate din 20 de vagoane, toate incarcate cu ciment. Manevra de tractare a celor doua locomotive a esuat, impactul dintre ele ducand la lovirea celei din fruntea vagoanelor. Aceasta a fost prinsa la mijloc, intre locomotiva ce venea pe calea ferata si vagoanele din spatele ei.

Mecanicul din ea a apucat sa se salveze, dar cel din locomotiva ce venea pe calea ferata nu a mai avut nicio sansa. "Eu nu am mai vazut asa ceva niciodata si am lucrat toata viata pe calea ferata. E dezastru ce e aici. Eu cred ca bietul om a facut infarct ca alta explicatie nu am. Nu cred ca e vreo manevra gresita sau vreo defectiune. Nu avea cum. Doar o problema de-a lui de sanatate cred eu", a spus unul dintre mecanicii veniti sa vada ce s-a intamplat cu colegii lor. La locul nenorocirii au venit si echipaje de descarcerare si acordare de prim ajutor, mecanicul ramas in viata fiind transportat la spital. "Echipajul SMURD a acordat primul ajutor pentru un mecanic de locomotiva ranit, a doua persoana fiind gasita decedata. S-au asigurat masuri PSI pentru a nu se mai produce alte ...

Actualitate / stiri Actualitate67 vizite[ Pandurul ]

Eleva accidentata mortal de un autotren! In Targu Jiu!

Miercuri, 30 Noiembrie 2016, ora 10:00

Eleva accidentata mortal de un autotren! In Targu Jiu!Un grav accident rutier s-a produs marti seara pe Aleea Digului din municipiu, nu departe de sensul giratoriu din apropierea Inspectoratului Teritorial de Munca Gorj. Un tir care a virat dreapta pentru a intra pe strada amintita a spulberat pur si simplu o fata de 15 ani care traversa strada fara sa foloseasca trecerea de pietoni aflata in apropiere.

Adolescenta vorbea la telefon in momentul in care s-a angajat in traversarea strazii, soferul dandu-si seama de ceea ce facuse de abia dupa aproape 100 de metri. Omul era convins ca Denisa, asa cum o chema pe eleva de la Colegiul Comercial Virgil Madgearu, s-ar fi aruncat intentionat inspre masina sa, desi nimeni nu ii confirma vorbele. "Am vazut-o in momentul in care era pe trotuar. Era o zebra in apropiere, dar ce sa ii fac eu daca nu s-a dus la zebra. Eu cred ca ea s-a aruncat intentionat, asa cred. Am auzit la un moment dat la una din rotile din spate o bubuitura si am mers un pic pentru ca nu am stiut ce s-a intamplat, fiind si intuneric. Am crezut ca am vreo pana la cauciuc. Am oprit aici si am vazut ce vede toata lumea", a spus Tudor Valeanu, din Slatina, judetul Olt.

Eleva terminase orele la scoala si, dupa cum spun colegii sai veniti la locul accidentului, vorbea la telefon in momentul in care a fost accidentata mortal. "Fata mea mi-a spus ca vorbea la telefon cu o alta colega, care a auzit-o tipand in telefon, dupa care nu s-a mai auzit nimic. Colega a plecat cu mama ei sa o caute acasa, ca locuieste peste Podul ...

Actualitate / stiri Actualitate172 vizite[ Pandurul ]

Robert Buga: Eu n-am jignit pe nimeni in halul asta

Marti, 29 Noiembrie 2016, ora 17:58

Robert Buga: Eu n-am jignit pe nimeni in halul astaCandidatul PNL Gorj la Senat, Tudor Barbu, a aparut la o televiziune locala, pentru cateva minute, sub numele altui candidat. Din eroare, Tele 3 a afisat pe burtiera Robert Buga, candidat PRU la Camera Deputatilor. Eroarea a fost semnalata pe facebook de jurnalistul Narcis Daju, iar la postarea acestuia Robert Buga a comentat, glumind: "Voi da Tele3 in judecata... eu n-am jignit pe nimeni in halul asta".

