Europa League: Universitatea Craiova, umilita in Germania

Joi, 09 August 2018, ora 21:22
19630 citiri

Universitatea Craiova a fost invinsa de formatia germana Leipzig, scor 1-3, in prima mansa a turului trei preliminar din Europa League.

Oltenii au avut o prestatie lamentabila si doar un miracol a facut sa nu incaseze mult mai multe goluri.

Leipzig a atacat inca din primul minut si ocaziile la poarta lui Pigliacelli au curs una dupa cealalta.

Portarul oltenilor a prins o zi mare si a limitat in mare masura proportiile scorului, dar nu a mai putut face nimic in minutul 25, cand Konate a reluat cu capul pe spate si a deschis scorul.

Au urmat noi ocazii uriase la poarta Craiovei, in timp ce in linia ofensiva jocul oltenilor a fost limitat.

Mitrita a prins o zi proasta si a fost neinspirat, in timp ce ceilalti jucatori din linia ofensiva au fost inexistenti.

Pe fondul unei dominari autoritare a nemtilor, scorul a devenit 2-0 in minutul 77, cand Cunha a reluat o centrare din partea dreapta.

Zece minute mai tarziu, Poulsen a facut 3-0 cu o reluare din fata portii si a decis astfel soarta acestei confruntari.

Oltenii au marcat golul de onoare in ultimul minut, prin Ivan Martici, dupa o centrare din partea stanga.

Mansa retur va avea loc saptamana viitoare la Craiova, dar sansele oltenilor sunt practic nule.

LEIPZIG - U CRAIOVA 3-1

90+3 - Final de meci!

90+2 - GOL CRAIOVA! Martici inscrie cu dupa o centrare din partea stanga!!!

87 - GOL Leipzig!!! Poulsen inscrie din fata portii dupa ce mingea a ricosat la el din bara laterala!!!

86 - Kelici vede cartonasul galben.

85 - Schimbare Craiova: Markovici intra in locul lui Mitrita.

81 - Ce ocazie!!! Pigliacelli scoate excelent de sub bara un sut pe care scria gol trimis de Forsberg!

80 - Schimbare Craiova: Fedele intra in locul lui Tiago.

77 - GOL Leipzig!!! Cunha face 2-0 pentru nemti dupa o centrare din partea dreapta!

75 - Oltenii nu reusesc sa iasa din propria jumatate, Leipzig domina copios.

70 - Ce ocazie!!! Leipzig are o noua sansa uriasa, insa Pigliacelli scoate fenomenal la sutul lui Konate!

66 - Ce ocazie! Leipzig e din nou aproape de gol, dar Cunha trage pe langa poarta dintr-o pozitie ideala.

63 - Ce ocazie! Pigliacelli respinge excelent la un sut puternic din afara careului!

56 - Sansa buna pentru nemti, dar Pigliacelli scoate la lovitura de cap trimisa de Cunha!

54 - Pigliacelli retine fara emotii un sut trimis de la 30 de metri pe jos.

48 - Contraatac al oltenilor, insa centrarea spre Mitrita este imprecisa.

46 - Se reia jocul!

min. 45+2 - Pauza!

min. 40 - Mitrita scapa singur spre poarta, dar portarul advers iese la 30 de metri si il blocheaza!!!

min. 39 - Donkor intervine din nou bine in careu si blocheaza o actiune periculoasa.

min.36 - Momente mai bune pentru olteni, care tin mai mult de minge, dar Leipzig se apara bine momentan.

min.30 - Orban primeste cartonasul galben.

min.27 - Schimbare Craiova: Baicu intra in locul lui Mihaila.

min.25 - GOL Leipzig!!! Ibrahima Konate reia cu capul pe spate, mingea loveste transversala si intra in poarta!

min.23 - Corner pentru nemti, se centreaza inalt, iar Donkor respinge din fata portii.

min.20 - Ce ocazie! Ilsanker reia nestingherit cu capul din 6 metri, insa trimite mult peste poarta!

min.19 - Oltenii scapa cu fata curata la o noua ocazie a nemtilor, Kelic indepartand mingea cu noroc.

min.16 - Kampl trimite putin pe langa poarta dintr-o lovitura libera de la aproximativ 25 de metri.

min.13 - Bruma reia imprecis din interiorul careului.

min.9 - Donkor are o noua interventie salvatoare in careul oltenilor. Nemtii sunt foarte periculosi in acest start de meci.

min.5 - Ce ocazie! Bruma reia pe langa poarta goala, dupa ce in prima faza Pigliacelli a respins la un sut din unghi!

min.4 - Donkor respinge cu capul la o centrare periculoasa.

ora 19:30 - Startul meciului.

Leipzig: Mvogo - Klostermann, Konate, Orban (C), Saracchi - Kampl, Ilsanker, Demme, Bruma - Augustin, Cunha.

Rezerve: Muller - Sabitzer, Y. Poulsen, Forsberg, Werner, Mukiele, Stierlin.

U Craiova: Pigliacelli - Donkor, Kelic, Tiago Ferreira, Briceag - Martic, Mateiu, Cicaldau - Bancu - Mitrita (C), Mihaila.

Rezerve: Popescu - R. Popa, Burlacu, Markovic, Fedele, Gardos, Baicu.

Mansa retur va avea loc peste o saptamana, la Craiova.

Meciul este televizat de TVR 1 si TVR HD.

A crescut cifra de afaceri din industrie în România. Ultimele date INS privind piața internă și externă
Conform datelor anunțate la 17 aprilie de INS, pentru februarie 2024, cifra de afaceri din industrie (piaţa internă şi piaţa externă), a crescut față de luna ianuarie cu 11,7%, și cu 8,2%...
Final în scandalul din PMP, după 2 ani. Cine rămâne la conducerea partidului
Partidul Mişcarea Populară (PMP) a anunţat că, în cursul zilei de miercuri, Curtea de Apel Bucureşti a respins recursurile formulate de Cristian Diaconescu şi, prin urmare, ”a fost validat...
#Leipzig Unviersitatea Craiova, #Leipzig Unviersitatea Craiova LIVE, #Leipzig Unviersitatea Craiova direct, #televizare Leipzig Unviersitate Craiova , #stiri Universitatea Craiova