Ziare.com

Loturile echipelor participante la Campionatul Mondial din Africa de Sud

Vineri, 11 Iunie 2010, ora 10:52

   

Loturile echipelor participante la Campionatul Mondial din Africa de Sud
Iata care sunt loturile echipelor ce participa la Campionatul Mondial de fotbal, ce se desfasoara in perioada 11 iunie - 11 iulie, in Africa de Sud.

GRUPA A

AFRICA DE SUD

Portari: 1.Moeneeb Josephs (Orlando Pirates), 16. Itumeleng Khune (Kaizer Chiefs), 22. Shu-Aib Walters (Maritzburg United) ;

Fundasi: 14. Matthew Booth, 2. Siboniso Gaxa (ambii Mamelodi Sundowns), 20. Bongani Khumalo (SuperSport United), 3. Tsepo Masilela (Maccabi Haifa), 4. Aaron Mokoena (Portsmouth), 5. Anele Ngcongca (RC Genk), 21. Siyabonga Sangweni (Golden Arrows), 15. Lucas Thwala (Orlando Pirates) ;

Mijlocasi: 19. Surprise Moriri (Mamelodi Sundowns), 13. Kagisho Dikgacoi (Fulham), 11. Teko Modise (Orlando Pirates), 12. Reneilwe Letsholonyane, 8. Siphiwe Tshabalala (ambii Kaizer Chiefs), 7. Lance Davids (Ajax Cape Taown), 23. Thanduyise Khuboni (Golden Arrows), 10. Steven Pienaar (Everton), 6. MacBeth Sibaya (Rubin Kazan) ;

Atacanti: 9. Katlego Mphela (Mamelodi Sundowns), 18. Siyabonga Nomvethe (Moroka Swallows), 17. Bernard Parker (Twente Enschede).

FRANTA

Portari: 1. Hugo Lloris (Lyon), 16. Steve Mandanda (Marseille), 23. Cedric Carrasso (Bordeaux).

Fundasi: 5. William Gallas (Arsenal/Anglia), 3. Eric Abidal (FC Barcelona/Spania), 2. Bakary Sagna (Arsenal/Anglia), 13. Patrice Evra (Manchester United/Anglia), 22. Gael Clichy (Arsenal/Anglia), 6. Marc Planus (Bordeaux), 4. Anthony Reveillere (Lyon), 17. Sebastien Squillaci (FC Sevilla/Spania).

Mijlocasi: 19. Abou Diaby (Arsenal/Anglia), 18. Alou Diarra (Bordeaux), 8. Yoann Gourcuff (Bordeaux), 15. Florent Malouda (Chelsea/Anglia), 14. Jeremy Toulalan (Lyon).

Atacanti: 28. Nicolas Anelka (Chelsea/Anglia), 9. Djibril Cisse (Panathinaikos/Grecia), 11. Andre-Pierre Gignac (Toulouse), 10. Sidney Govou (Lyon), 12. Thierry Henry (FC Barcelona/Spania), 7. Franck Ribery (Bayern Munchen/Germania), 20. Mathieu Valbuena (Marseille).

MEXIC

Portari: 13. Guillermo Ochoa (America), 1. Oscar Perez (Chiapas), 23. Luis Ernesto Michel (Guadalajara).

Fundasi: 4. Rafael Marquez (FC Barcelona/Spania), 5. Ricardo Osorio (VfB Stuttgart/Germania), 15. Hector Moreno (AZ Alkmmar/Olanda), 2. Francisco Rodriguez (PSV Eindhoven/Olanda), 3. Carlos Salcido (PSV Eindhoven/Olanda), 12. Paul Aguilar (Pachuca), 16. Efrain Juarez (Pumas UNAM).

Mijlocasi: 19. Jonny Magallon (Guadalajara), 20. Jorge Torres Nilo (Atlas), 6.Gerardo Torrado (Cruz Azul), 8. Israel Castro (Pumas UNAM), 18. Andres Guardado (Deportivo La Coruna/Spania).