Actualitate / stiri Actualitate27 vizite[ Pandurul ]

Condamnare cu executare pentru Bica, Videanu achitat

Marti, 29 Noiembrie 2016, ora 16:05

Alina Bica a fost condamnata la patru ani de inchisoare cu executare si a fost achitata pentru infractiunea de abuz in serviciu, in vreme ce Adriean Videanu, fost ministru al Economiei, a fost achitat pentru complicitate la abuz in serviciu.

Fostul procuror sef al DIICOT Alina Bica este acuzata ca l-a favorizat pe fostul ministru al Economiei Adriean Videanu prin ridicarea unui sechestru. Sentinta va putea fi atacata la Completul de 5 Judecatori al Inaltei Curti de Casatie si Justitie.

Detalii pe digi24.ro

Actualitate / stiri Actualitate16 vizite[ Pandurul ]

Pestisani: Au furat lemn de 25 de mii de euro in doua zile

Marti, 29 Noiembrie 2016, ora 11:48

Pestisani: Au furat lemn de 25 de mii de euro in doua zileO echipa de activisti Greenpeace Romania a efectuat in perioada 17-18 noiembrie 2016 o cercetare cu privire la transportul lemnului pe raza localitatii Gureni din comuna Pestisani. In aceasta localitate isi desfasoara activitatea patru societati de prelucrare si transport al lemnului. Greenpeace Romania a transmis o sesizare in acest caz catre Procuratura (DIICOT), Garda Forestiera Valcea si Ministerul Mediului, Apelor si Padurilor. Astfel, in perioada de monitorizare, au fost identificate 35 de transporturi ilegale, atat transporturi fara aviz, cat mai ales vehicule cu aviz pentru un volum semnificativ mai mic decat cel transportat in realitate. Volumul de lemn ilegal monitorizat a fost estimat la 319 metri cubi, cu o valoare de circa 25.000 euro. Greenpeace Romania a transmis o sesizare in acest caz catre Procuratura (DIICOT), Garda Forestiera Valcea si Ministerul Mediului, Apelor si Padurilor.

Galerie foto

Actualitate / stiri Actualitate52 vizite[ Pandurul ]

Reactia ALDE dupa scandalul dintre Filip si Chivu

Marti, 29 Noiembrie 2016, ora 11:11

Reactia ALDE dupa scandalul dintre Filip si ChivuLiberalul Laurentiu Chivu a fost evacuat din sala de consiliu din Rovinari, decizia fiind votata de consilieri. PNL a remis un comunicat de presa in care a anuntat ca Laurentiu Chivu va face plangere penala impotriva lui Robert Filip, primarul din Rovinari. Astazi a venit si reactia ALDE, care spune ca Laurentiu Chivu a vociferat si a injurat zeci de minute in sedinta. "Pentru corecta informare a cetatenilor din judetul nostru, Alianta Liberalilor si Democratilor - organizatia Gorj face urmatoarele precizari in legatura cu modul de desfasurare a sedintei Consiliului Local Rovinari, din 28 noiembrie a.c.: La fel ca in toata perioada scursa de la alegerile locale din iunie a.c., consilierii locali ai Partidului National Liberal au facut tot posibilul sa boicoteze si sa perturbe sedinta de Consiliu Local. La toate sedintele precedente, consilierii liberali s-au impotrivit la majoritatea proiectelor de hotarari, in incercarea de a impiedica orice initiativa benefica pentru oras. La sedinta din 28 noiembrie a.c., liberalul Laurentiu Chivu a avut atitudini extrem de violente, total nejustificate, care n-au nicio legatura cu activitatile deliberative dintr-un Consiliu Local. Nu doar presedintele de sedinta, nu doar secretarul Primariei, nu doar primarul orasului ci si fiecare dintre zecile de cetateni care au asistat la sedinta l-au rugat pe Laurentiu Chivu sa se linisteasca, sa incerce sa foloseasca un ton civilizat, sa inceteze sa mai urle si sa mai aduca injurii. Timp de peste o ...

