Rezultatele 181 - 210 din 1000 (0.472 secunde)
Schimba cuvintele cautate
Filtreaza dupa data
Data inceput
Data sfarsit

Filtreaza dupa publicatie

Liberalii cer retragerea candidatilor cu angajament la Securitate

Joi, 17 Noiembrie 2016, ora 21:49

PNL solicita candidatilor la alegerile parlamentare din decembrie 2016, care au semnat angajamente cu fosta Securitate sau care stiu ca au oferit informatii, sa-si retraga candidaturile. Reactia vine dupa ce Pandurul a scris ca Andrei Maioreanu - PSD, Dian Popescu - ALDE si Ion Savoiu - PMP au avut angajamente semnate, dar CNSAS a considerat ca nu pot fi declarati colaboratori ai fostei Securitati, pentru ca nu au dat note informative. Senatorul Tudor Barbu a explicat de ce solicita retragerea acestora. "Eu vin dintr-o familie in care, atunci cand m-am nascut, tatal meu se afla in puscariile comuniste, am crescut in casa unui detinut politic. Societatea romana a condamnat, in Parlamentul Romaniei, crimele comunismului. A fost un moment in care atat eu, cat si alte persoane care se afla in aceeasi situatie cu mine, am simtit ca incepe sa se faca dreptate. In mintea oricarui roman, care a trait acele vremuri, imaginea "odiosului" se pliaza perfect pe cel care si-a turnat semenii la Securitate. Este inacceptabil ca partidele politice actuale sa ofere ca model de moralitate in politica astfel de persoane. Turnatorul la Securitate nu poate fi reprezentantul romanilor in Parlament", a declarat Tudor Barbu. (A.A.)

Actualitate / stiri Actualitate14 vizite[ Pandurul ]

De ce se bazeaza independentul Calinoiu pe voturile primarilor

Joi, 17 Noiembrie 2016, ora 21:48

De ce se bazeaza independentul Calinoiu pe voturile primarilorIon Calinoiu, candidatul independent la Camera Deputatilor, pare convins ca va castiga postul de deputat. Acesta se bazeaza pe sprijinul primarilor din Gorj, de toate culorile politice.

Calinoiu spune ca le-a explicat gorjenilor ce vrea sa faca, in calitate de deputat, pentru a-i sprijini. Candidatul independent a argumentat ca, de fapt, ceea ce intentioneaza sa faca este insasi menirea de baza a unui parlamentar, cu precadere a unui ales in Camera Deputatilor. Calinoiu le-a explicat alegatorilor ca un deputat este, in primul rand, puntea de legatura intre administratia locala si institutiile centrale. Mai pe scurt, este omul care trebuie sa mearga de mana cu primarii localitatilor si sa bata pe la usile ministerelor, pentru a-i ajuta sa obtina mai usor bani pentru comunele pe care le administreaza. "Multi cred ca a fi deputat inseamna sa faci propuneri legislative si sa ridici mana in plen, constient sau nu de ceea ce votezi. Eu spun ca nu e asa. O mare parte din cei pe care i-am avut in Parlament au uitat ce trebuie sa faca pentru oamenii care i-au ales. Au uitat ca au telefoane la care trebuie sa raspunda, au uitat ca primarii cu care au mers in campanie au nevoie de sprijin. Si stiu asta foarte bine, pentru ca, de multe ori, a trebuit sa fac eu, ca presedinte al Consiliului Judetean Gorj, ce ar fi trebuit sa faca ei, ca parlamentari. In primul rand, ca deputat, trebuie sa iei de mana primarii din judet, sa bati pe la usile ministerelor, sa le deschizi usi, ca sa poata ...

Actualitate / stiri Actualitate28 vizite[ Pandurul ]

Muncitorii au revenit la podul de la Vart! Se sta la semafor!

Joi, 17 Noiembrie 2016, ora 20:55

Muncitorii au revenit la podul de la Vart! Se sta la semafor!Frigul, vremea rea si anii de cand lucreaza la modernizarea podului de peste raul Jiu din zona Vart, in cadrul proiectului de modernizare a tronsonului de drum national Rovinari - Targu Jiu, nu ii impiedica pe muncitori sa incerce din nou sa isi faca treaba pe aici. Soferii care circula pe drumul amintit sunt nevoiti sa astepte din nou la semafor pentru a putea traversa podul, in conditiile in care lucrarile de modernizare a acestuia pareau finalizate odata cu sfarsitul sezonului cald. La podul respectiv se circula acum doar pe un singur sens, muncitorii blocand sensul dinspre Targu Jiu spre Rovinari intrucat trebuie sa instaleze rigolele de evacuare a apei pluviale. Lucrarile de modernizare a podului au inceput in urma cu un deceniu si mare parte din acest timp soferii au circulat tot cu ajutorul semaforului. Cu trei ani in urma podul parea a fi finalizat, moment in care muncitorii au revenit pe santier si au spart jumatate de drum pentru a amenaja si un trotuar pentru pietoni, trotuar care nu exista in proiectul initial. Ulterior, au aparut diverse tipuri de lucrari "marunte" care au facut insa viata soferilor un calvar, acum conducatorii auto trebuind sa astepte si finalizarea instalarii rigolelor astfel incat sa poata circula normal.

Galerie foto

Actualitate / stiri Actualitate29 vizite[ Pandurul ]

Constructia noului Lidl a inceput. Ce parere au targujienii!

Joi, 17 Noiembrie 2016, ora 18:59

Constructia noului Lidl a inceput. Ce parere au targujienii!Lucrarile de constructie la noul supermarket Lidl in Targu Jiu au fost demarate. Utilajele lucreaza in prezent la partea de structura, fiind deja montati primii piloni.

Cea de-al doilea supermarket Lidl este construit pe strada Victoriei, in apropiere de centrul comercial din zona de sud a municipiului, langa care functioneaza si Kaufland, un alt mare supermarket. Autoritatile insarcinate cu protectia mediului spuneau ca magazinul va fi gata pana de Craciun insa este greu de crezut ca va fi asa. Termenul de finalizare al lucrarilor este 2018, cel putin asta scrie pe panoul postat pe gardul de imprejmuire al lucrarilor. Imensele grinzi sunt aduse cu masini de mare tonaj, fiind prefabricate, iar montarea lor se face cu o macara. Constructorul in acest caz este firma Conim Partners SRL din Curtea de Arges.

