O victorie cat un titlu pentru Otelul Galati

Autor: Marius Doroftei - Editor Ziare.com
Joi, 05 Mai 2011, ora 23:21
2875 citiri

Otelul Galati a redevenit lider in Liga 1 si este principala favorita in lupta pentru titlu, elevii lui Dorinel Munteanu reusind sa invinga la limita Universitatea Craiova, scor 2-1, in penultimul meci din etapa cu numarul 31.

Remiza dintre Vaslui si Timisoara le-a oferit galatenilor ocazia ideala de a inaugura instalatia de nocturna, o victorie care sa-i readuca pe "siderurgisti" pe prima pozitie in clasamentul Ligii 1.

Constienti de sansa uriasa pe care o au, elevii lui "Munti" au inceput bine, Viglianti, Antal si Paraschiv amenintand serios poarta lui Silviu Lung junior. Capitanul Otelului, Gabi Paraschiv, revenit dupa o luna de absenta, a deschis scorul in minutul 22. Viglianti, omul care a pasat decisiv, se afla insa in pozitie de off-side, nesemnalizata de asistent, asa ca cei care contesta valoarea liderului au din nou apa la moara.

Perendija a ratat o ocazie monumentala cateva minute mai tarziu, reluand cu capul la cativa centimetri de bara portii oltenilor.

Acelasi Paraschiv a reusit "dubla" in finalul primei reprize, dupa o faza in care veteranul Otelului a depasit 3 adversari.

Aurica Ticleanu, antrenorul Stiintei in ultimele etape ale sezonului, a fortat dupa pauza introducandu-l si pe stelistul Mihai Costea iar tactica a dat roade. Sergiu Costin a gresit incredibil in fata propriei porti iar Subotici a trimis balonul in plasa, reducand din diferenta.

Spre final, ritmul jocului a scazut destul de mult, insa Craiova putea da lovitura in ultimele minute, atunci cand Florin Costea a trimis paralel cu poarta din 6 metri.

Otelul s-a impus si a redevenit lider, avant un punct peste Poli Timisoara si 3 peste vasluiul lui Porumboiu.

Echipe de start:

OTELUL: Grahovac - Rapa, Sg Costin, Perendja, Salageanu - Giurgiu, Filip - Antal, Viglianti, S. Ilie - Paraschiv

Rezerve: Branet, L. Iorga, Ibeh, Sarghi, L. Bus, Cojoc, Pena.

Antrenor: Dorinel Munteanu.

CRAIOVA: S. Lung - Dananae, Zoro, Gugu, Busu - Prepelita, Ologu, D. Stoica - Stoianof, Subotici, Dina

Rezerve: Hotoboc, M. Costea, Fl. Costea, Buleica, Walter Lopez, Gangioveanu, J. Nicolae.

Antrenor: Aurica Ticleanu.

CTP, după ce a văzut conferința lui Cătălin Cîrstoiu: ”I s-a mai rărit zâmbetul iliescoid...”
Candidatul PSD-PNL la Primăria Capitalei, medicul Cătălin Cîrstoiu a susținut vineri, 19 aprilie, o conferinţă de presă pentru a răspunde acuzaţiilor de incompatibilitate în condiţiile...
De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Otelul victorie Universitatea Craiova, #Otelul galati titlu, #Otelul Galati lider liga 1 , #Liga I