Liga 1: CFR Cluj castiga derbiul local cu Universitatea

Sambata, 24 Noiembrie 2012, ora 19:55
4567 citiri

CFR a castigat derbiul local cu Universitatea Cluj, scor 2-1, intr-un meci din etapa a 17-a a Ligii 1. Echipa lui Paulo Sergio a revenit dupa ce a fost condusa la pauza.

Disputat in fata a aproximativ 8.000 de spectatori, derbiul Clujului a avut un start exploziv. Ambele echipe au fost aproape de gol inca din primele minute, insa Draghici si Hora au ratat din situatii excelente.

In cele din urma, gazdele au deschis scorul in minutul 20, dintr-un penalty acordat cu usurinta pentru un presupus hent al lui Diogo.

Viorel Dinu, golgheterul Universitatii, a luat mingea a si a inscris fara emotii de la punctul cu var.

CFR, care a folosit rezervele in partea secunda, a pedalat in gol pana la pauza. Abia in partea secunda, cand pe teren si-au facut apritia nume precum Camora, Bastos si Pedro, jocul oaspetilor a inceput sa fie mai cursiv.

Minutul 60 a adus o bara a lui Godemeche, iar zece minute mai tarziu oaspetii au reusit sa puna stapanire pe joc, mai ales ca au ramas in superioritate dupa eliminarea lui Krumov.

Eroul echipei din Gruia a fost si de aceasta data portughezul Rui Pedro, care a sutat superb de la 30 de metri, iar mingea a intrat in plasa usor deviata.

Cei de la CFR au preluat conducerea in minutul 80, cand Bjelanovici a deviat in plasa un sut trimis din afara careului de Camora.

A fost lovitura decisiva pentru U Cluj, care nu a mai avut forta sa intoarca rezultatul pe final.

Dupa acest rezultat, CFR Cluj a urcat provizoriu pe locul 4 in Liga 1, cu 28 de puncte, in timp ce Universitatea ramane pe 15, cu 15 puncte.

Etapa urmatoare, U Cluj va primi vizita Pandurilor, iar CFR va juca in deplasare la Medias.

U Cluj - CFR Cluj 1-2

90+3 - Final de meci!

90 - Trei minute suplimentare.

89 - Vass vede cartonasul galben.

87 - Nastasie intra in locul lui Draghici.

86 - Inca o sansa mare pentru CFR, dar Christou respinge din fata portii.

82 - Iancu intra in locul lui Muzac.

80 - GOL CFR CLUJ! Ardeleni preiau conducerea dupa un sut al lui Camora, care a fost deviat in plasa de Bjelanovici!

80 - Bastos suteaza superb de la 30 de metri, Balauru scoate cu greu in corner.

76 - Valente reia pe langa poarta din doar sapte metri!

75 - Krumov vede al doilea cartonas galben si este eliminat.

73 - Ciupe intra in locul lui Dinu.

70 - GOL CFR CLUJ! Rui Pedro inscrie cu un sut in vinclu de la 30 de metri!

66 - Rui Pedro intra in locul lui Celestino.

64- Jocul este intrerupt dupa o accidentare a lui Dinu.

60 - Ocazie mare pentru CFR! Godemeche trimite cu capul cu toata poarta goala, din doar sase metri!

59 - Krumov primeste cartonasul galben.

56 - Bastos intra in locul lui Diogo.

53 - Alex primeste si el cartonasul galben.

51 - Draghici trimite mult pe langa poarta de la 25 de metri intr-o situatie promitatoare.

48 - Celestino primeste cartonasul galben.

46 - Se reia jocul!

45 - Camora intra inlocul lui Panin.

45+1 - Pauza!

45 - Un minut suplimentar!

42 - CFR Cluj preseaza pentru egalare in ultimele minute.

37 - Celestino trage puternic din afara careului, mingea e deviata in corner.

32 - Panin trage in blocaj de la 22 de metri.

28 - Ocazie mare pentru CFR! Hora trage pe langa din doar sapte metri cu toata poarta in fata!

27 - Joc confuz la mijlocul terenului cu multe greseli de ambele parti.

22 - Muzac primeste cartonasul galben.

20 - Viorel Dinu inscrie din penalty!

19 - Penalty pentru Universitatea Cluj dupa un hent al lui Diogo. Portughezul vede cartonasul galben.

17 - Balauru intervine ezitant la o centrare din partea dreapta.

15 - Ritmul jocului a scazut mult in ultimele minute.

11 - Aguirregaray centreaza periculos, dar Balauru boxeaza din fata portii.

7 - Ocazie mare pentru oaspeti. Hora suteaza plasat din 15 metri, mingea cade langa bara!

7 - Dinu deviaza spre poarta, dar este surprins in pozitie de ofsaid.

4 - Ocazie mare pentru gazde. Draghici scapa singur cu portarul, insa trage puternic peste.

4 - Krumov trimite slab cu capul, Stancioiu retine fara emotii.

1 - Fluier de start!

U Cluj: Balauru - Krumov, Erico, Christou, Nicola - Cleiton, Muzac, V. Gheorghe, Alex - V. Dinu, Draghici

Rezerve: Bosneag, Ciupe, V. Lupu, Szilagyi, R. Iancu, Nastasie, Cucui

CFR Cluj: Stancioiu - Aguirregaray, Nuno Diogo, Maftei, Panin - Godemeche, Celestino - Hora, Vass, D. Valente - Bjelanovici

Rezerve: Felgueiras, G. Muresan, Kapetanos, Bastos, I Rada, Rui Pedro, Camora

Partida va incepe cu o intarziere de 5 minute in semn de protest fata de datoriile pe care U Cluj le are fata de jucatori.

U Cluj nu a mai castigat derbiul din 1972.

Inaintea acestui meci, CFR Cluj e pe locul 7, cu 25 de puncte, iar U Cluj e pe 15, cu 15 puncte.

Adi Mutu, atac la strategia lui Nelu Varga și la rezultatele CFR Cluj
Adrian Mutu a plecat de la CFR Cluj după partida pierdută cu Corvinul Hunedoara în Cupa României. Acesta a aruncat câteva înțepături către Nelu Varga după eșecul drastic cu cei de la...
Clipe de panică la meciul Oțelul - U Cluj: ”M-am speriat, am văzut mult sânge acolo”
Echipa Oţelul Galaţi a învins duminică, pe teren propriu, scor 1-0, gruparea Universitatea Cluj, în etapa a cincea din play-out-ul Superligii. Într-o repriză în care ambele formaţii au...
#u cluj cfr live, #u cfr live, #u cluj cfr in direct, #u cluj cfr, #u cluj cfr cluj, #u cluj, #CFR Cluj , #Liga 1