Atacanti: 7. Pablo Barrera (Pumas UNAM), 21. Adolfo Bautista (Guadalajara), 22. Alberto Medina (Guadalajara), 9. Cuauhtemoc Blanco (Veracruz), 14. Javier Hernandez (Guadalajara), 17. Giovani dos Santos (Galatasaray/Turcia), 9. Guillermo Franco (West Ham/Anglia), 11. Carlos Vela (Arsenal/Anglia).

URUGUAY

Portari: 1. Fernando Muslera (Lazio Roma), 12. Juan Castillo (Deportivo Cali), 23. Martin Silva (Defensor Sporting) ;

Fundasi: 2. Diego Lugano (Fenerbahce Istanbul), 3. Diego Godin (Villarreal), 19. Andres Scotti (Colo Colo), 4. Jorge Fucile (FC Porto), 22. Martin Caceres (Juventus Torino), 6. Mauricio Victorino (Universidad de Chile), 16. Maximiliano Pereira (Benfica Lisabona)

Mijlocasi: 5. Walter Gargano (SSC Napoli), 17. Egidio Arevalo Rios (Penarol Montevideo), 8. Sebastian Eguren (AIK Stockholm), 15. Diego Perez (AS Monaco), 11. Alvaro Pereira (FC Porto), 17. Ignacio Gonzalez (FC Valencia), 14. Nicolas Lodeiro (Ajax Amsterdam), 20. Alvaro Fernandez (Universidad de Chile) ;

Atacanti: 9. Luis Suarez (Ajax Amsterdam), 10. Diego Forlan (Atletico Madrid), 13. Sebastian Abreu (Botafogo), 7. Edinson Cavani (US Palermo), 21. Sebastian Fernandez (Banfield).


GRUPA B

ARGENTINA

Portari: 22. Sergio Romero (AZ Alkmaar), 21. Mariano Andujar (Catania), 1. Diego Pozo (Colon) ;

Fundasi: 15. Nicolas Otamendi (Velez Sarsfield), 2. Martin Demichelis (Bayern Munich), 13. Walter Samuel (Inter Milano), 6. Gabriel Heinze (Marseille), 4. Nicolas Burdisso (AS Roma), 3. Clemente Rodriguez (Estudiantes), 12. Ariel Garce (Colon) ;

Mijlocasi: 17. Jonas Gutierrez (Newcastle), 20. Maximiliano Rodriguez (Liverpool), 14. Javier Mascherano (Liverpool), 8. Juan Sebastian Veron (Estudiantes), 7. Angel Di Maria (Benfica), 23. Javier Pastore (Palermo), 5. Mario Bolatti (Fiorentina) ;

Atacanti: 10. Lionel Messi (FC Barcelona), 9. Gonzalo Higuain (Real Madrid), 18. Martin Palermo (Boca Juniors), 16. Sergio Aguero (Atletico Madrid), 19. Diego Milito (Inter Milano), 11. Carlos Tevez (Manchester City).

NIGERIA

Portari: 1. Vincent Enyeama (Hapoel Tel Aviv), 23. Dele Aiyenugba (Bnei Yehuda), 16. Austin Ejide (Hapoel Petah Tikva) ;

Fundasi: 3. Taye Taiwo (Olympique Marseille), 21. Elderson Echiejile (Rennes), 17. Chidi Odiah (TSKA Moscova), 2. Joseph Yobo (Everton), 6. Daniel Shittu (Bolton Wanderers), 22. Ayodele Adeleye (Sparta Rotterdam), 5. Rabiu Afolabi (SV Salzburg) ;

Mijlocasi: 4. Nwankwo Kanu, 12. Kalu Uche (Almeria), 20. Dickson Etuhu (Fulham), Brown Ideye (Sochaux), 14. Sani Kaita (Alania Vladikavkaz), 15. Haruna Lukman (AS Monaco), 13. Yusuf Ayila (Dinamo Kiev) ;

