Urziceni zdrobeste Ceahlaul si isi asigura locul 2! Nemtenii merg in B

Luni, 17 Mai 2010, ora 21:54
1577 citiri

Unirea Urziceni si-a asigurat locul secund in Liga I, dupa ce a invins Ceahlaul Piatra Neamt, scor 4-0, trimitand trupa lui "Pinalti" in esalonul al doilea.

Elevii lui Ronny Levy au inceput partida in forta, deschizand scorul inca din minutul 14, gratie reusitei lui Bilasco, dupa ce o centrare a lui Semedo.

Ialomitenii au majorat diferenta pe tabela in minutul 38 prin Frunza, din pasa aceluiasi Semedo, la capatul unui contraatac de mare clasa.

Scorul a luat proportii la 8 minute de la reluare, Rusescu inscriind direct din lovitura libera la o faza la care portarul Villadsen a fost doar spectator. Acelasi Rusescu a punctat pentru 4-0 in minutul 67, din pasa lui Bilasco.

unirea Urziceni profita astfel de esecul Vasluiului la Galati si isi asigura locul doi in clasamentul Ligii I, pozitie ce le permite sa evolueze in preliminariile Ligii Campionilor in sezonul urmator.

Infrangerea de la Urziceni inseamna si retrogradarea matematica a Ceahlaului, nemtenii ramand cu numai 28 de puncte, cu 5 mai putin decat ultima pozitie ce permite evitarea retrogradarii.