Resita a castigat Cupa Romaniei la handbal dupa loviturile de la 7 metri

Sambata, 22 Mai 2010, ora 16:11
1377 citiri

Gruparea UCM Resita a castigat, sambata, Cupa Romaniei la handbal masculin, trecand in finala de campioana HCM COnstanta, dupa executarea loviturilor de la 7 metri.

Dobrogenii au avut o prima repriza buna si se parea ca nu vor avea mari probleme in a realiza eventul, conducand la pauza cu scorul de 15-13.

Cei de la Resita au revenit fantastic in repriza secunda, avand chiar un avantaj de 3 goluri, scor 26-23, cu 3 minute inainte de final. Campionii din Constanta au reusit insa sa egaleze incredibil, asa ca s-a trecut la executarea loviturilor de la 7 metri.

"Ruleta penaltiurilor" a dat-o castigatoare pe UCM Resita, victorioasa cu 4-3. Demn de mentionat este ca aceasta Cupa a Romaniei este primul trofeu intern castigat de resiteni, acestia avand mai mult succes in Europa, unde s-au impus de 3 ori consecutiv in Challenge Cup.

A crescut cifra de afaceri din industrie în România. Ultimele date INS privind piața internă și externă
Conform datelor anunțate la 17 aprilie de INS, pentru februarie 2024, cifra de afaceri din industrie (piaţa internă şi piaţa externă), a crescut față de luna ianuarie cu 11,7%, și cu 8,2%...
Final în scandalul din PMP, după 2 ani. Cine rămâne la conducerea partidului
Partidul Mişcarea Populară (PMP) a anunţat că, în cursul zilei de miercuri, Curtea de Apel Bucureşti a respins recursurile formulate de Cristian Diaconescu şi, prin urmare, ”a fost validat...