Atacanti: 8. Yakubu Aiyegbeni (Everton), 19. Chinedu Obasi (TSG Hoffenheim), 7. John Utaka (ambii Portsmouth), 9. Obafemi Martins (VfL Wolfsburg), 18. Obinna Nsofor (Malaga), 11. Peter Odemwingie (Lokomotiv Moscova)

COREEA DE SUD

Portari: 1. Lee Woon-Jae (Suwon), 21. Kim Young-Kwang (Ulsan), 18. Jung Sung-Ryong (Seongnam) ;

Fundasi: 15. Kim Dong-Jin, 2. Oh Beom-Seok (ambii Ulsan), 3. Kim Hyung-Il (Pohang), 12. Lee Young-Pyo (Al Hilal), 14. Lee Jung-Soo (Kashima Antlers), 4. Cho Yong-Hyung (Jeju United), 22. Cha Du-Ri (SC Freiburg), 23. Kang Min-Soo (Suwon) ;

Mijlocasi: 16. Ki Sung-Yueng (Celtic Glasgow), 6. Kim Bo-Kyung (Oita), 5. Kim Nam-Il (Tom Tomsk), 13. Kim Jae-Sung (Pohang), 8. Kim Jung-Woo (Gwangju), 17. Lee Chung-Yong (Bolton Wanderers), 7. Park Ji-Sung (Manchester United), 19. Yeom Ki-Hun, (Suwon) ;

Atacanti: 10. Park Chu-Young (AS Monaco), 9. Ahn Jung-Hwan (Dalian), 11. Lee Seung-Yeoul (Seul), 20. Lee Dong-Ggook (Jeonbuk).

GRECIA

Portari: 1. Kostas Chalkias (PAOK Salonic), 12. Alexandros Tzorvas (Panathinaikos Atena), 13. Michalis Sifakis (Aris Salonic) ;

Fundasi: 2. Giorgos Seitaridis, 11. Loukas Vintra, 4. Nikos Spiropoulos (toti Panathinaikos Atena), 3. Christos Patsatzoglou (Omonia Nicosia), 5. Evangelos Moras (Bologna), 19. Socrates Papastathopoulos (Genoa), 16. Sotiris Kyrgiakos (FC Liverpool), 8. Avraam Papadopoulos, 15. Vasilis Torosidis (ambii Olympiakos Pireu), 22. Stelios Malezas (PAOK Salonic) ;

Mijlocasi: 21. Kostas Katsouranis, 10. Giorgos Karagounis, 18. Sotiris Ninis (toti Panathinaikos Atena), 6. Alexandros Tziolis (AC Siena), 23. Sakis Prittas (Aris Salonic) ;

Atacanti: 9. Angelos Charisteas (FC Nurenberg), 14. Dimitris Salpigidis (Panathinaikos Atena), 20. Pantelis Kapetanos (Steaua Bucuresti), 17. Theofanis Gekas (Hertha Berlin), 7. Giorgos Samaras (Celtic Glasgow).


GRUPA C

ANGLIA

Portari: 1. David James (Portsmouth), 23. Joe Hart (Manchester City), 12. Robert Green (West Ham).

Fundasi: 18. Jamie Carragher (FC Liverpool), 3. Ashley Cole (Chelsea), Michael Dawson (Tottenham), 2. Glen Johnson (Liverpool), 20. Ledley King (Tottenham), 6. John Terry (Chelsea), 15. Matthew Upson (West Ham), 13. Stephen Warnock (Aston Villa).

Mijlocasi: 14. Gareth Barry (Manchester City), 22. Michael Carrick (Manchester United), 11. Joe Cole (Chelsea), 4. Steven Gerrard (Liverpool), 8. Frank Lampard (Chelsea), 7. Aaron Lennon (Tottenham), 16. James Milner (Aston Villa), 17. Shaun Wright-Phillips (Manchester City).

Atacanti: 9. Peter Crouch (Tottenham), 19. Jermain Defoe (Tottenham), 21. Emile Heskey (Aston Villa), 10. Wayne Rooney (Manchester United).