Va fi un magazin retail prevazut cu parcari supraterane si spatii verzi.
Parerile gorjenilor referitoare la punerea in functiune a unui nou supermarket Lidl in Targu Jiu sunt impartite. Unii zic ca este bine pentru ca se mai creeaza cateva locuri de munca, alti spun ca ar trebui infiintate fabrici sau ca degeaba se inmultesc centrele comerciale daca gorjenii nu mai au bani. "Deja sunt prea multe la cat e orasul de mare. Sa creeze locuri de munca mai multe, ca nu mai sunt bani. Implica si aici cateva angajari noi, dar sunt putine, pana in 10 am inteles", a spus Marian Barbacioru.

"Cred ca e un lucru bun. Sa fie si locuri de munca, sa fie si bani. Ca tot sunt, e Mallul, ...

Actualitate / stiri Actualitate113 vizite[ Pandurul ]

SOC in fotbal. Deces la 44 de ani!

Joi, 17 Noiembrie 2016, ora 08:14

SOC in fotbal. Deces la 44 de ani!Daniel Prodan, fost mare international roman, a decedat, miercuri seara, la varsta de 44 de ani, dupa ce a suferit un infarct, in jurul orei 20.00, in timp ce se uita la televizor.
Anuntul a fost facut de jurnalistul Dorin Chiotea, pe contul de Facebook. "Daniel DIDI PRODAN A MURIT in urma cu cateva ore ca urmare a unui infarct!!! Avea 44 de ani. Mi-a fost un mare prieten, iar sfarsitul sau prematur de drum ma mahneste profund. Este cea mai grea stire exclusiva pe care o dau in toata cariera mea. Tragedia s-a petrecut in casa din Voluntari a fostului mare fundas tricolor. Colapsul s-a petrecut sub ochii sotiei sale, Licinia, care la 19.57 a anuntat Salvarea. Directorul SABIF, Alis Grasu, mi-a confirmat ca "In 14 minute a ajuns la dansul primul echipaj. Foarte rapid a venit si al doilea. Ambele masini au dotari de ultima generatie si medici urgentisti experimentati, au incercat sa-l resusciteze timp de trei ore. S-a incercat tot ce este posibil, din pacate inima sa a cedat", a scris Dorin Chiotea.

Sport / stiri Sport5 vizite[ Pandurul ]

Arthur, Marius si Mateut, candidatii cu angajament la Securitate

Miercuri, 16 Noiembrie 2016, ora 23:07

Arthur, Marius si Mateut, candidatii cu angajament la SecuritateTrei dintre candidatii gorjeni la alegerile parlamentare au semnat angajamente cu fosta Securitate, dar nu au fost declarati lucratori ai Securitatii deoarece nu au trimis note informative. Este vorba despre Dian Popescu - ALDE, Ion Savoiu - PMP si Andrei Maioreanu - PSD. Alti candidati apar ca nu au colaborat, iar despre altii nu se stie pentru ca, in mod surprinzator, nu au fost verificati.

Actualul senator Dian Popescu, candidat la Camera Deputatilor, a semnat un angajament cu fosta securitate in septembrie 1989, cand era student la Facultatea de Petrol si Gaze de la Ploiesti, pentru a da informatii despre studentii straini. Consiliul National de Studiere a Arhivelor Statului (CNSAS) i-a oferit acestuia certificat potrivit caruia nu este colaborator al fostei securitati, deoarece nu a transmis informatii. "Domnia sa a fost recrutat in scopul asigurarii informative a studentilor straini aflati la studii (...) Directia de specialitate nu a identificat informatii transmise Securitatii de domnul Popescu Dumitru Dian", precizeaza CNSAS. Angajamentul a fost semnat sub numele de "Marius". "Nu am fost colaborator", a declarat Dian Popescu.
In aceeasi situatie este Andrei Maioreanu, consilier judetean si candidat la Senat. Maioreanu a fost recrutat in noiembrie 1987 "pentru supravegherea informativa a unor persoane avertizate pentru comentarii negative sau cunoscute cu rude in RFG si Austria". El a avut numele conspirativ "Arthur". Au fost identificate 6 materiale informative ...

Actualitate / stiri Actualitate56 vizite[ Pandurul ]

Coco Paun, amenintat cu cutitul!

Miercuri, 16 Noiembrie 2016, ora 23:04

Coco Paun, amenintat cu cutitul!Reactie a lui Coco Paun dupa ce in presa au aparut informatii despre conflictul pe care l-a avut la inceputul saptamanii cu un barbat de 48 de ani care il acuza ca l-a batut si i-a dislocat mana din umar. Grigore Radacina a depus plangere la Politie si si-a scos certificat medico-legal prin care atesta ca are nevoie de ingrijiri medicale vreo 30 de zile de acum incolo.

Coco Paun spune insa ca totul a inceput de la faptul ca Radacina l-ar fi pacalit cu bani. Barbatul ar fi fost platit sa execute lucrari de constructii la o cladire pe care Paun o are in Valea Jiului, dar doar a luat banii si, la fel ca multi alti "constructori", nu ar mai fi prestat si munca pentru care fusese platit.
"Nici vorba ca eu am sarit primul la bataie la el. L-am intalnit in oras, e drept, si m-am dus sa il intreb cand imi da banii sau imi face lucrarile pentru care il platisem. Toata toamna m-a dus cu vorba, ba ca divorteaza, ba ca pleaca de acasa, una alta, si i-am dat vreo 30 de milioane de lei vechi ca sa imi lucreze si sa isi rezolve problemele. A venit, a spoit doi pereti pe acolo, dupa care nu l-am mai gasit. Acum cand l-am vazut normal ca m-am dus sa il intreb. El a scos un cutit la mine si a zis ca nu are sa-mi dea nici un ban. Normal ca in momentul ala m-am suparat si mai rau pe el. De aici si pana la a-l face victima mea e cale lunga pentru ca nimeni nu a mai scris in presa ca el a scos cutitul la mine", afirma Paun.
Acesta declara ca, la randul sau, va depune plangere impotriva lui ...

Actualitate / stiri Actualitate91 vizite[ Pandurul ]

Marturii explozive in dosarul politistilor Morie si Pasare!