Actualitate / stiri Actualitate32 vizite[ Pandurul ]

CE Oltenia: Prima de 550 de lei si libere de sarbatori

Luni, 28 Noiembrie 2016, ora 23:13

CE Oltenia: Prima de 550 de lei si libere de sarbatoriSindicatele si administratia din CE Oltenia au discutat, luni, despre prima de Craciun, dar si liberele de sarbatori. Sindicatele au cerut, in unanimitate, ca prima de Craciun sa fie de 700 de lei, nu 550 de lei cat e in contract. De la sedinta au plecat insa tot cu prima de 550 de lei si libere saptamana aceasta, incepand de marti pana luni, dar si in perioada Craciunului si Revelionului.
Administratia CE Oltenia si sindicatele s-au reunit luni in sedinta, la final fiind sigura prima de Craciun de 550 de lei si inca una de 100 de lei pentru copii, care se da pana pe 6 decembrie. "Ce puturam obtine este ceea ce e in contract. Pana pe 6 decembrie se va da 100 de lei la copii, libere saptamana aceasta, doar marti mai lucram, si perioada 26-31 decembrie. Prima de Craciun e 550, cat e in contract, dar speram ca va ajunge la 700 de lei. Sunt bani sa se dea 700. Acum si cei de la Univers au tinut si ei la 700, nu au mai facut ca acum un an cand au semnat cu 550, cat a vrut Laurentiu Ciurel. Eu vazui un realizat al bugetului, exista bani si pentru a se da 700 de lei", a declarat Constantin Mitrescu.
Sindicatele au primit asigurari ca rectificarea se va face in decembrie. Dar chiar si asa, sunt bani, spune Mitrescu. Mitrescu spune ca la capitolul bonusuri sunt economii de 24 de milioane de lei. Acesta a explicat faptul ca e mai simplu de transferat bani de la bonusuri la fondul de salarii, decat de la plati compensatorii. Totodata, sindicatele spera ca va fi rectificat bugetul ...

Actualitate / stiri Actualitate49 vizite[ Pandurul ]

Director incompatibil din cauza unei diplome!

Luni, 28 Noiembrie 2016, ora 23:12

Director incompatibil din cauza unei diplome!Agentia Nationala pentru Integritate socheaza din nou. De data asta pe Constantin Negrea, director APIA Gorj, pe care l-a declarat incompatibil din cauza ca are diploma de expert tehnic judiciar in specializarea agricultura. Nu a folosit-o, nu a facut vreodata o expertiza, doar a dat un examen la Ministerul Justitiei, pe care l-a promovat. "Ai o calitate obtinuta prin munca, dar ajungi sa fii blamat pentru ea", a comentat Negrea. Peste 90% din activitatea ANI este axata pe incompatibilitati ale functionarilor cu functii neremunerate, in timp ce marile averi nejustificate ocupa doar in mica parte timpul inspectorilor de integritate.

Veste soc luni pentru Constantin Negrea, dupa ce inspectorii Agentiei Nationale de Integritate l-au declarat incompatibil cu functia ocupata. ANI a dat publicitatii un comunicat cu privire la concluziile pe care le-a tras dupa verificarile la care a fost supus seful Agentiei de Plati si Interventie in Agricultura Gorj, verdictul nefiindu-i deloc favorabil acestuia. "Agentia Nationala de Integritate a constatat faptul ca Negrea Constantin s-a aflat in stare de incompatibilitate in perioada 15 noiembrie 2013 - 06 martie 2015 intrucat a detinut simultan functia publica de Director executiv al Agentiei de Plati si Interventie pentru Agricultura - Centrul Judetean Gorj si calitatea de expert tehnic judiciar in specializarea agricultura, calitate aflata in legatura cu atributiile din fisa postului acestuia", a comunicat ANI.

Negrea va contesta raportul ..

Actualitate / stiri Actualitate50 vizite[ Pandurul ]

Proiect pentru demiterea viceprimarului Adrian Tudor

Luni, 28 Noiembrie 2016, ora 23:11

Proiect pentru demiterea viceprimarului Adrian TudorConsilierul local ALDE din Targu Jiu, Eduard Ladaru, a initiat un proiect de hotarare pentru revocarea din functie a viceprimarului Adrian Tudor. Ladaru spune ca face acest demers pentru ca Adrian Tudor a dezinformat cetatenii spunand ca sistemul de iluminat de la Coloana fara Sfarsit functiona, desi era defect. A incercat sa-l introduca pe ordinea de zi a sedintei de Consiliu Local de luni, 28 noiembrie, insa fara succes, astfel ca urmeaza sa fie pe ordinea de zi a sedintei viitoare.

