Universitatea Craiova, eliminata de RB Leipzig din Europa League

Joi, 16 August 2018, ora 21:27
15393 citiri

Universitatea Craiova a fost eliminata, joi seara, din Europa League.

Gruparea din Banie a remizat pe teren propriu cu RB Leipzig, scor 1-1, in mansa secunda a intalnirii din turul trei preliminar al Europa League, dar paraseste cupele europene ca urmare a infrangerii cu 3-1 din meciul tur.

Oltenii au jucat mult mai curajos decat acum o saptamana si au dominat chiar partida minute bune.

Diferenta intre cele doua loturi a fost totusi vizibila si la Craiova, iar soarta calificarii n-a fost pusa nicio clipa sub semnul intrebarii.

Scorul a fost deschis in minutul 39 de nemti, prin Sabitzer, cu un sut din apropiere dupa o respingere eronata a lui Bancu.

Egalarea trupei antrenate de Devis Mangia a venit cu 5 minute inainte de final, cand o centrare a tanarului Baicu a fost deviata in propria poarta de Konate.

Universitatea Craiova paraseste Europa League dupa o confruntare in care diferenta de buget si valoare intre cele doua echipe a fost extrem de vizibila.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Universitatea Craiova si RB Leipzig, din mansa secunda a turului trei preliminar al Europa League.

Desfasurarea intalnirii:

min.90+4 - FINALUL MECIULUI

min.90 - Vor fi 4 minute suplimentare.

min.85 - GOOOOOL UNIVERSITATEA CRAIOVA!!! Baicu il invinge cu noroc pe Mvogo, dupa ce centrarea sa din partea dreapta e deviata in propria poarta de Konate!!!

min.83 - Ce ocazie! Markovic nu ajunge de putin la o minge respinsa in cele din urma de Mvogo!

min.80 - Schimbare la Craiova: iese Fedele, intra Markovic.

min.78 - Ce ocazie! Briceag primeste in interiorul careului si suteaza la coltul lung, dar Mvogo are o noua interventie buna.

min.77 - Actiune frumoasa a lui Bancu, finalizata cu un sut de la marginea careului, respins insa de Mvogo.

min.73 - Schimbare la Craiova: iese Martic, intra Ferreira.

min.71 - Bruma suteaza pe langa poarta din interiorul careului.

min.70 - Bancu primeste un cartonas galben dupa ce opreste o actiune a oaspetilor.

min.69 - Konate stopeaza o actiune promitatoare a lui Burlacu. Mari probleme cu gazonul la Craiova, care parca "se rupe".

min.64 - Schimbare la oaspeti: iese marcatorul golului, Sabitzer, intra Bruma.

min.54 - Pigliacelli are o interventie fantastica si scoate de sub bara la o reluare a lui Augustin, intrat in partea secunda!

min.52 - Poulsen trimite peste poarta dintr-o pozitie buna.

min.51 - Schimbare la Craiova: iese Mitrita, care acuza o accidentare, intra Burlacu.

A INCEPUT REPRIZA SECUNDA

------------------------------------------

min.45+3 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu doua minute.

min.44 - Mitrita suteaza frumos de la distanta, iar mingea trece de putin pe langa poarta lui Leipzig.

INFO: In acest moment, RB Leipzig conduce cu scorul general de 4-1, iar Universitatea Craiova are nevoie de trei goluri pentru a trimite meciul in prelungiri.

min.39 - GOOOL RB LEIPZIG!!! Bancu resinge gresit la un corner al nemtilor, iar Sabitzer il invinge din cativa metri pe Pigliacelli!!!

INFO: Avem o scurta pauza de hidratare, intrucat la Craiova sunt 30 de grade Celsius.

min.31 - Baicu isi trage adversarul de tricou si primeste cartonasul galben.

min.23 - Mitrita si Demme se aleg cu cate un cartonas galben, dupa un conflict avut la mijlocul terenului.

min.22 - Ce ocazie! Forsberg suteaza slab, iar Pigliacelli respinge la fel de slab... Mingea ajunge la Cunha, insa sutul acestuia e blocat de Martic!

min.19 - Sabitzer il faulteaza din spate pe Mitrita si vede primul cartonas galben al meciului.

min.15 - Pigliacelli are o interventie spectaculoasa la un sut al lui Sabitzer.

min.9 - Baicu scapa singur spre poarta adversa, insa suteaza direct in portarul echipei germane.

min.7 - Ce ocazie! Din pozitie buna, Cunha reia slab, iar Pigliacelli retine fara probleme.

min.3 - Actiune periculoasa a oltenilor, insa centrarea lui Kampl e blocata bine de aparatorii oltenilor.

INFO: Meciul poate fi vizionat in direct si pe Digi Sport 2.

ora 19:33 - A INCEPUT PARTIDA

ora 19:08 - Gruparea olteana a luata o decizie de ultima ora in ceea ce priveste difuzarea meciului:

Decizie de ultim moment luata de Universitatea Craiova: Unde se poate vedea meciul cu RB Leipzig

INFO: Partida are loc la Craiova si, din nefericire, nu va fi televizata.

INFO: In tur, in Germania, Leipzig s-a impus cu 3-1.

ECHIPELE:

UNIVERSITATEA CRAIOVA: Pigliacelli - Martic, Kelic, Briceag, Bancu - Cicaldau, Donkor, Mateiu - Fedele, Baicu, Mitrita.

Antrenor: Devis Mangia.

RB LEIPZIG: Mvogo - Mukiele, Konate, Orban, Saracchi - Sabitzer, Demme, Kampl, Forsberg - Poulsen, Cunha.

Antrenor: Ralf Rangnick.

Arbitru: Miroslav Zelinka (Cehia) .

Strada surpată la Slănic s-a construit peste o mină. Ciolacu: ”Ce vreţi să fac? Să ştiu unde s-au făcut drumurile peste mine?”
Prim-ministrul Marcel Ciolacu a afirmat, întrebat despre situaţia de la Slănic, Prahova, unde o stradă s-a surpat, formându-se un crater de doi metri, că a fost făcut un drum peste o mină....
Ciolacu anunță că implementarea salariului minim european va începe de la 1 iulie: ”Am dat și ordonanța”
Şeful Guvernului Marcel Ciolacu a precizat că mecanismul de implementare a salariului minim european va începe de la 1 iulie. El a amintit că, în acest sens, a fost emisă ordonanţa....
#Universitatea Craiova eliminata, #Universitatea Craiova egal Leipzig, #LIVE meci Craiova Leipzig, #Craiova Leipzig Europa League, #Universitatea Craiova Europa League , #meciuri