ALGERIA

Portari: 16. Fawzi Chouachi (ES Setif), 1. Lounes Gaouaoui (ASO Chlef), 23. M'bohi Rais Ouheb (Slavia Sofia)

Fundasi: 14. Laifaoui Abdelkader (ES Setif), 2. Madjid Bougherra (Glasgow Rangers), 18. Carl Medjani (Ajaccio), 5. Rafik Halliche (Nacional Madeira), 4. Anther Yahia (Bochum), 12. Habib Belaid (Boulogne-sur-Mer), 3. Nadir Belhadj (Portsmouth), 20. Djamel Mesbah (Lecce)

Mijlocasi: 19. Hassan Yebda (Portsmouth), 8. Mehdi Lacen (Racing Santander), 6. Yazid Mansouri (Lorient), 17. Adlane Guedioura (Wolverhampton), 7. Riad Boudebouz (Sochaux), 22. Djamel Abdoun (FC Nantes), 21.Fouad Kadir (Valenciennes), 15. Karim Ziani (Wolfsburg), 13. Karim Matmour (Borussia Monchengladbach)

Atacanti: 9. Abdelkader Ghezzal (Siena), 11. Rafik Djebbour (AEK Atena), 10. Rafik Saifi (Istres)

SUA

Portari: 18. Brad Guzan (Aston Villa), 23. Marcus Hahnemann (Wolverhampton), 1. Tim Howard (Everton)

Fundasi: 3. Carlos Bocanegra (Rennes), 12. Jonathan Bornstein (Chivas), 6. Steve Cherundolo (Hanovra 96), 15. Jay DeMerit (Watford), 21. Clarence Goodson (IK Start), 5. Oguchi Onyewu (AC Milan), 2. Jonathan Spector (West Ham)

Mijlocasi: 7. DaMarcus Beasley (Glasgow Rangers), 4. Michael Bradley (Borussia Monchengladbach), 13. Ricardo Clark (Eintracht Frankfurt), 8. Clint Dempsey (Fulham), 10. Landon Donovan (Los Angeles Galaxy), 19. Maurice Edu (Glasgow Rangers), 22. Benny Feilhaber (Aarhus), 11. Stuart Holden (Bolton), 16. Jose Torres (Pachuca)

Atacanti: 17. Jozy Altidore (Hull City), 14. Edson Buddle (Los Angeles Galaxy), 20. Robbie Findley (Salt Lake City), 9. Herculez Gomez (Puebla).

SLOVENIA

Portari: 1. Samir Handanovici (Udinese), 12. Jasmin Handanovici (Mantova), 16. Aleksander Seliga (Sparta Rotterdam).

Fundasi: 13. Bojan Jokici (Chievo Verona), 4. Marko Suler (Gent), 5. Bostjan Cesar (Grenoble), 6. Branko Ilici (Lokomotiv Moscova), 22. Matej Mavrici (Koblenz), 3. Elvedin Dzinici (Maribor), 2. Miso Brecko (FC Koln), 19. Suad Filekovici (Maribor).

Mijlocasi: 17. Andraz Kirm (Wisla Cracovia), 20. Andrej Komac (Maccabi Tel Aviv), 15. Rene Krhin (Inter Milan), 21. Dalibor Stevanovici (Vitesse Arnhem), 8. Robert Koren (West Bromwich), 18. Aleksander Radosavljevici (Larissa), 10. Valter Birsa (AJ Auxerre).

Atacanti: 11. Milivoje Novakovici (FC Koln), 14. Zlatko Dedici (VfL Bochum), 9. Zlatan Ljubijankic (Gent), 7. Nejc Pecnik (Nacional Madeira), 23. Tim Matavz (FC Groningen).