Miercuri, 16 Noiembrie 2016, ora 23:02

Marturii explozive in dosarul politistilor Morie si Pasare!Zi extrem de interesanta miercuri in procesul in care fostul sef de post de la Urdari, Nicu Pasare, e acuzat ca impreuna cu un sef de-al sau de la Rovinari, Daniel Morie, ar fi incercat sa protejeze doi frati intr-o ancheta ce viza furtul de lemne. Nu mai putin de cinci martori audiati deja de instanta au devenit inculpati si acuzati de marturie mincinoasa. Printre ei si o politista care miercuri a stat toata ziua pe la Parchet pentru a-si face ordine in memorie si a relata lucruri pe care nu le mai recunoscuse in fata judecatorilor.

Dosarele deschise pe numele fostului sef de post de la Urdari, Nicu Pasare, incep sa aduca tot mai mult cu anchetele jurnalistice slab documentate, asta dupa ce martorii adusi la instanta isi retrag din declaratiile date anterior la Parchet sau spun chiar cu totul altceva decat ar vrea procurorul de caz sa auda. In dosarul ce ii vizeaza pe fratii Tauru impreuna cu cei doi politisti, procurorul de caz este Andrei Cristian Onescu, el fiind si reprezentantul Parchetului la instanta, dar si cel pe care politistul Aurel Leustean l-a reclamat la inceputul toamnei ca i-ar fi umblat prin telefonul personal fara sa aiba mandat, in timp ce il chemase la audieri intr-un dosar. Lucrurile sunt incinse rau si in dosarul in care politistii Pasare si Morie sunt acuzati ca ar fi incercat sa ii faca scapati pe fratii Tauru dupa ce acestia ar fi fost prinsi furand lemne din padure.

Presiuni?
Conform avocatilor, nu mai putin de 5 martori audiati pana acum in acest ..

Actualitate / stiri Actualitate89 vizite[ Pandurul ]

"Bradul" din centrul orasului a costat 100 de mii de euro

Miercuri, 16 Noiembrie 2016, ora 23:01

"Bradul" din centrul orasului a costat 100 de mii de euroPret urias platit de Primaria Targu Jiu pentru "bradul" din centrul orasului. Scheletul de metal cu beculete a costat aproape 100 de mii de euro, a confirmat purtatorul de cuvant al primariei Loredana Covei. Bradul va fi folosit de municipalitate timp de 12 ani. Acesta este al doilea an in care este montat. Consilierul Eduard Berca a declarat in conferinta de presa ca la acest moment s-ar face o ancheta a Curtii de Conturi legata de cheltuielile pentru beculete si bradul de Craciun. "E la nivelul Parisului, cred", spune Berca. Consilierul a mai spus ca, in urmatorii ani, municipalitatea va plati la banci peste 6 milioane de lei pentru lucrarile la stadion. (M.B.)

Actualitate / stiri Actualitate45 vizite[ Pandurul ]

Partid din Gorj, acuzat de mituirea electoratului

Miercuri, 16 Noiembrie 2016, ora 23:00

Pesedistii din Motru au incercat sa mituiasca electoratul cu testarea glicemiei, in mod gratuit. Acestia au instalat corturi, cu sigla partidului, in zona centrala a orasului, insa n-au mai apucat sa faca analize cetatenilor intrucat au fost depistati de liberali, astfel de actiuni fiind interzise in perioada campaniei electorale. Desi nu s-a facut o contestatie scrisa la Biroul Electoral Judetean tentativa PSD a fost stopata. Ba mai mult, liberalii au cerut inclusiv pe reteaua de socializare sa se respecte legea. "Tentativa PSD Motru de a mitui electoratul a fost stopata de PNL Gorj care a sesizat reprezentantul din Biroul Electoral Judetean cu privire la faptul ca PSD a instalat, in municipiul Motru, corturi in care invita electoratul sa-si testeze glicemia, in mod gratuit. Campania electorala trebuie sa se desfasoare corect, de aceea le solicitam celor de la PSD sa respecte legea", asa suna postarea liberalilor gorjeni de pe Facebook.

Actualitate / stiri Actualitate37 vizite[ Pandurul ]

Patru ani cu executare pentru un fost ministru

Miercuri, 16 Noiembrie 2016, ora 22:58

Patru ani cu executare pentru un fost ministruAdrian Severin, fost europarlamentar si ministru de Externe va executa patru ani de inchisoare pentru trafic de influenta si luare de mita, decizia definitiva fiind anuntata miercuri de instanta suprema. Severin a fost incarcerat.

"Sentinta a fost pronuntata. Comedia s-a terminat. Mai precis acest act al comediei. Asa cum ma asteptam, ceea ce a inceput ca o farsa jurnalistica s-a sfarsit printr-o farsa judiciara. Aceasta nu a fost lupta dintre cinste si coruptie, ci dintre patrie si dusmanii ei. Intr-o colonie nu exista stat de drept. O batalie s-a incheiat dar istoria nu se sfarseste aici. Romanii vor merge mai departe. Victoria va fi a lor. Victoria va fi a noastra", a scris Adrian Severin pe pagina de Facebook.

Luni s-a judecat ultimul termen din dosarul in care fostul europarlament a fost trimis in judecata de DNA. Adrian Severin le-a spus judecatorilor, la ultima sedinta, ca procesul in care este judecat este unul politic. "Inregistrarea este prezentata de Parchet fara niciun fel de autenticitate, jurnalistii au recunoscut ca a fost modificata *accidental*. Puteam sa fac intelegerea judiciara si nu ar fi fost o problema sa iau o pedeapsa cu suspendare. Eu nu pot sa cooperez dupa 25 de ani in care am facut atat de multe in aceasta tara. Sunt cel mai sarac om politic din Romania. Mi-am sacrificat familia, prietenii. Nu pot sa cooperez la ideea ca Romania a trimis un hot in una din cele mai importante functii. Sunt oameni carora le-am aparat drepturile, cum pot sa le spun ..

Actualitate / stiri Actualitate34 vizite[ Pandurul ]

Concubini din Sacelu, cercetati pentru braconaj

Miercuri, 16 Noiembrie 2016, ora 22:53

Concubini din Sacelu, cercetati pentru braconajUn barbat in varsta de 38 de ani din localitatea Sacelu si concubina sa de 23 de ani s-au ales cu dosar penal, fiind suspectati de uciderea unei caprioare. Un paznic al fondului de vanatoare a sesizat politistii ca un grup de vanatori a gasit cadavrul unei caprioare. Politistii au constatat ca animalul fusese prins in capcana unui dispozitiv artizanal confectionat din toron de tip lat, gasit la circa 400 de metri de cadavrul caprioarei. In urma investigatiilor efectuate, oamenii legii i-au identificat pe cei doi concubini, care acum sunt cercetati pentru braconaj. Oamenii legii au gasit la domiciliul acestora mai multe laturi, coarne de caprior cu fragmente osoase de craniu.

