Unirea Urziceni conduce in clasamentul Ligii I

Vineri, 01 Mai 2009, ora 19:52
1646 citiri

Unirea Urziceni s-a impus, vineri, in fata Gloriei Bistrita, scor 3-0, intr-o partida contand pentru etapa a 28-a a Ligii I.

Chiar daca l-au pierdut pe goalkeeperul Arlauskis, accidentat inaintea startului partidei, ialomitenii nu au intampinat probleme din partea Gloriei. Primul gol al partidei a venit in minutul 25, in urma actiunilor prelungite de atac ale elevilor lui Petrescu, fluierul de final al reprizei trimitandu-i pe bistriteni la vestiare cu doar un gol incasat.

Repriza a doua nu a adus nimic nou in cursul partidei, Gloria ramand modesta in ofensiva, iar Unirea cautand reusita prin care sa scape de orice emotie privind cele trei puncte puse in joc. Golul linistitor a venit in minutul 78, Dacian Varga marcand un gol spectaculos, printr-un voleu din cadere. Minutele de final ale partidei au fost fragmentate de modificarile efectuate de cele doua formatii, insa ialomitenii au punctat pentru a treia oara, prin Rusescu, in minutul 85.

In urma victoriei, Unirea Urziceni urca pe prima treapta a clasamentului, cel putin pana la ora disputarii partidei Dinamo - CFR.

Derbiul etapei a 28-a, Dinamo - CFR Cluj, se va disputa sambata, de la ora 21:00, si va fi transmis in format LIVE Text de site-ul Ziare.com.

Tragere la sorți în European League. Vom avea semifinală românească în Final Four
Echipele româneşti CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud şi HC Dunărea Brăila vor fi adversare în semifinalele competiţiei feminine de handbal EHF European League, potrivit tragerii la sorţi...
Calificare superbă în careul de ași pentru Gloria Bistrița, contra unei echipe din Ungaria
Echipa de handbal feminin Gloria Bistriţa a învins sâmbătă, pe teren propriu, formaţia Mosonmagyarovari KC, scor 27-25 (15-15), şi în manşa retur din sferturile de finală ale European...