Opt consilieri au semnat proiectul de hotarare pentru revocarea viceprimarului Adrian Tudor. Initiatorul a fost Eduard Ladaru de la ALDE, caruia i s-au alaturat consilierii PMP si PNL. Nu a reusit sa introduca proiectul pe ordinea de zi, dat fiind faptul ca nu avea avizul comisiilor de specialitate, insa spune ca va reincerca la urmatoarea sedinta. "Dovezile sunt foarte clare. Nu functioneaza iluminatul asa cum trebuia sa functioneze. Sunt fotografii inainte si fotografiile de acum. Este foarte clar, Coloana Infinita nu este iluminata la fel ca inainte. Marea problema nu este ca nu functioneaza iluminatul, ci este mintitul in spatiul public. Vii si spui: Sunt probleme, urmeaza sa le remediem. Daca minti cu din astea ce sa mai credem? Ca minti cu privire la toate", a declarat consilierul local Eduard Ladaru.
Primarul din Targu Jiu spune ca nici Adrian Tudor, dar nici Aurel Popescu nu au mintit cand au vorbit despre iluminatul de la Coloana fara Sfarsit, bazandu-se pe ce i-au comunicat sefii ...

Actualitate / stiri Actualitate49 vizite[ Pandurul ]

Eleve gravide la Slivilesti. Ce spun autoritatile!

Luni, 28 Noiembrie 2016, ora 23:09

Eleve gravide la Slivilesti. Ce spun autoritatile!Trei eleve de clasa a VIII-a din Slivilesti ar fi insarcinate, potrivit unei informatii primite pe surse. Primarul Sorin Bucurescu a spus ca el stie de doua astfel de situatii, in timp ce conducerea scolii confirma un singur caz. Fata de 14 ani care este gravida in zece saptamani este monitorizata de conducerea scolii, de Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectia Copilului (DGASPC) Gorj, dar si de Centrul Judetean de Resurse si Asistenta in Educatie (CJRAE).

Are 14 ani, este eleva in clasa a VIII-a si in curand va deveni mamica. Fata locuieste cu familia in satul Stramtu din Slivilesti si asa gravida cum este frecventeaza scoala, sustine directorul unitatii de invatamant, Iulian Georgescu.
Baiatul cu care a ramas insarcinata are 19 ani si bineinteles dosar penal pentru ca a intretinut relatii sexuale cu o minora. Astfel de cazuri nu mai sunt demult o raritate la nivelul judetului Gorj, iar majoritatea minorelor alege sa-si creasca copiii si renunta de cele mai multe ori la studii.
Cazul minorei insarcinate este in atentia conducerii unitatii de invatamant care a declarat ca fata este sprijinita de profesori sa termine anul scolar cu bine. "Este o singura eleva insarcinata, este atent supravegheata de DGASPC, este consiliata de CJRAE. Deci, cazul este monitorizat. Fata este ajutata de toata lumea sa termine anul. Vine zilnic la scoala, o consiliem cu totii, fata trebuie ajutata, asta este situatia", a declarat Iulian Georgescu, directorul Scolii Gimnaziale din ...

Actualitate / stiri Actualitate118 vizite[ Pandurul ]

S-au filmat zgariind masini!

Luni, 28 Noiembrie 2016, ora 23:07

Un barbat din Bumbesti Jiu a postat pe contul sau de Facebook imagini cu indivizi ramasi deocamdata necunoscuti si care apar in doua filmari in timp ce ii zgarie masina din parcare cu o cheie. Indivizii s-au filmat intrucat ar fi fost tocmiti de altcineva din oras sa faca lucrurile respective, pagubitul Gigi Stefanescu sustinand ca are si dovezi in acest sens.