GRUPA D

GERMANIA

Portari: 1. Manuel Neuer (Schalke 04), 12. Tim Wiese (Werder Bremen), 22. Hans Jorg Butt (Bayern Munchen) ;

Fundasi: 4. Dennis Aogo (Hamburger SV), 14. Holger Badstuber (Bayern Munchen), 3. Arne Friedrich (Hertha Berlin), 20. Jerome Boateng (Hamburger SV), 16. Philipp Lahm (Bayern Munchen), 17. Per Mertesacker (Werder Bremen), 5. Serdar Tasci (VfB Stuttgart) ;

Mijlocasi: 2. Marcell Jansen (Hamburger SV), 6. Sami Khedira (Stuttgart), 18. Toni Kroos (Bayer Leverkusen), 21. Marko Marin (Werder Bremen), 8. Mesut Ozil (Werder Bremen), 7. Bastian Schweinsteiger (Bayern Munchen), 15. Piotr Trochowski (Hamburger SV), 13. Thomas Muller (Bayern Munchen) ;

Atacanti: 19. Cacau (VfB Stuttgart), 23. Mario Gomez (Bayern Munchen), 9. Stefan Kiessling (Bayer Leverkusen), 11. Miroslav Klose (Bayern Munchen), 10. Lukas Podolski (FC Koln).

AUSTRALIA

Portari: 1. Mark Schwarzer (Fulham), 12. Adam Federici (Reading), 18. Brad Jones (Middlesbrough) ;

Fundasi: 11. Scott Chipperfield (FC Basel), 21. David Carney (FC Twente), 2. Lucas Neill (Galatasaray), 6. Michael Beauchamp (Al-Jazira), 3. Craig Moore (fara contract), 20. Mark Milligan (JEF United), 8. Luke Wilkshire (Dinamo Moscova).

Mijlocasi: 5. Jason Culina (Gold Coast United), 7. Brett Emerton (Blackburn Rovers), 13. Vince Grella (Blackburn Rovers), 15. Mile Jedinak (Antalyaspor Kulubu), 16. Carl Valeri (US Sassuolo Calcio), 22. Dario Vidosici (FC Nurnberg) ;

Atacanti: 9. Josh Kennedy (Nagoya Campus), 10. Harry Kewell (Galatasaray), 17. Nikita Rukavytsya (FC Twente), 23. Mark Bresciano (US Palermo), 4. Tim Cahill (Everton), 19. Richard Garcia (Hull City), 17. Brett Holman (AZ Alkmaar).

SERBIA

Portari: 1. Vladimir Stojkovici (Sporting Lisabona), 12. Bojan Isailovici (Zaglebie Lubin), 23. Andjelko Djuricici (Uniao Leiria) ;

Fundasi: 6. Branislav Ivanovici (Chelsea Londra), 2. Antonio Rukavina (Munchen 1860), 5. Nemanja Vidici (Manchester United), 20. Neven Subotici (Borussia Dortmund), 13. Aleksandar Lukovici (Udinese), 16. Ivan Obradovici (Real Zaragoza), 3. Aleksandar Kolarov (Lazio Roma) ;

Mijlocasi: 10. Dejan Stankovici (Inter Milano), 4. Gojko Kacar (Hertha Berlin), 11. Nenad Milijas (Wolverhampton Wanderers), 22. Zdravko Kuzmanovici (VfB Stuttgart), 19. Radosav Petrovici (Partizan Belgrad), 17. Milos Krasici (TSKA Moscova), 7. Zoran Tosici (Manchester United), 18. Milos Ninkovici (Dinamo Kiev), 14. Milan Jovanovici (Standard Liege) ;

Atacanti: 15. Nikola Zigici (Birmingham City), 9. Marko Pantelici (Ajax Amsterdam), 8. Danko Lazovici (Zenit St. Petersburg), 21. Dragan Mrdja (Vojvodina Novi Sad).

GHANA

Portari: 22. Richard Kingson (Wigan), 1. Daniel Agyei (Liberty Professionals), 16. Stephen Ahorlu (Hearts of Lions) ;

Fundasi: 7. Samuel Inkoom (FC Basel), 8. Jonathan Mensah (Granada), 19. Lee Addy (Bechem Chelsea), 17. Rahim Ayew (Zamalek), 2. Hans Sarpei (Bayer Leverkusen), 5. John Mensah (Sunderland), 15. Isaac Vorsah (Hoffenheim), 4. John Paintsil (Fulham) ;

Mijlocasi: 11. Sulley Ali Muntari (Inter Milano), 9. Derek Boateng (Getafe), 6. Anthony Annan (Rosenborg), 21. Kwadwo Asamoah (Udinese), 13. Andre Ayew (Arles-Avignon), 10. Stephen Appiah (Bologna) ;

Atacanti: 14. Matthew Amoah (NAC Breda), 3. Asamoah Gyan (Rennes), 12. Prince Tagoe (Hoffenheim), 18. Dominic Adiyiah (AC Milan), 20. Quincy Owusu Abeyie (Al Sadd), 23. Kevin-Prince Boateng (Portsmouth).


