Piturca se gandeste deja la meciurile din preliminariile CM 2010

Miercuri, 18 Iunie 2008, ora 11:20
1733 citiri

Selectionerul nationalei Romaniei, Victor Piturca, a trecut usor peste esecul de la Campionatul European din Elvetia si Austria si anunta ca va concentra pe meciurile din toamna, din preliminariile Cupei Mondiale din 2010.

"Asta este, trebuia sa vina si acest moment. De acum trebuie sa ne concentram pentru cele trei jocuri importante din toamn, pentru preliminariile Campionatului Mondial. Dintr-o asemenea grupa puteam sa plecam cu zero puncte", a declarat tehnicianul.

Victor Piturca este de parere ca meciul cu Italia putea sa insemne calificarea, insa penalty-ul ratat de Mutu a fost decisiv.

"Pacat ca nu am fost constanti, nu am avut curaj si am tratat anumite faze inadmisibil. In meciul cu Italia puteam sa ne calificam. Daca marcam din 11 metri, intra si aceasta generatie in istorie", a precizat Piturca.

Romania a fost invinsa de Olanda marti, la Berna, cu scorul de 2-0, ratand astfel calificarea in sferturile Campionatului European.

Campioana Dinamo, victorie uriașă într-o atmosferă electrizantă. Când se decide calificarea în Final 4
Campioana Dinamo Bucureşti a învins marţi, pe teren propriu, într-o atmosferă electrizantă, formaţia daneză Skjern Handbold, scor 28-27 (14-15), în turul sferturilor de finală ale...
Anchetă uriașă în Italia, cu privire la agresarea unor minori aflați în închisoare. „Acte de tortură, abuz de putere, violențe sexuale”
Treisprezece gardieni de închisoare au fost arestaţi luni, 22 aprilie, în Italia, fiind acuzați de agresarea unor minori încarceraţi la Milano, iar alţi opt gardieni au fost suspendaţi....
#Italia, #ratat, #Franta, #Mutu, #sferturi, #Piturca, #penalty, #Olanda, #Euro 2008, #preliminarii , #stiri Victor Piturca