El a facut plangeri la Politie si Parchet in speranta ca faptasii vor fi prinsi, mai ales ca nu e pentru prima data cand i se intampla asa ceva. Masina lui a fost zgariata cu cheia pentru a treia oara, in timp ce cea a boxerului Adrian Motorga e doar la prima cheie...
"Noi ii stim pe cei care au facut lucrurile acestea, stim si cine i-a platit si cu cat, dar asteptam ca organele de ancheta sa isi faca datoria. Le-am furnizat informatiile, acum sa vedem daca se si intampla ceva. E inadmisibil ca sa vina niste indivizi si sa iti zgarie masina de trei ori, pusi de unul despre care noi credem ca are anumite probleme, pentru ca altfel nu ne-am explica lucrurile acestea. Noi eram prieteni cu el, Adi Motorgeanu chiar urma sa ii fie nas la nunta, dar pana cand s-au intamplat lucrurile astea. El l-a iertat, dar lui i-a zgariat masina doar odata. La mine e a treia oara, plus ca sunt si alte lucruri care s-au mai intamplat si au legatura tot cu treburile astea. Asteptam sa vedem ce raspuns vine de la cei care fac ancheta", afirma Stefanescu.
Deocamdata IPJ Gorj a confirmat ca face o ancheta in baza plangerii inregistrate de la ...

Actualitate / stiri Actualitate47 vizite[ Pandurul ]

Lumina si alei balastate pentru cimitirele din Stanesti

Luni, 28 Noiembrie 2016, ora 23:05

Lumina si alei balastate pentru cimitirele din StanestiAutoritatile locale din Stanesti si-au indreptat atentia, pe final de an, asupra bisericilor si cimitirelor din localitate. Vizate sunt biserica din Stanesti si cea din satul Mazaroi. Primarul Stefan Blideanu spune ca a cumparat peste 200 de lampi pe care le-a repartizat in toata comuna, mai cu seama in cele doua cimitire, Stanesti si Mazaroi. Totodata, administratia publica balasteaza si calea de acces catre cimitirul din Mazaroi, situat pe o zona mlastinoasa.

Prioritar in aceasta perioada a anului pentru autoritatile locale din Stanesti ramane iluminatul public, atat in satele apartinatoare, cat si in preajma bisericilor si cimitirelor. Potrivit primarului, mare parte din sate au lampa din stalp in stalp, lipsuri ar mai fi doar in satele Curpen, Vaidei si Valari. "Punem lumini si facem o alee la Biserica Mazaroi, facem iluminat pe acolo. Punem lampi pe stalpi pentru iluminatul public. Am pus cam 200 si mai avem vreo 20 de pus. O sa mai punem 100 anul viitor. Vreau ca anul viitor sa avem lampi din stalp in stalp", a spus Stefan Blideanu, primarul din Stanesti.
Lucrari au loc si in satul Mazaroi, acolo unde primarul balasteaza 300 de metri de ulita ce face legatura dintre sat si cimitir. Potrivit autoritatilor locale, va fi iluminata si aceasta ulita. "Biserica si cimitirul Mazaroi am zis sa le punem un pic la punct acum de sarbatori. Este o alee pana la cimitir pe care o balastam in prezent pentru ca este zona mlastinoasa. Am tras si cablu de iluminat public, este o ulita ...

Actualitate / stiri Actualitate30 vizite[ Pandurul ]

Cosmin Popescu anunta ca vin banii pentru primarii

Luni, 28 Noiembrie 2016, ora 23:04

Cosmin Popescu anunta ca vin banii pentru primariiGorjul a primit 16 milioane de lei la rectificarea bugetara, aprobata saptamana trecuta. Consiliului Judetean i-a fost alocata suma de 4 milioane de lei pentru intretinerea drumurilor judetene si achitarea arieratelor. Potrivit presedintelui Cosmin Popescu, banii vor ajunge a fi repartizati de Finante primariilor in cel mult 10 zile de la publicarea Hotararii de Guvern in Monitorul Oficial.
Fonduri de circa 9 milioane de lei vor fi impartite de catre Finante primariilor din judet, dupa aceea formula care tine cont de suprafata, ponderea populatiei si veniturile fiecarei localitati. "Nu a aparut inca hotararea in Monitorul Oficial, am vazut doar proiectul afisat pe site-ul Ministerului de Finante. Pentru judetul Gorj e alocata, pentru echilibrarea bugetelor locale, suma de 16 milioane. Din acesti 16 milioane, in jur de 9 milioane de lei vor fi impartite de Finante pe o formula care tine cont de suprafata, ponderea populatiei, veniturile fiecarei localitati", a declarat Cosmin Popescu, presedintele Consiliului Judetean.
Seful judetului recunoaste ca banii nu sunt suficienti pentru a acoperi nevoile primariilor, insa spune ca sunt bineveniti, dat fiind faptul ca se inregistreaza facturi restante inca din luna septembrie. "Facem o centralizare a arieratelor, am vazut ca este finantat suplimentar si Programul National de Dezvoltare Locala, acolo era o mare problema, se inregistrau facturi restante pentru ca din septembrie nu s-a facut nici o plata. Inclusiv Consiliul Judetean are ...