GRUPA E

OLANDA

Portari: 16. Michel Vorm (FC Utrecht), 1. Maarten Stekelenburg (Ajax), 22. Sander Boschker (FC Twente)

Fundasi: 12. Khalid Boulahrouz (VfB Stuttgart), 3. John Heitinga (Everton), 4. Joris Mathijsen (Hamburger SV), 13. Andre Ooijer (PSV Eindhoven), 5. Giovanni van Bronckhorst (Feyenoord), 2. Gregory van der Wiel (Ajax), 15. Edson Braafheid (Celtic)

Mijlocasi: 20. Ibrahim Afellay (PSV Eindhoven), 8. Nigel de Jong (Manchester City), 10. Wesley Sneijder (Inter Milano), 18. Stijn Schaars (AZ Alkmaar), 14. Demy de Zeeuw (Ajax), 6. Mark van Bommel (Bayern Munchen), 23. Rafael van der Vaart (Real Madrid).

Atacanti: 19. Ryan Babel (Liverpool), 17. Eljero Elia (Hamburger SV), 21. Klaas-Jan Huntelaar (AC Milan), 7. Dirk Kuyt (Liverpool), 9. Robin van Persie (Arsenal), 11. Arjen Robben (Bayern Munchen).

CAMERUN

Portari: 16. Hamidou Souleymanou (Kayserispor), 1. Idriss Carlos Kameni (Espanol Barcelona), 22. Guy Roland Ndy Assembe (Valenciennes) ;

Fundasi: 2. Benoit Assou-Ekotto, 5. Sebastien Bassong (ambii Tottenham Hotspur), 12. Gaetan Bong (Valenciennes), 14. Aurelien Chedjou (OSC Lille), 8. Geremi Njitap (Ankaragucu), 19. Stephane Mbia (Olympique Marseille), 3. Nicolas Nkoulou (AS Monaco), 4.Rigobert Song (Trabzonspor) ;

Mijlocasi: 18. Enoh Eyong Tarkang (Ajax Amsterdam), 11. Jean II Makoun (Olympique Lyon), 20. Georges Mandjeck (FC Kaiserslautern), 21. Joel Matip (Schalke 04), 7. Landry Nguemo (Celtic Glasgow), 6. Alexandre Song (Arsenal Londra) ;

Atacanti: 23. Vincent Aboubakar (Coton Sport de Garoua), 13. Eric Choupo-Moting (FC Nurnberg), 10. Achille Emana (Betis Sevilla), 9. Samuel Eto'o (Internazionale Milano), 17. Mohamadou Idrissou (SC Freiburg), 15. Pierre Webo (Real Mallorca).

DANEMARCA

Portari: 1. Thomas Sorensen (Stoke City), 16. Stefan Andersen (Brondby), 22. Jesper Christiansen (FC Copenhaga)

Fundasi: 4. Daniel Agger (Liverpool), 3. Simon Kjaer (US Palermo), 13. Per Kroldrup (Fiorentina), 6. Lars Jacobsen (Blackburn), 15. Simon Busk Poulsen (AZ Alkmaar), 23. Patrick Mtiliga (Malaga)

Mijlocasi: 7. Daniel Jensen (Werder Bremen), 2. Christian Poulsen (Juventus), 5. William Kvist Jorgensen (FC Copenhaga), 21. Christian Eriksen (Ajax), 14. Jakob Poulsen (AGF Aarhus), 10. Martin Jorgensen (AGF Aarhus), 20. Thomas Enevoldsen (FC Groningen), 12. Thomas Kahlenberg (Wolfsburg)

