Liga 1: Universitatea Craiova, victorie superba in fata Botosaniului

Joi, 31 Martie 2016, ora 17:52
2939 citiri

CS Universitatea Craiova a obtinut o victorie superba in fata celor de la FC Botosani in etapa a patra din play-out-ul Ligii 1.

Oltenii s-au impus cu scorul de 2-1, golul victoriei fiind marcat in minutul 90.

Derbiul formatiilor care se lupta pentru evitarea retrogradarii, dar care spera sa prinda un loc de cupe europene la finalul sezonului, a inceput intr-o nota de echilibru.

Oaspetii au lovit primii, Ngadeu deschizand scorul cu o lovitura de cap dupa prima jumatate de ora de joc.

Aproape imediat, Craiova a ramas cu un om in minus, Izvoranu primind doua cartonase galbene in decurs de doua minute si fiind trimis la vestiare.

Chiar daca a evoluat mai bine de o repriza in inferioritate numerica, gruparea din Banie a reusit sa revina.

Acka a restabilit egalitatea la scurt timp dupa pauza, iar Herghelegiu, introdus in locul vedetei Andrei Ivan, a marcat golul victoriei in minutul 90.

Botosaniul a avut o ocazie mare a egala, insa balonul sutat de Cabrera a izbit bara transversala.

Echipele de start

CS U Craiova: Straton - Dumitras, Popov, Acka, Izvoranu - Zlatinski, Madson, Bancu - Ivan, Mazarache, Nuno Rocha

Botosani: Iliev - Tomozei, Ngadeu, Miron, Musat - Cucu, Casado - Carralero, Cabrera, Fulop - Matulevicius

Ciolacu este sigur de victoria lui Firea la Capitală: ”Va câștiga şi cu Piedone, şi fără Piedone”
Indiferent dacă Cristian Popescu Piedone se va retrage sau nu din cursa electorală, Gabriela Firea va fi noul primar al Capitalei, este convins Marcel Ciolacu. Premierul a precizat miercuri,...
Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#Craiova victorie Botosani, #Craiova rezultate Liga 1, #Liga 1 meciuri rezultate , #meciuri