Galerie foto

Actualitate / stiri Actualitate28 vizite[ Pandurul ]

Calinoiu: Mi-am scris demisia din PSD, dar mi-am retras-o

Miercuri, 16 Noiembrie 2016, ora 22:52

Ion Calinoiu, candidat independent la Camera Deputatilor, este in continuare membru PSD. Intr-o conferinta de presa, a recunoscut ca si-a retras demisia, scrisa in seara in care Liviu Dragnea i-a respins candidatura de pe lista PSD. "Demisia mi-am scris-o in seara aceea, dupa care mi-am retras-o imediat ca nu-si avea rostul. Nu m-a dat nimeni afara, dar acum fiecare avem drumul nostru: PSD cu drumul lui, eu cu drumul meu", a declarat Ion Calinoiu. Acesta a dezmintit zvonurile potrivit carora conducerea centrala a PSD i-ar fi promis o functie de secretar de stat in schimbul renuntarii la candidatura. "Exclus asa ceva, nu mi-a propus nimeni nimic si daca mi se propunea asa ceva trebuia sa fie un om care n-are simtul masurii. De unde sa-mi propuna asa ceva? Are cineva functiile astea in buzunar? Niciodata n-am umblat dupa functii, am facut ceea ce mi-am propus si oamenii m-au ales. Am facut treaba in partid, nu regret nimic, voi face in continuare, nu au stat sa ma numeasca cineva pe o functie", a precizat Ion Calinoiu.
Fostul sef al judetului spune ca nu-i poarta dusmanie lui Victor Ponta, pentru ca nu i-a sustinut candidatura. "Eu m-am inteles si ma voi intelege in continuare cu gorjenii si cu primarii localitatilor care au nevoie de sustinere la nivel national. Niciodata nu voi fi impotriva ideilor constructive. Lui Victor Ponta i-am spus foarte clar ca el poate sa reprezinte tara, asa cum a facut-o in guvernare, iar eu sa reprezint Gorjul", spune Calinoiu.

Actualitate / stiri Actualitate48 vizite[ Pandurul ]

Dezbatere electorala: Ce promit candidatii legat de fonduri europene

Miercuri, 16 Noiembrie 2016, ora 22:51

Dezbatere electorala: Ce promit candidatii legat de fonduri europeneZiarul Pandurul continua dezbaterea electorala, tema abordata de aceasta data vizand atragerea de fonduri europene. O parte din candidatii intrati in cursa pentru Parlamentul Romaniei au fost intrebati daca fondurile europene reprezinta o solutie pentru salvarea judetului. Multi cred ca tinerii nu sunt sprijiniti suficient pentru a accesa fonduri europene.

Dumitru Miroiu, candidat USR Gorj la Senat (foto), are si o experienta personala in atragerea de fonduri europene: "N-as crede ca atragerea fondurilor europene ar fi unica solutie de salvare a judetului, dar ar putea aduce un plus de valoare economiei locale. Ar fi necesar un pachet de solutii, s-ar crea foarte multe locuri de munca, ceea ce ar conduce la scaderea ratei somajului. As miza pe faptul ca atragerea fondurilor europene ar fi una dintr-un pachet de solutii. Alta ar fi dezvoltarea turismului, ce ar putea fi facuta pe fonduri europene de catre tineri, avand la dispozitie 4 Masuri. In platforma mea program, individuala, am un punct care vizeaza sustinerea fermierilor prin masuri viabile pentru a putea accesa fondurile europene, incercand sa marim gradul de absorbtie. Tinerii nu sunt sprijiniti pentru a obtine credite ca sa poata asigura partea lor de cofinantare. Trebuie facuta o lege in adevaratul sens al cuvantului, care sa-i sprijine. In calitatea mea de manager pe fonduri europene, am realizat impreuna cu domnul Michi Geana, sase proiecte pe care au fi fost puse in functiune. Este vorba despre ferme, ...

Actualitate / stiri Actualitate35 vizite[ Pandurul ]

Spitalul Judetean Targu Jiu, sanctionat de Casa de Asigurari

Miercuri, 16 Noiembrie 2016, ora 22:49

Spitalul Judetean de Urgenta Targu Jiu a fost aspru sanctionat de Casa Asigurarilor de Sanatate Gorj. Unitatea medicala are de inapoiat zeci de mii de lei pentru faptul ca nu ar fi declarat toate accidentele de circulatie sau alte vatamari corporale catre Casa de Asigurari de Sanatate. Managerul spitalului, Tiberiu Tataru, spune ca va inapoia acesti bani din bugetul spitalului.

Nu mai putin de noua controale a efectuat Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate Gorj in luna octombrie la furnizorii de servicii medicale. Cele mai mari nereguli au fost depistate la Spitalul Judetean de Urgenta Targu Jiu. Se pare ca spitalul a omis sa declare comisiei de control numarul real al accidentelor de circulatie in urma carora victimele au fost tratate in spital. Casa de Asigurari deconteaza in prima faza serviciile medicale oferite victimelor dupa care spitalul are obligatia de a recupera banii de la vinovatii accidentelor sau scandalurilor. "Cuantumul sanctiunilor este in jur de 97.000 de lei. Cea mai mare suma a fost imputata Spitalului de Urgenta, in jur de 85.000 lei. Au fost nereguli privind necompletarea cu toate datele a documentelor medicale, in speta foile de observatie, nedeclararea la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate a tuturor accidentelor de circulatie si vatamarilor corporale pentru care, in prima faza casa le plateste si ulterior spitalul trebuie sa le recupereze de la persoanele vinovate", a spus Daniel Surlea, presedintele CJAS Gorj.

1% din valoarea contractului ...

Actualitate / stiri Actualitate47 vizite[ Pandurul ]

Mai putini brazi pentru Craciun

Miercuri, 16 Noiembrie 2016, ora 22:48

Mai putini brazi pentru CraciunVanzarea brazilor de Craciun nu mai este o afacere rentabila pentru Directia Silvica Gorj. Din cauza retrocedarii padurilor, de la an la an scade semnificativ numarul brazilor ce pot fi taiati de Directia Silvica pentru comercializare. Anul acesta doar 200 de brazi vor fi scosi la vanzare, pretul brazilor fiind cuprins intre 30 si 1600 de lei, in functie de dimensiuni.

