Antrenorul lui Dortmund, atac dur la adresa UEFA: Ce s-a intamplat dupa exploziile de marti seara

Joi, 13 Aprilie 2017, ora 08:02
10520 citiri

Borussia Dortmund a fost invinsa acasa de AS Monaco, in prima mansa a sferturilor de finala ale Ligii Campionilor, iar antrenorul nemtilor si-a varsat nervii pe UEFA.

Thomas Tuchel reproseaza forului european ca partida a fost amanata doar cu o zi, dupa atacul asupra autocarului echipei de marti seara.

Tehnicianul neamt sustine ca UEFA a dat dovada de lipsa de respect si ca, imediat dupa atac, singura intrebare e daca partida se poate juca.

"Ni s-a transmis prin intermediul unui sms cand trebuie sa jucam, n-am fost nici macar intrebati. Decizia UEFA ne-a afectat direct si e un sentiment foarte urat, pe care nu-l vom uita. La doar cateva minute dupa atac, intrebarea era daca putem sa jucam! Am fost tratati ca si cum o cutie de bere a fost aruncata spre autobuz. Iti lasa un sentiment de impotenta", a rabufnit Tuchel la conferinta de presa de dupa partida.

"Nu vrem sa folosim aceasta situatie ca o scuza, dar am fi vrut sa avem mai mult timp la dispozitie pentru a trece peste ceea ce s-a intamplat. Dar cineva in Elvetia (sediul UEFA - n.red.) a decis ca trebuie sa jucam", a continuat acesta.

2-3 a fost scorul intalnirii dintre Borussia Dortmund si AS Monaco, dupa golurile reusite de Dembele si Kagawa pentru gazde, respectiv Mbappe (de doua ori) si Bender (autogol) pentru oaspeti.

AS Monaco reuseste o noua surpriza in Liga Campionilor - Obiecte suspecte gasite pe stadionul din Dortmund

Marti seara, in apropierea autocarului celor de la Dortmund, care se afla la doar cateva minute de stadion, au avut loc trei explozii, iar fundasul spaniol Marc Bartra a fost ranit si transportat de urgenta la spital, unde a fost operat la mana.

AUR se plânge că George Simion nu are acces la comisia de control a SRI. "PNL-PSD continuă acapararea statului român"
Deputata AUR Gianina Şerban acuză că, de patru luni, Birourile permanente reunite al Camerei şi Senatului refuză, fără nicio justificare, să numească un membru al partidului în comisia...
Florin Cîțu iese la atac după tensiunile din coaliție privind candidatura lui Cătălin Cîrstoiu la Capitală. Variantele propuse de fostul premier
Florin Cîţu, fost premier și fost lider PNL, a anunțat că sunt probleme privind „candidatura coaliţiei toxice” în persoana medicului Cătălin Cîrstoiu la Primăria Capitalei. El a...