Unirea Urziceni trece cu emotii de Sportul

Vineri, 26 Noiembrie 2010, ora 19:51
930 citiri

Unirea Urziceni a obtinut o victorie importanta in etapa a 17-a a Ligii 1, jucatorii lui Tavi Grigore trecand greu, scor 2-1, de Sportul Studentesc.

Ialomitenii, avand mare nevoie de puncte, au inceput in forta, Raul Rusescu izbind bara in minutul 12 iar Semedo, dupa recuparare, sutand in portarul Viciu. Gazdele au continuat sa domine autoritar, insa "studentii" au dat lovitura pe contraatac.

Tibi Balan a speculat o greseala mare a lui Cernea si a deschis scorul in minutul 18.

Unirea nu s-a dat batuta, amenintand tot mai mult poarta adversa. Portughezul Semedo a lovit si el bara, in minutul 24, iar Rusescu a ratat 5 minute mai tarziu din pozitie perfecta.

Partea secunda a inceput perfect pentru fosta campioana, Vasile Maftei egaland dupa o deviere a lui Rusescu. Cei de la Sportul puteau reveni in avantaj in minutul 70, la ocazia lui Tibi Balan, insa Unirea a fost cea care a punctat, la faza imediat urmatoare.

Acelasi Rusescu a pasat excelent pentru Semedo, iar portughezul nu a ratat tinta. Finalul de meci a fost marcat de doua mari ocazii ale lui Raul Rusesc, omul meciului.

Echipele:

UNIREA: Cernea - Musat, Mehmedovici, Maftei, Nicu, Muzac, Semedo, Todoran, Paduretu, Blay, Rusescu.

Antrenor: Octavian Grigore.

SPORTUL: Viciu - Farmache, Ratiu, Patriche, Cazan, T. Balan, Cruceru, Ferfelea, Maxim, varga, Dobre.

Antrenor: Florin Tene.

Din ce destinații vin primele avioane în România imediat după intrarea în „Air Schengen”. Pasagerii nu vor mai face controalele la frontieră
Primele zboruri din spaţiul Schengen care vor ateriza duminică pe aeroportul Henri Coandă vor fi cele care vin de la Paris, Viena, Hamburg, Roma, Zurich, Munchen, Amsterdam şi Geneva,...
Ciolacu anunță plafonări ”oriunde există speculă”. Energie și gaze, RCA și dobânzi, deja pe listă
Schema de plafonare și compensare la gaze și energie electrică se prelungește încă un an, urmând ca din aprilie 2025 să se revină treptat, timp de un an, la piața liberă, potrivit unei...
#Unirea Urziceni victorie Sportul, #Urziceni victorie Liga 1, #etapa 17 Liga 1, #Semedo gol Sportul , #Liga I