Actualitate / stiri Actualitate45 vizite[ Pandurul ]

Ce a discutat Morega cu Sorin Boza vizavi de CE Oltenia

Luni, 28 Noiembrie 2016, ora 23:02

Dan Ilie Morega, presedintele Institutului de Analiza si Investigatii Publice si Politice, a purtat primele discutii cu Sorin Boza, presedintele Directoratului din cadrul Complexului Energetic Oltenia, desi acesta a fost numit in functie de doar cateva zile. Boza l-a asigurat ca nu va inchide nici o cariera. Ba mai mult, i-a confirmat ca va elabora o noua strategie pentru minerit si energie. De asemenea, i-a spus ca doreste sa faca o noua organigrama intrucat cea actuala este foarte stufoasa. Morega a venit si el recomandari, gen reducerea personalului TESA si a numarului masinilor de lux puse la dispozitia sefilor. De asemenea, cere sa nu i se mai achite chiria lui Ciobotarica.

Dan Ilie Morega saluta numirea lui Sorin Boza in Directoratul Complexului Energetic Oltenia. Nici nu a fost bine numit in functie, ca Morega i-a si cerut explicatii vizavi de soarta companiei. Sorin Boza l-a convins, insa, de bunele sale intentii. "L-am intrebat cate mine va inchide mi-a raspuns ca nu se va inchide nici o mina, nici Lupoaia, nici Husnicioara. Sper sa fie fost de buna credinta in discutia cu mine. Domnul Boza mi-a spus ca va redresa intreaga activitate a companiei, ca va elabora o noua strategie atat in minerit, cat si in energie, astfel incat complexul sa poata sa livreze mult mai mult decat livreaza acum in sistemul energetic national", a declarat Morega. Acesta a discutat cu Sorin Boza si referitor la organigrama campaniei. "Mi-a spus ca, de pe acum, se ocupa de pregatirea ...

Actualitate / stiri Actualitate37 vizite[ Pandurul ]

A luat zece milioane de euro din casierie

Luni, 28 Noiembrie 2016, ora 22:48

A luat zece milioane de euro din casierieFostul presedinte al Camerei de Comert si Industrie a Romaniei (CCIR) Mihail Vlasov a ridicat, in sase ani, peste zece milioane de euro din casieria CCIR, banii fiind folositi de el in interes personal. "In perioada 2008 - 2014, Vlasov Mihail a ridicat din casieria CCIR suma totala de 47.599.382,90 lei, din 'Fondul la dispozitia Biroului de Conducere al CCIR/la dispozitia Presedintelui C.C.I.R.', pe care a folosit-o in interes personal. Astfel, in perioada 2008 - 2014, Vlasov Mihail, in calitate de presedinte al C.C.I.R., a ridicat in numerar din casieria organizatiei suma de 47.599.382,90 lei. Aceste retrageri de numerar care au insumat echivalentul a peste 10.000.000 euro s-au efectuat pe baza dispozitiilor de plata catre casierie semnate in totalitate de Vlasov Mihail, ca persoana care a primit banii si a referatelor semnate tot de acesta, cu o singura exceptie, referatul nr. 1197/02.03.2010 semnat de (...) - Sef Cancelarie", se arata in rechizitoriul DNA.

Procurorii arata si ca Mihail Vlasov era "un impatimit al jocurilor de noroc".

Actualitate / stiri Actualitate52 vizite[ Pandurul ]

Gorjeni arestati in capitala pentru trafic de droguri

Luni, 28 Noiembrie 2016, ora 22:36

Gorjeni arestati in capitala pentru trafic de droguriPatru barbati din Gorj si unul din Constanta au ajuns in spatele gratiilor dupa ce au fost prinsi in timp ce incercau sa plaseze droguri in cateva localuri de pe litoral. Actiunea de prindere a lor a avut loc la sfarsitul saptamanii trecute intr-o parcare din Bucuresti, traficantii fiind suspectati ca adusesera marfa din Italia pentru a o plasa pe piata din Constanta in preajma sarbatorilor de iarna.