Directia Silvica Gorj va scoate la vanzare circa 200 de brazi, desi vor fi taiati in jur de 700. Si in acest an, sute de brazi si pini vor fi distribuiti gratuit angajatilor si pensionarilor silvici. Brazii vor putea fi scosi la vanzare, la centrul de fructe al Directiei Silvice de la Preajba, in perioada 1-10 decembrie. "Din cauza retrocedarii padurilor numarul de brazi scade de la an la an. Din evidenta noastra, cam 681 de brazi vor fi taiati de sarbatori, dar dintre acestia cate un pom va reveni salariatilor Directiei Silvice, conform Contractului Colectiv de Munca. Vor fi luati in calcul si pensionarii silvici si probabil vor ramane pentru vanzare la populatie in jur de 200 de bucati", a declarat Ovidiu Carstoc, directorul Directiei Silvice Gorj.
Potrivit conducerii institutiei, preturile brazilor vor fi aceleasi ca anul trecut. "Nu este o sursa de venit extraordinara, dar este o activitate de care trebuie sa tinem cont. Preturile vor fi aceleasi ca si anul trecut. Vor fi brazi sub 1,30 metri inaltime, dar si brazi de peste trei metri pentru comenzi speciale. Asteptam solicitari din partea primariilor si ...

Actualitate / stiri Actualitate41 vizite[ Pandurul ]

Primar victorios in fata ANI!!!

Miercuri, 16 Noiembrie 2016, ora 22:45

Primar victorios in fata ANI!!!Ion Ciocea poate spera la o victorie in procesul cu inspectorii de integritate dupa ce un coleg de-al sau si de "meserie" si de partid, dar si din zona, a castigat definitiv in fata Agentiei Nationale de Integritate. Ion Baluta, de la Logresti, isi poate vedea linistit de mandatul sau dupa ce Inalta Curte de Casatie si Justitie i-a admis recursul si i-a dat dreptate. "Admite actiunea formulata de reclamantul Baluta S. Ion si, pe cale de consecinta, anuleaza Raportul de evaluare nr. 58663/G/II/11.12.2013 intocmit de parata Agentia Nationala de Integritate. Obliga intimata - parata Agentia Nationala de Integritate la plata sumei de 2500 lei reprezentand cheltuieli de judecata catre recurentul reclamant Baluta S. Ion.", arata instanta in decizia definitiva.
Initial edilul pierduse contestatia depusa la Curtea de Apel Craiova, el fiind acuzat de inspectorii ANI ca "s-a aflat in stare de incompatibilitate in perioada 06 decembrie 2010 - 27 septembrie 2013, intrucat a detinut, simultan, functia de Primar al Comunei Logresti si calitatea de reprezentant al comunei in A.G.A. a S.C. SALUBRIS GILORT S.R.L.". Acelasi lucru i se reproseaza si lui Ciocea, primarul de la Bustuchin pierzand in prima faza procesul la Craiova. Dosarul sau a fost programat insa la instanta suprema tocmai in cursul anului viitor, pana atunci edilul avand suficient timp sa se ocupe de campania sa electorala de candidat independent la un mandat de senator de Gorj.

Actualitate / stiri Actualitate43 vizite[ Pandurul ]

Cat cheltuieste Minprest pentru achizitia unui tractor nou

Miercuri, 16 Noiembrie 2016, ora 22:41

Cat cheltuieste Minprest pentru achizitia unui tractor nouSocietatea Minprest Serv Rovinari, prestator de servicii pentru CE Oltenia, isi intareste arsenalul de utilaje. In prezent are in derulare o licitatie pentru achizitia unui nou tractor. "Avem lucrari agricole si nu mai facem fata. Avem un tractor si ne mai trebuie si al doilea. Avem trei echipamente care se pun dupa tractor. Suntem in situatia sa mai luam cateva zeci de hectare, sa incheiem contracte cu CEO pentru redarea terenului in circuitul silvic si sa nu putem face fata ca nu avem decat un utilaj", a declarat Gabriel Giorgi, directorul Minprest Serv Rovinari.
Societatea pune la bataie suma de 28 mii euro in acest sens. Licitatia este una publica cu strigare si va avea loc in data de 5 decembrie.

Actualitate / stiri Actualitate31 vizite[ Pandurul ]

Termen pentru solicitarea subventiei pentru incalzirea locuintei

Miercuri, 16 Noiembrie 2016, ora 22:36

Termen pentru solicitarea subventiei pentru incalzirea locuinteiTargujenii care vor sa beneficieze de subventie la incalzirea locuintei si nu au inaintat dosarele trebuie sa se grabeasca. Daca vor sa mai primeasca ajutorul pentru luna in curs trebuie sa depuna documentele solicitate pana in data de 20 noiembrie. Solicitantii trebuie sa prezinte la depunerea dosarului pentru incalzirea locuintei mai multe documente, printre care si cele referitoare la veniturile membrilor din familie. Pot obtine sprijin pentru incalzirea locuintelor cu gaze, combustibil solid si chiar cu instalatii electrice. Dar solicitantii au si un termen pentru a beneficia de ajutor incepand cu luna noiembrie. Anul acesta sunt mai putini solicitanti in ceea ce priveste ajutorul acordat pentru incalzirea locuintei. Cei de la Directia de Protectie Sociala Targu Jiu stiu care este motivul. "Pana la aceasta data am inregistrat un numar de 2154 de cereri pentru acordarea ajutorului de incalzire un numar mult mai mic decat in anii precedenti. Ca explicatie este faptul ca, de cand lucram pe transele din 2011, limita maxima 615 lei nu s-a modificat, in schimb salariul minim pe economie a crescut progresiv din acea perioada", a explicat Alina Toader, directorul adjunct al Directiei de Protectie Sociala Targu Jiu.
In iarna lui 2015 au beneficiat de acest ajutor peste 3500 de targujieni.

