U Craiova s-a calificat cu emotii in turul II preliminar al Europa League

Joi, 18 Iulie 2019, ora 20:52
14418 citiri

U Craiova s-a calificat, joi seara, in turul II preliminar al Europa League.

Dupa 3-2 in tur in Azerbaijan, oltenii s-au impus tot cu 3-2 in returul de pe teren propriu cu Sabail. Dar nu fara emotii!

Baietii lui Corneliu Papura au controlat partida inca din start, insa au trait periculos ultimele minute, dupa ce-au incasat doua goluri in decurs de doua minute!

Cicaldau a deschis scorul in minutul 28, iar in startul reprizei secunde Vatajelu, cu prima sa reusita dupa experienta nereusita din Cehia, a dublat avantajul oltenilor.

Ceea ce parea o victorie confortabila s-a transformat pe neasteptate in una cu emotii. Azerii au egalat in minutele 67 si 69, prin Ramazanov si Duventru, iar echipa din Banie a avut nevoie de interventiile lui Piagliacelli pentru a evita o rusine.

In minutul 90, pe contraatac, Carlos Fortes, aflat la primul sau gol intr-un oficial pentru olteni, a risipit emotiile si i-a adus Craiovei cea de-a treia victorie cu 3-2 din tot atatea meciuri disputate pana acum in acest sezon.

Urmatoarea adversara a oltenilor se va alege dintre Zalgiris (Lituania) si Honved (Ungaria) . In tur, maghiarii s-au impus pe teren propriu cu 3-1.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre U Craiova si Sabail (Azerbaijan), contand pentru mansa secunda din turul I preliminar al Europa League.

Desfasurarea intalnirii:

min.90+4 - FINALUL MECIULUI!

min.90 - Vor fi 4 minute de prelungiri.

min.90 - GOOOL U CRAIOVA!!! Pe contraatac, Barbut ii pune mingea pe tava lui Fortes, iar portughezul marcheaza primul sau gol oficial pentru olteni!!!

min.81 - Piagliacelli scoate cu piciorul la o actiune periculoasa a oaspetilor.

min.78 - Barbut ia o actiune pe cont propriu, suteaza de la marginea careului, dar mingea trece peste poarta.

min.76 - Ultima schimbare in tabara oltenilor: iese Kelic, accidentat, intra Gardos.

INFO: In acest moment, Craiova mai are doar un gol avans la general, 5-4.

min.70 - Schimbare la craioveni: iese Qaka, intra Dumitru.

min.69 - GOL SABAIL!!! Duventru, intrat in repriza secunda, inscrie golul de 2-2, iar oltenii vor trai cu emotii acest final de meci!!!

min.67 - GOL SABAIL!!! Ramazanov reduce din handicap cu un sut frumos de la marginea careului!!!

min.57 - Schimbare la olteni: iese Cicaldau, intra Ivanov.

INFO: U Craiova conduce cu 5-2 la scorul general.

min.53 - GOOOL U CRAIOVA!!! Cicaldau il vede bine pe Vatajelu, iar acesta marcheaza primul sau gol de la revenire!!!

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

--------------------------------

min.45+1 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Un minut suplimentar pentru aceasta prima repriza.

min.40 - Mare ocazie pentru oaspeti! Abassov scapa in partea dreapta, intra in careu si suteaza la poarta, dar mingea se duce pe langa.

min.35 - Bozinovski iese din poarta si respinge din fata lui Barbut.

min.29 - Mare ocazie pentru Fortes, care cade dupa un duel cu un fundas advers si cere penalti. Arbitrul lasa, insa, jocul sa continue.

INFO: U Craiova conduce cu 4-2 la scorul general.

min.28 - GOOOL U CRAIOVA!!! Cicaldau deschide scorul din apropiere, dupa ce Bozinovski a respins in fata la o lovitura de cap trimisa de Barbut!!!

min.23 - Bara U Craiova! Kelic reia cu capul in stalpul din stanga al portii adverse!

min.10 - Fortes suteaza in forta, insa mingea se duce pe langa poarta.

min.5 - Bozinovski retine un doi timpi la un sut de la distanta al lui Vatajelu, aflat la primul sau meci pe noul stadion Ion Oblemenco.

ora 19:01 - STARTUL MECIULUI

INFO: Partida are loc pe stadionul Ion Oblemenco din Craiova si e transmisa in direct la TV de postul Digi Sport 1.

INFO: In tur, in Azerbaijan, oltenii s-au impus cu 3-2.

INFO: Castigatoarea va da piept in turul II preliminar cu invingatoarea intalnirii dintre Honved (Ungaria) si Zalgiris (Lituania), in tur 3-1.

ECHIPELE:

U CRAIOVA: Piagliacelli - Martic, Ferreira, Kelic, Bancu - Qaka, Mateiu, Cicaldau - Barbut, Fortes, Vatajelu.

Antrenor: Corneliu Papura.

SABAIL: Bozinovski - Abbasov, Yunuszade, Erico, Rahimov - Cociuc, Amirquliyev, Baybalaev - Hamdi, Abassov, Ramazanov.

Antrenor: Aftandil Hajiyev

Arbitru: Helgi Mikael Jonasson (Islanda) .

Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#LIVE meci Craiova Sabail, #Craiova Sabail in direct, #Craiova Sabail Europa League, #Craiova Sabail rezultate preliminarii , #meciuri