Venus Williams castiga un meci de poveste la Mastersul de la Miami

Duminica, 25 Martie 2018, ora 22:49
8415 citiri

Tenismena din Statele Unite Venus Williams, locul 8 mondial WTA, a castigat un meci epic in 16-imile Mastersului de la Miami, dupa o lupta de circa 3 ore in fata olandezei Kiki Bertens.

Scorul a fost 5-7, 6-3, 7-5, dupa 2 ore si 58 de minute de joc, americanca fiind nevoita sa salveze mingi de meci pentru a se califica in optimi la Miami.

Tot meciul a fost o poveste nebuna cu rasturnari si intoarceri de scor destul de rar intalnite la acest nivel in tenisul mondial.

Williams a avut 5-0 in prima mansa, dar s-a vazut nevoita sa se incline la finalul acestui prim set, dupa 7 puncte la rand facute de Bertens, aceasta salvand pe drum si 3 mingi de set ale sportivei de culoare.

Setul 2 a fost unul mai cuminte daca putem spune asa, insa doar ca scor, caci el a durat mai mult decat prima mansa, 62 de minute, 6-3 pentru Venus, care revenea in joc, uitand usor sansele ratate si scorul din setul precedent.

In setul decisiv, Bertens, locul 29 mondial, a avut de mai multe ori controlul, a avut breakuri avans, totul culminand cu cele 3 mingi de meci ratate, doua la 5-4 si serviciul.

Din nou Williams a revenit de nicaieri parca, inchizand meciul la 7-5 si asigurandu-si calificarea mai departe, in optimi, acolo unde o va intalni pe Johanna Konta.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Venus Williams castiga meci epic cu, #cronica meci Venus Williams Bertens, #Venus salveaza mingi de meci Bertens , #stiri Venus Williams