Astra invinge Viitorul lui Hagi si merge in semifinalele Cupei

Joi, 30 Martie 2017, ora 22:52
10425 citiri

Astra Giurgiu s-a calificat in semifinalele Cupei Romaniei dupa o victorie clara obtinuta pe terenul celor de la Viitorul.

Campioana s-a impus cu scorul de 3-1, ratand insa alte 3-4 ocazii foarte mari.

Cu multi dintre titulari pe banca de rezerve sau in afara lotului, echipa lui Hagi a inceput mai bine partida, fiind parca mai prezenta in ofensiva, insa fara a ameninta serios buturile adverse.

Oaspetii s-au trezit spre finalul primei reprize, cand au transat si soarta meciului. Dupa doua ocazii uriase ratate de Ionita, campioana a deschis scorul in minutul 40, atunci cand japonezul Seto a trimis in plasa balonul centrat foarte bine de Budescu.

Trei minute mai tarziu, Ionita obtine un penalti, iar Budescu il transforma fara nicio emotie si stabileste scorul pauzei.

In partea secunda Viitorul a redus din diferenta prin Vlad Morar, cu un sut norocos, insa Florea a fost cel care a stabilit scorul final al partidei la cateva minute dupa ce a intrat in teren.

Astra castiga astfel cu scorul de 3-1 si se califica in semifinalele Cupei Romaniei.

Desfasurarea meciului:

Min.90+3 Final de partida!

Min.84 GOOOL ASTRA! Ionita e lansat bine in ofesiva, intra in careu si paseaza la nou intratul Florea, care pune latul pentru 3-1!

Min.77 Buzbuchi iese bine din poarta si respinge din fata lui Bus.

Min.71 Viitorul cauta golul egalizator, in timp ce Astra vrea sa dea lovitura decisiva pe contraatac.

Min.64 Schibare Viitorul: Chitu intra in locul lui Cicaldau.

Min.61 GOOOL VIITORUL! Morar reduce din diferenta cu un sut de la marginea careului!

Min.60 Buzbuchi scoate foarte bine sutul lui Budescu.

Min.58 Schimbare Astra: Lovin intra in locul lui Boubacar.

Min.57 Benzar centreaza bine, insa Morar si Cicaldau nu pot trimite balonul in poarta.

Min.51 Benzar e lansat bine in adancime, insa suteaza pe langa poarta.

Min.46 Incepe repriza secunda.

Dubla schimbare Viitorul: Benzar si Purece sunt trimisi in teren. Au iesit Hodorogea si Iancu.

________________

Min.45+1 Finalul primei reprize.

Min.44 GOOOL ASTRA! Budescu inscrie de la 11 metri!

Min.43 Penalti Astra! Tiru il faulteaza pe Ionita si arbitrul arata punctul de la 11 metri.

Min.40 GOOOL ASTA! Budescu centreaza din lovitura libera, iar Seto trimite simplu cu capul in poarta!

Min.34 Inca o sansa mare pentru Ionita, dar Buzbuchi intervine din nou excelent!

Min.32 Ce ocazie! Ionita preia exceptional, ramane singur cu Buzbuchi, insa suteaza slab, in portarul Viitorului!

Min.28 Ionita incearca un sut de la marginea careului, insa trimite pe langa poarta.

Min.18 Nimic notabil pe teren in ultimele 10 minute.

Min.9 Centrare buna a lui Cicaldau, Iancu prelungeste pe spate, iar Hodorogea trimite peste poarta din doi metri!

Min.8 Partida echilibrata pana acum, cu un plus pentru gazde.

Min.1 Incepe meciul!

ECHIPELE DE START

Viitorul: Buzbuchi - S. Radoi, Tiru, Boli, Cr. Ganea - Vina, Hodorogea, N. Rosu - Cicaldau, G. Iancu, V. Morar

Rezerve: Rimniceanu, Dumitrescu, Benzar, Mladen, Tucudean, A. Chitu, Purece

Astra: Iliev - Geraldo, Sapunaru, Oros - Al. Stan, Seto, Boubacar, J. Morais - Al. Ionita, S. Bus, Budescu

Rezerve: Bosneag, Fabricio, Florea, Nicoara, Lovin, Dandea, Balaure

INFO: Pana acum au obtinut calificarea in semifinale Poli Timisoara, CSU Craiova si FC Voluntari.

Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
Cîrstoiu răspunde criticilor din ultimele zile: "Nişte lupi în haine de oaie încearcă să transforme oaia în lup"
Atacat în ultimele zile atât de adversarii direcți la alegerile locale, cât și de alți politicieni, dar și de ziariști, Cătălin Cîrstoiu, candidatul susţinut de PSD şi PNL pentru...
#Viitorul Astra Cupa, #Viitorul Cupa Romaniei, #Cupa Romaniei meciuri rezultate , #stiri Viitorul