"Politistii Brigazii de Combatere a Criminalitatii Organizate Constanta si cei ai Directiei Operatiuni Speciale, sub coordonarea D.I.I.C.O.T.- Serviciul Teritorial Constanta au depistat in flagrant delict patru barbati din judetul Gorj si unul din Constanta, cu varste cuprinse intre 23 si 61 de ani, despre care existau date ca urmeaza sa plaseze droguri de risc pe piata ilicita din Constanta. Actiunea de prindere in flagrant a celor cinci persoane s-a finalizat intr-o parcare din municipiul Bucuresti, asupra acestora fiind gasita cantitatea de 651,9 de grame de cannabis si 3,5 grame hasis, drogurile fiind introduse de catre acestia in tara din Italia. Cei in cauza au fost retinuti, iar la data de 27 noiembrie au fost prezentati instantei de judecata, cu propunere de arestare preventiva, pentru savarsirea infractiunilor de trafic de droguri de risc si introducere in tara de droguri de risc, pe numele acestora fiind dispusa masura arestului preventiv", a comunicat Politia Romana.
Lista celor care au ajuns dupa gratii ii include pe Catalin Capraroiu, Petrica Stan, Gheorghe ...

Actualitate / stiri Actualitate55 vizite[ Pandurul ]

Arestat dupa o bataie in carciuma

Luni, 28 Noiembrie 2016, ora 22:36

Un scandal produs in urma cu o saptamana intr-un local din municipiu a dus in cele din urma la arestarea celui care a generat tot taraboiul, individul incercand sa se faca nevazut pentru vreo cateva zile. Marcel Constantin Holtea, de 36 de ani, s-a luat la cearta cu un "amic" de-al sau de pahar pe la 4 si jumatate dimineata, initial el dandu-i acestuia un pumn. Victima a cazut aproape instantaneu pe podeaua localului, dupa care si-a luat "omorul", Holtea sarind cu pumnii si picioarele pana cand barbatul a ramas lat acolo. Cel batut a fost transportat de urgenta la spital si supus unei interventii chirurgicale, medicii reusind sa il mentina in viata.
Agresorul, in schimb, a plecat de la locul scandalului si vreo cateva zile a incercat sa faca in asa fel incat sa i se piarda urma. Anchetatorii i-au dat insa de urma, iar vinerea trecuta l-au prezentat instantei de judecata cu propunerea de arestare preventiva, magistratii emitand pe numele lui un mandat care il va tine in spatele gratiilor pana in preajma sarbatorilor de iarna. (G.I.)

Actualitate / stiri Actualitate37 vizite[ Pandurul ]

Vezi ce proiecte are Calinoiu pentru agricultura

Luni, 28 Noiembrie 2016, ora 22:34

Vezi ce proiecte are Calinoiu pentru agriculturaIon Calinoiu, fostul presedinte al Consiliului Judetean Gorj si candidat independent la Camera Deputatilor, isi propune sa schimbe legislatia in sectorul agricol si in invatamant. Astfel, Calinoiu vizeaza o initiativa legislativa prin care sa creasca autoritatea primariilor prin trecerea Agentiei de Plati si Interventii in Agricultura in subordinea unitatilor administrativ teritoriale. Candidatul independent Ion Calinoiu spune ca va sustine agricultura ecologica si ii va sprijini pe micii producatori de alimente bio, dar si pe micii intreprinzatori in agricultura. Totodata, va sustine un sistem de asigurari care sa-i puna la adapost pe agricultori de capriciile vremii si de calamitatile naturii. Nu in ultimul rand, Calinoiu spune ca va initia si va sustine un proiect de lege care sa ajute la reconstructia si refacerea ecologica a terenurilor eliberate de sarcini industriale, cum ar fi zonele afectate de minerit.

Actualitate / stiri Actualitate32 vizite[ Pandurul ]


Prima   1   2   3   4   5   6   >>   Ultima