Europa League: U Craiova remizeaza in Ungaria

Joi, 25 Iulie 2019, ora 21:57
20825 citiri

Universitatea Craiova a terminat la egalitate, scor 0-0, intalnirea disputata, joi seara, la Budapesta, cu Honved, in prima mansa din turul doi preliminar al Europa League.

Intr-un meci netelevizat in Romania, echipa antrenata de Corneliu Papura a avut ocaziile mai importante, insa n-a reusit sa marcheze si va avea viata grea in returul de saptamana viitoare.

In prima repriza, gazdele au avut ocaziile mai mari, prin fostul atacant al lui Liverpool, David N'Gog. Pigliacelli a fost, insa, foarte inspirat.

De partea cealalta, oltenii au avut mari dificultati in a ajunge la poarta adversa, dar si cu intrarile extrem de dure ale gazdelor. De altfel, partida a fost intrerupta minute bune pentru ca Acka si Bancu sa primeasca ingrijiri medicale.

La pauza, Papura l-a inlocuit pe Fortes cu Roman, iar oltenii au dominat repriza secunda. Din nefericire, Roman, dar mai ales Barbut au ratat niste ocazii monumentale, iar tabela de marcaj a ramas nemodificata.

Mansa secunda va avea loc joia viitoare, la Craiova.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, meciul dintre Honved Budapesta si U Craiova, din prima mansa a turului doi preliminar al Europa League.

Desfasurarea intalnirii:

min.90+4 - FINALUL MECIULUI

min.90+3 - Ce ocazie! Mihai Roman trimite cu capul peste poarta din 5 metri!

min.90 - Ultima schimbare in tabara oltenilor: iese Cicaldau, intra Constantin.

min.90 - Vor fi 4 minute suplimentare.

min.80 - Actiune frumoasa a gazdelor, incheiata cu un sut care trece de putin pe langa poarta lui Pigliacelli.

min.72 - Barbut reia slab din centrul careului dupa o pasa excelenta a lui Roman! Uriasa ocazie irosita de atacantul oltenilor!

min.70 - Barbut suteaza peste poarta de la aproximativ 25 de metri.

min.65 - Inca o schimbare facuta de Papura: iese Qaka, intra Ivanov.

min.58 - Vatajelu trimite mingea milimetric pe langa poarta ungurilor, cu un sut de la marginea careului.

min.50 - Ocazie uriasa pentru Craiova! Roman centreaza in fata portii pentru Vatajelu, insa acesta e blocat in ultimul moment de un adversar!

min.46 - O prima schimbare la olteni: iese Fortes, intra Mihai Roman.

min.46 - S-A RELUAT PARTIDA

----------------------------

min.45+8 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45+7 - Bancu vede un galben dupa o mana pusa in figura unui adversar.

min.45+5 - Fortes reia cu capul, dar mingea se duce mult pe langa poarta. Craiova n-a reusit sa-si creeze nici macar o ocazie importanta in aceasta prima repriza.

min.45 - Vom avea 8 minute de prelungiri ca urmare a perioadei de intrerupere la accidentarea lui Bancu.

min.40 - N'Gog, din nou la finalizare. De data aceasta, fostul atacant al lui Liverpool trimite cu capul peste poarta.

min.28 - Bancu cade la pamant dupa duelul cu N'Gog, plin de sange! Jucatorii Craiovei cer un cartonas rosu pentru atacantul francez, pentru o lovitura cu cotul in figura!

min.27 - Ce ocazie! N'Gog trimite cu capul din cativa metri, iar mingea e respins in extremis de Pigliacelli.

min.26 - Ocazie pentru gazde, dupa o lovitura executata din partea dreapta. In cele din urma, aparatorii oltenilor reusesc sa indeparteze pericolul.

min.24 - Qaka opreste un contraatac al ungurilor cu pretul unui fault si vede un cartonas galben.

min.23 - Am ajuns la jumatatea primei reprize, iar pana acum n-a avut parte de nicio ocazie notabila.

min.20 - Spiritele se incing, Fortes fiind foarte nervos dupa ciocnirea dintre Acka si Lovric, in urma careia ambii jucatori au avut nevoie de interventia staff-ului medical.

min.18 - Acka se resimte dupa un contact cu un adversar.

min.16 - Fortes trimite imprecis cu capul dintr-o pozitie buna.

min.10 - Inceput echilibrat de meci, lipsit de ocazii mari de gol.

ora 19:58 - STARTUL MECIULUI

INFO: Partida se joaca la Budapesta si nu e televizata in direct in Romania.

INFO: Mansa retur va avea loc saptamana viitoare, la Craiova.

ECHIPELE:

HONVED: Levkovich - Uzoma, Batik, Kamber, Lovric, Kukoc - Gazdag, Kesztyus, Bano-Szabo - Moutari, N'Gog.

Antrenor: Giuseppe Sannino.

U CRAIOVA: Pigliacelli - Martic, Acka, Kelic, Bancu - Cicaldau, Mateiu, Qaka - Barbut, Fortes, Vatajelu.

Antrenor: Corneliu Papura.

Arbitru: Kevin Clancy (Scotia) .

Lovitură pentru Clotilde Armand. Primărița Sectorului 1, trimisă în judecată în ziua în care și-a depus candidatura pentru un nou mandat
Procurorii au anunțat joi, 25 aprilie, trimiterea în judecată a primăriței Sectorului 1, Clotilde Armand, pe care o acuză de ”folosirea funcţiei pentru favorizarea unor persoane”. Ea...
Ce n-a văzut CTP în 34 de ani de alegeri libere: ”Doar Ceaușescu îl poate egala pe Ciociu. Ca pe o turmă de mancurți...”
Retragerea lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Capitalei a fost comentată acid de jurnalistul Cristian Tudor Popescu, care i-a criticat dur pe președinții PSD și PNL, Marcel...
#LIVE meci Honved Craiova, #Honved Craiova in direct, #Honved Craiova Europa League, #rezultat meci Honved Craiova , #meciuri