Actualitate / stiri Actualitate34 vizite[ Pandurul ]

Nou sprijin de la afaceristi pentru Pandurii Targu Jiu

Miercuri, 16 Noiembrie 2016, ora 22:35

Nou sprijin de la afaceristi pentru Pandurii Targu JiuAfaceristii gorjeni fac cheta pentru a sprijini echipa de fotbal Pandurii Targu Jiu. Viorel Petcu, administratorul mai multor firme din Gorj, vrea ca pana la finele anului sa mai dea cateva zeci de mii pentru echipa gorjeana. Mai mult, a facut lobby si la firmele din tara si a gasit cativa sponsori pentru sportivi.

Viorel Petcu este printre primii administratori de firme din Gorj care au raspuns pozitiv la apelul facut de autoritatile din Targu Jiu pentru sponsorizarea echipei de fotbal. Acesta a dat pana acum peste 20.000 lei si vrea sa mai dea inca pe atat. Practic nu face altceva decat sa redirectioneze din impozitul pe profit al firmelor pe care le detine. O parte din ajutorul acordat de acesta a fost pentru biletul de avion al lui Erico da Silva. "Sa speram ca profitul va fi suficient de mare incat sa ramana in jur de 20.000 pentru Pandurii", a declarat Viorel Petcu.
Mai mult, a convins patronii unei firme din Bucuresti sa sponsorizeze timp de un an Pandurii Targu Jiu. "O firma care a incheiat un contract de sponsorizare permanent, de 500 euro pe luna, este Tinmar Ind Bucuresti, cel mai mare trader privat din Romania. Sigur, sponsorizarea se poate prelungi si va creste suma. Am promisiuni ca in momentul in care vor juca pe stadionul din Targu Jiu va dubla suma", a mai spus Viorel Petcu.
Acesta a explicat ca si administratorii Restaurantului Ambasador, Eurosport, Romania Hirdo Service au sponsorizat CS Pandurii Targu Jiu.
Echipa de fotbal gorjeana se confrunta cu mari ...

Sport / stiri Sport30 vizite[ Pandurul ]

Tragere la sorti pentru Cupa Romaniei

Miercuri, 16 Noiembrie 2016, ora 22:35

Tragere la sorti pentru Cupa RomanieiEditia 2016-2017 a Cupei Romaniei a ajuns in faza optimilor de finala, programate a se disputa marti/miercuri/joi 13/14/15 decembrie cu incepere de la ora 13.30, cu exceptia jocurilor televizate, programul acestora urmand a fi stabilit de Comitetul de Urgenta si comunicat ulterior pe site-ul FRF. Tragerea la sorti a programului optimilor se va efectua joi, 17 noiembrie, de la ora 11:00, in sala "Nicolae Dobrin" a Casei Fotbalului. (A.A.)

Sport / stiri Sport9 vizite[ Pandurul ]

Pietarii promit reduceri la fructe si legume de Black Friday

Miercuri, 16 Noiembrie 2016, ora 22:33

Pietarii promit reduceri la fructe si legume de Black FridayVestea ca vineri va fi o zi intreaga de reduceri la aproape toate magazinele din municipiul Targu Jiu a pus pe jar cumparatorii din municipiu. Multi dintre ei s-au familiarizat deja cu termenul de Black Friday, iar acum asteapta cu nerabdare reducerile sa dea navala prin magazine. Comerciantii din Piata Centrala au anuntat si ei scaderi de preturi la fructe si legume.

Targujienii si-au facut deja planul de cumparaturi pentru Black Friday. Cei mai multi se gandesc sa-si cumpere electrocasnice de vinerea neagra. Spera sa le gaseasca la o reducere considerabila. "De vinerea neagra se intampla multe lucruri care sunt si in avantajul nostru, sunt foarte multe reduceri de preturi in aproape toate domeniile. Inca nu stiu ce reduceri sunt, as vrea sa-mi iau un aragaz. Dar, aici e cu dus intors. Maresc initial preturile si apoi, de vinerea neagra le scad o idee astfel incat nu este prea mare diferenta. Dar, o sa merg la vinerea neagra si o sa-mi iau un aragaz", a spus un cumparator din Piata Mare.
Pana si comerciantii din Piata Centrala s-au gandit sa aplice Black Friday si la fructe si legume. Una dintre comerciante spune ca va ieftini fructele cu cel mult doi lei. "O sa ieftinesc si eu ce am pe masa. De exemplu, castanele de la 8 lei le las la 7 sau 6 lei. Trebuie sa tinem si noi pasul. Sarbatorea asta a luat amploare si sunt vanzari bune atunci, dar totusi daca n-ai bani in buzunar degeaba. Viata este grea, dar ne conformam si noi ca n-avem incotro", a spus o comercianta din Piata ..

Actualitate / stiri Actualitate22 vizite[ Pandurul ]

Ponta a descoperit care este Teleormanul din America!

Miercuri, 16 Noiembrie 2016, ora 22:25

Multi romani au comparat votul pentru Donald Trump dat de americanii din zonele sau categoriile sociale mai sarace cu situatia din Romania, unde PSD este votat cu predilectie de Oltenia si Moldova, una din intrebarile aparute dupa votul din Statele Unite fiind aceea referitoare la "care stat din America este ca Teleormanul de la noi?". Deputatul Victor Ponta pare sa fi gasit un raspuns la intrebarea respectiva, el dand ieri o explicatie pentru votul primit de Trump de la americanii mai saraci. Raspunsul sau duce direct spre "Teleormanul american", intr-o postare mai ampla de pe Facebook fostul premier recunoscand ca si Gorjul face parte din zona respectiva. "In mod intentionat primele mele actiuni din aceasta campanie electorala au fost in Hunedoara, Targu Jiu, Otelul Rotu ti Resita! Pentru ca in aceste zone traiesc cetateni ai Romaniei care sunt cei mai amenintati de Guvernul "Tehnocrat" si politicile sale "nemtesti" antieconomice si antisociale! Sunt romani complet abandonati si ignorati ( chiar dispretuiti si insultati) de cei care cred ca Romania incepe si se termina in Centrul Bucurestiului sau al Clujului , de cei care traiesc din salarii de mii de Euro, care isi duc copii la scoli private din Bruxelles si se trateaza la spitalele private pe care le reprezinta Ministrul Sanatatii Voiculescu din Guvernul "Ciolos"!", a comentat Ponta.
Cireasa de pe tort o reprezinta insa compararea situatia socio-economice din diferite state americane cu cea din Romania, Ponta recunoscand ..

