Cupa Davis: Romania a batut Finlanda

Duminica, 16 Septembrie 2012, ora 21:43
11473 citiri

Romania a castigat, scor 3-2, intalnirea cu Finlanda din Cupa Davis.

Ultima zi a confruntarii pentru mentinerea in Zona I a grupei Euroafricane a inceput de la scorul de 2-1 pentru Romania, inregistrat dupa partidele din primele doua zile.

Primul meci al zilei de duminica i-a adus fata in fata pe Marius Copil si Jarkko Nieminen, iar duelul a fost mai disputat decat se astepta.

In cele din urma, finlandezul clasat in primii 50 jucatori ai lumii s-a impus in patru seturi, scor 6-3, 7-5, 6-7, 7-6.

A urmat apoi confruntarea decisiva dintre Victor Crivoi si Harri Heliovaara. Si am avut parte de peste patru ore de tenis foarte spectaculos.

Din fericire, victoria i-a revenit lui Victor si astfel Romania se mentine in Zona I a grupei Euroafricane

4-6, 7-6, 6-7, 6-3, 7-5 a fost scorul in favoarea lui Crivoi.

Ati putut urmari in direct pe site-ul Ziare.com meciurile din ultima zi a intalnirii dintre Romania si Finlanda:

Romania - Finlanda 3-2

Victor Crivoi - Harri Heliovaara 4-6, 7-6, 6-7, 6-3, 7-5

ora 21:32 - Dupa un set foarte disputat, inceput excelent de finlandez, Crivoi si-a revenit si s-a impus cu 7-5, aducand victoria Romaniei.

ora 20:45 - Crivoi revine si impinge partida in setul decisiv.

ora 20:00 - Un nou set care are nevoie de tie-break pentru a-i afla castigatorul. De data aceasta, finlandezul se impune si conduce cu 2-1 la seturi.

ora 19:00 - Setul secund ii revine lui Victor Crivoi, care a avut un final de set senzational.

ora 17:55 - Primul set merge in tabara finlandeza, dupa ce Crivoi a avut un inceput dezastruos de meci. A incercat revenirea pe final, dar a fost prea tarziu.

ora 17:11 - A inceput partida.

INFO: In aproximativ 30 de minute va incepe meciul decisiv dintre Victor Crivoi si Harri Heliovaara,

Marius Copil - Jarkko Nieminen 3-6, 5-7, 6-1, 6-7

ora 16:30 - Un nou set bun facut de Copil, insa care s-a incheiat cu victoria la tie-break a finlandezului, care a castigat partida si a egalat situatia la doi.

ora 15:31 - Set superb facut de Copil, care l-a nimicit practic pe Nieminen in doar 30 de minute.

14:54 - Marius Copil s-a descurcat mai bine in setul secund, insa a pierdut dupa ce Nieminen a facut break cand scorul era 5-5.

13:47 - Marius Copil pierde primul set cu scorul de 3-6, dupa o evolutie dezamagitoare.

13:14 - A inceput meciul dintre Copil si Nieminen.

Urmeaza: Victor Crivoi - Harri Heliovaara

Info: Romania conduce cu 2-1 dupa primele doua zile.

Info: Partida se joaca la Cluj si este transmisa in direct la TV de TVR1.

Info: Romania a mai infruntat Finlanda in Cupa Davis doar o singura data. In 1996, tenismenii nostri s-au impus cu 3-2.

„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
Cum exploatează Piedone strategia „omului din popor”. Politolog: ”Dejunul cu muncitori este de manual”
Primarul de la Sectorul 5, Cristian Popescu Piedone, este cotat cel mai bine în majoritatea sondajelor de opinie pentru a câștiga Primăria Capitalei. El este văzut adesea „pe teren”,...
#Romania castigat intalnire Finlanda, #Cupa Davis LIVE, #romania finlanda live, #Romania Finlanda Cupa Davis , #Cupa Davis