Federer, eliminat de la Wimbledon dupa un meci de infarct

Miercuri, 11 Iulie 2018, ora 19:33
12038 citiri

Roger Federer a fost eliminat, miercuri seara, in sferturile de finala ale Grand Slam-ului de la Wimbledon.

Tenismenul elvetian, campion la editia de anul trecut, a fost invins, pentru prima oara, de sud-africanul Kevin Anderson, aflat pe locul 8 in clasamentul ATP.

Kevin Anderson a revenit fantastic dupa ce-a pierdut primele seturi si s-a impus in decisiv cu scorul de 13-11, salvand si o minge de meci.

6-2, 7-6 (5), 5-7, 4-6, 11-13 a fost scorul intalnirii dintre Roger Federer si Kevin Anderson, dupa patru ore si 17 minute de joc.

Federer si Anderson au oferit unul dintre cele mai echilibrate si spectaculoase meciuri din istoria recenta a turneului britanic

Ceea ce parea o victorie facila a lui Federer, dupa primul set, s-a transformat intr-o lupta eroica a celor doi pentru un loc in semifinale. A triumfat in cele din urma Kevin Anderson, care se va afla pentru prima oara in cariera in penultimul act la Wimbledon.

Pentru un loc in marea finala de duminica, Kevin Anderson se va duela vineri cu invingatorul sfertului dintre Milos Raonic si John Isner.

In cealalta semifinala, Novak Djokovic il va intalni pe castigatorul sfertului dintre Rafael Nadal si Juan Martin del Potro.

Mesajul lui Nicușor Dan pentru Gabriela Firea: ”Nu ar mai trebui să deschidă gura, darămite să vrea să mai fie primar”
Intrarea Gabrielei Firea în cursa pentru Primăria Capitalei nu-l afectează pe actualul edil. Nicuşor Dan a declarat marţi, 23 aprilie, că lupta se va da între el şi Cristian Popescu...
Lovitură puternică pentru Piedone. Cât de multe voturi poate pierde după ce PSD a aruncat-o în cursa pentru Primăria Capitalei pe Firea
PSD și PNL au renunțat să-l mai susțină pe medicul Cătălin Cîrstoiu la alegerile pentru Primăria Capitalei. Cele două mari partide i-au aruncat în luptă Gabriela Firea (PSD) și pe...
#Roger Federer eliminat Wimbledon, #Roger Federer Kevin Anderson , #stiri Roger Federer