Actualitate / stiri Actualitate33 vizite[ Pandurul ]

Ce spune Dian Popescu despre inchiderea a cinci cariere miniere

Miercuri, 16 Noiembrie 2016, ora 21:57

Ce spune Dian Popescu despre inchiderea a cinci cariere miniereGuvernul tehnocrat-PNL si-a dovedit din nou incopetenta, odata cu elaborarea strategiei energetice nationale, mai degraba o pseudo-strategie facuta "pe genunchi" de asa-zisii specialisti, scrie senatorul Dian Popescu intr-o postare pe facebook. Candidatul ALDE la un nou mandat de parlamentar spune ca asta inseamna jumatate din carierele actuale, nu un sfert cum s-a dorit sa se acrediteze ideea.

""Tehnocratii" si partidul lor incompetent si-au dat din nou cu "stangul in dreptul" si au indus in eroare adevaratii specialisti in minerit si energie dupa ce au anuntat ca, in perioada 2016-2030, vor fi inchise carierele Husnicioara (2017), Lupoaia (2019), Rovinari-Est (2020), Garla (2020) si Pesteana Nord (2023), mentinand, insa, productia in celelalte 15 cariere ale companiei. In realitate insa, acest lucru este imposibil pentru ca, daca ar fost intr-adevar preocupati de elaborarea unei strategii adevarate, si-ar fi facut temele in teritoriu si ar fi aflat ca CE Oltenia detine in total doar 10 cariere miniere, si nu mai multe incat, in urma restructurarii, sa mai ramana 15. Pentru o mai buna informare, iata care sunt carierele miniere din Oltenia aflate in administrarea Complexului Energetic: Cariera Rovinari Est, Cariera Tismana, Cariera Pinoasa, Cariera Pesteana, Cariera Jilt Sud, Cariera Jilt Nord, Cariera Lupoaia, Cariera Rosiuta si Cariera Husnicioara in judetul Mehedinti. Sper ca acest guvern habarnist si acest PNL sa nu ajunga la guvernare incat sa inchida vreo cariera din ...

Actualitate / stiri Actualitate8 vizite[ Pandurul ]

Noul obiectiv al Pandurii: evitarea retrogradarii!

Miercuri, 16 Noiembrie 2016, ora 19:29

Obiectivul CS Pandurii nu mai este calificarea in play-off, ci evitarea retrogradarii. Afirmatia a fost facuta de antrenorul secund Marian Dinu. La meciul cu Timisoara, antrenorii au pregatit primul 11, dar nu se stie daca lucrurile vor ramane asa, mai spune acesta. Intre timp, administratorii clubului au si ei un obiectiv: evitarea falimentului.

Secundul Marian Dinu a declarat ca performanta Pandurii, in situatia actuala, este evitarea retrogradarii. Pandurii a fost invinsa in ultimele partide. "Obiectivul echipei pana la terminarea campionatului este unul singur: evitarea retrogradarii. Ar fi o performanta indeplinirea acestui obiectiv. Sunt jucatori care... nu stim nici daca participa la meciul de vineri", a spus Dinu.

Jucatorul Adelin Parcalabu a declarat ca lotul pentru urmatorul meci, cel cu Timisoara, este "slabut". "Din punctul meu de vedere, meciul cu Timisoara va fi unul foarte greu. Avem un lot slabut, multi jucatori se antreneaza separat, multi de la echipa a doua, multi debutanti. Sper sa facem totusi un meci bun", a spus Parcalabu.

Mai multi jucatori vor sa rezilieze contractul cu Pandurii dupa ce administratorii clubului au decis ca nu le pot oferi salarii mai mari de o mie de euro.

Sport / stiri Sport12 vizite[ Pandurul ]

Targu Jiu: Fasole cu carnati pentru mii de persoane de Ziua Nationala

Miercuri, 16 Noiembrie 2016, ora 18:05

Targu Jiu: Fasole cu carnati pentru mii de persoane de Ziua NationalaCirca doua mii de portii de fasole cu carnati pregateste primaria Targu Jiu pentru a le oferi cetatenilor din oras de Ziua Nationala a Romaniei. Masa festiva de 1 Decembrie va avea loc la un restaurant din municipiu, dupa manifestarile care se vor derula in Piata Prefecturii.

Primaria Targu Jiu va organiza si anul acesta o masa festiva la care sunt asteptati cetatenii, cu prilejul sarbatoririi Zilei Nationale a Romaniei. Chiar daca e zi de post, primaria ofera mancare care contine carne. Suma de bani pusa la bataie de primarie pentru organizarea acestei mese festive nu este deloc de neglijat. "Noi asteptam toti cetatenii care doresc sa participe la masa traditionala oferita de primaria municipiului Targu Jiu, cu totii stim meniul: fasole cu carnati, muraturi, vin fiert. Avem un buget aprobat de 22.013 lei. Din experienta anilor precedenti am vazut ca ne incadram in acest buget. Putem asigura masa pentru aproximativ 2000 de persoane", a declarat Alina Toader, directorul adjunct al Directiei Publice de Protectie Sociala Targu Jiu.

Primaria Targu Jiu nu a stabilit inca restaurantul la care va fi organizata aceasta masa, licitatia fiind in curs de desfasurare. Variantele sunt fie la sala de evenimente a Hotelului Brancusi din zona centrala, fie la restaurantul de pe Insulita de pe Jiu.

Actualitate / stiri Actualitate35 vizite[ Pandurul ]

Institutiile de mediu, controale la Ranca. Nu au autorizatie de functionare!

Marti, 15 Noiembrie 2016, ora 23:39

Institutiile de mediu, controale la Ranca. Nu au autorizatie de functionare!Administratorii sistemului de canalizare de la Ranca nu au solicitat pana acum Agentiei de Protectie a Mediului (APM) Gorj emiterea unei autorizatii de mediu pentru punerea in functiune a statiilor de epurare. Asta desi multi cabanierii sunt racordati la apa, dar nu platesc. Reprezentantii APM Gorj au efectuat luni, 14 noiembrie, o verificare la Ranca pentru a vedea modul de functionare a acestora si au concluzionat ca, de fapt, acestea nu sunt puse in functiune. Astfel, apele uzate de la cabane si locuintele din zona bransate la sistemul de canalizeaza sunt deversate fara a fi epurate.

Reteaua de canalizare de la Ranca a fost realizata printr-un proiect pe fonduri europene accesat de asociatia Varful Papusa SA, la care aveau participatii Consiliul Judetean Gorj si primariile Baia de Fier si Novaci. Aceasta a falimentat iar acum autoritatile din Novaci vor sa predea sistemul de apa si canalizare de la Ranca asociatiei ADIA Gorj, astfel incat operatorul regional de apa si canal, societatea Aparegio, sa se ocupe de gestionarea acestor sisteme. Investitia in sistemul de canalizare, care include si cele patru statii de epurare, a fost realizata dar acestea nu functioneaza. Cel putin asta au constat reprezentantii APM Gorj care au efectuat la inceputul acestei saptamani o verificare la solicitarea comisarilor de mediu gorjeni, pentru prelevarea unor probe. "Am facut o verificare impreuna cu autoritatile publice locale din Novaci si am constatat ca statiile de epurare nu ...

Actualitate / stiri Actualitate30 vizite[ Pandurul ]

Dezbatere electorala: Ce ar trebui schimbat in legislatia protectiei sociale?

Marti, 15 Noiembrie 2016, ora 23:37

Dezbatere electorala: Ce ar trebui schimbat in legislatia protectiei sociale?Ziarul Pandurul continua dezbaterea electorala, tema abordata de aceasta data fiind protectia sociala. O parte din care candidatii intrati in cursa pentru Parlamentul Romaniei au fost intrebati ce ar schimba in actuala legislatie si ce categorii nu sunt suficient protejate. Candidatii cred ca ar trebui acordata o atentie deosebita persoanelor cu handicap, precum si beneficiarilor de ajutor social, dar ar trebui impuse reguli mai stricte pentru acordarea acestor facilitati.

Ion Ciocea, candidat independent la Camera Deputatilor, spune ca vrea sa initieze legi pentru toate categoriile de persoane defavorizate. "Daca voi ajunge senator vreau sa initiez o lege in folosul persoanele care acum beneficiaza de ajutorul social. In loc sa le dam o suma modica si sa-i folosim la munca in folosul comunitatii, as vrea sa-i angajam contra unui salariu minim pe economie. Multi nu au pregatire profesionale, dar s-ar putea gasi fonduri pentru a-i califica intr-un anumit domeniu, care se cauta la nivel de comunitati. Eu gandesc Legea cooperativelor agricole, iar ca sa muncesti in acest domeniu, trebuie sa ai cel putin o calificare de agricultor. Pentru persoanele cu dizabilitati trebuie creat un cadru legislativ pentru a putea fi integrate in societate. Au nevoie sa munca pentru a simti ca sunt utili societatii. Nu trebuie ca angajatorii sa-i evite pentru ca sunt persoane care au terminat o facultate, sunt persoane capabile, chiar daca au un handicap. Sunt anumite domenii unde pot sa lucreze ...

Actualitate / stiri Actualitate30 vizite[ Pandurul ]

Dezbatere pentru Jilt Sud. Localnicii au aflat de la Greenpeace!

Marti, 15 Noiembrie 2016, ora 21:58

Dezbatere pentru Jilt Sud. Localnicii au aflat de la Greenpeace!Cetatenii comunei Slivilesti si Matasari sunt suparati pe autoritatile locale din Matasari dar si pe reprezentantii Complexului Energetic Oltenia. Acestia au organizat luni o dezbatere publica pentru proiectul de expropriere la cariera Jilt Sud iar oamenii spun ca nu au fost chemati la aceasta discutii. A mers doar o persoana care a aflat de la seful Greenpeace despre dezbaterea publica.

Dezbaterea publica organizata luni, 14 noiembrie, la primaria Matasari are legatura cu proiectul inaintat de Complexul Energetic Oltenia si depus la Bucuresti in vederea obtinerii unei hotarari de expropriere si pentru cariera Jilt Sud. Se cunoaste faptul ca unitatea miniera nu a ajuns la o intelegere cu proprietarii de terenuri care au cerut angajari pentru a-si da terenurile unitatii miniere. Localnicii din Slivilesti spun ca sedinta a fost tinuta la secret de organizatori si ca nu aflau daca nu i-ar fi contactat o persoana de la Greenpeace.

I-au scris ministrului energiei

A fost prezenta la sedinta doar o persoana care a aflat ca vor mai urma si alte dezbateri si ca la urmatoarea va lua parte si directorul Sorin Boza."N-au anuntat pe nimeni, nu am fost decat eu. Si asta pentru ca m-a anuntat domnul Cepraga de la Greenpeace, care a aflat in ultimul moment. A fost primarul Gaspar, domnul Petrescu de la Investitii de la CEO si domnul Costica Dadalau, consilier si angajat al CEO. N-au spus mare lucru, ca au venit sa discute cu publicul pe tema exproprierilor de la Jilt Sud, dar care public, ..

Actualitate / stiri Actualitate33 vizite[ Pandurul ]

Sindicalistii CEO se intalnesc cu Tariceanu

Marti, 15 Noiembrie 2016, ora 21:55

Sindicalistii CEO se intalnesc cu TariceanuSindicalistii din minerit si energie se vor reintalni cu presedintele ALDE, Calin Popescu Tariceanu, cu ocazia vizitei acestuia in judetul Gorj. Tariceanu este asteptat vineri, iar intalnirea cu liderii sindicatelor din CEO va avea loc la sediul Primariei Rovinari. Potrivit lui Dian Popescu, liderul ALDE Gorj, la discutii vor fi prezenti atat liderii SMEO, cat si cei de la FNME. "Am lansat invitatii si pentru SMEO, si pentru FNME. Am vorbit cu domnul Caldaruse si cu domnul Pirvulescu, pentru a veni reprezentanti de la toate sindicatele. Intalnirea va avea loc la Rovinari, in sala de consiliu a primariei. Inca nu am stabilit cu exactitate ora, insa cu siguranta discutiile vor avea loc in jurul orei de 15.30- 16.30", a declarat Dian Popescu. Acesta spune ca va profita de ocazie pentru a-i cere lui Tariceanu un post de secretar de stat in Ministerul Energiei, pentru un om al Gorjului. "In ceea ce ma priveste, ii voi cere domnului Tariceanu, in prezenta liderilor de sindicat CEO, ca, in conditiile in care ajungem la guvernare, sa ne dea secretarul de stat din Gorj", a precizat Dian Popescu.

Actualitate / stiri Actualitate32 vizite[ Pandurul ]


Prima   <<   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   >>   Ultima