Atacanti: 8. Jesper Gronkjaer (FC Copenhaga), 9. Jon Dahl Tomasson (Feyenoord), 11. Nicklas Bendtner (Arsenal), 8. Soren Larsen (Duisburg), 17. Mikkel Beckmann (Randers), 19. Dennis Rommedahl (Ajax)

JAPONIA

Portari: 1. Seigo Narazaki (Nagoya Grampus Eight), 21. Eiji Kawashima (Kawasaki Frontale), 23. Yoshikatsu Kawaguchi (Jubilo Iwata) ;

Fundasi: 22. Yuji Nakazawa (Yokohama Marinos), 4. Marcus Tulio Tanaka (Nagoya Grampus Eight), 3. Yuichi Komano (Jubilo Iwata), 13. Daiki Iwamasa (Kashima Antlers), 15. Yasuyuki Konno, 5. Yuto Nagatomo (ambii Tokyo), 6. Atsuto Uchida (Kashima Antlers) ;

Mijlocasi: 10. Shunsuke Nakamura (Yokohama Marinos), 7. Yasuhito Endo (Gamba Osaka), 14. Kengo Nakamura, 20. Junichi Inamoto (ambii Kawasaki Frontale), 2. Yuki Abe (Urawa Red Diamonds), 17. Makoto Hasebe (VfL Wolfsburg), 18. Keisuke Honda (TSKA Moscova), 8. Daisuke Matsui (Grenoble) ;

Atacanti: 9. Shinji Okazaki (Shimizu S-Pulse), 11. Keiji Tamada (Nagoya Grampus Eight), 16. Yasuhito Okubo (Vissel Kobe), 12. Kisho Yano (Albirex Niigata), 19. Takayuki Morimoto (Catania).


GRUPA F

ITALIA

Portari: 1. Gianluigi Buffon (Juventus), 14. Morgan De Sanctis (SSC Napoli), 12. Federico Marchetti (Cagliari) ;

Fundasi: 3. Salvatore Bocchetti (Genoa), 23. Leonardo Bonucci (Bari), 5. Fabio Cannavaro (Juventus), 6. Giorgio Chiellini (Juventus), 3. Domenico Criscito (Genoa), 2. Christian Maggio (SSC Napoli), 19. Gianluca Zambrotta (AC Milan) ;

Mijlocasi: 16. Mauro Camoranesi (Juventus), 6. Daniele De Rossi (AS Roma), 8. Gennaro Gattuso (AC Milan), 15. Claudio Marchisio (Juventus), 22. Riccardo Montolivo (Fiorentina), 17. Angelo Palombo (Sampdoria), 7. Simone Pepe (Udinese), 21. Andrea Pirlo (AC Milan) ;

Atacanti: 10. Antonio Di Natale (Udinese), 11. Alberto Gilardino (Fiorentina), 9. Vincenzo Iaquinta (Juventus), 20. Giampaolo Pazzini (Sampdoria), 18. Fabio Quagliarella (Napoli).

NOUA ZEELANDA

Portari: 23. James Bannatyne (Team Wellington), 12. Glen Moss (Melbourne Victory), 1. Mark Paston (Wellington Phoenix) ;

Fundasi: 18. Andy Boyens (New York Red Bulls), 3. Tony Lochhead (Wellington Phoenix), 6. Ryan Nelsen (Blackburn Rovers), 4. Winston Reid (FC Midtjylland), 2. Ben Sigmund (Wellington Phoenix), 19. Tommy Smith (Ipswich Town), 5. Ivan Vicelich (Auckland City) ;

Mijlocasi: 13. Andy Barron (Team Wellington), 11. Leo Bertos (Wellington Phoenix), 8. Tim Brown (Wellington Phoenix), 21. Jeremy Christie (FC Tampa Bay), 16. Aaron Clapham (Canterbury United), 7. Simon Elliott, 15. Michael McGlinchey (Motherwell), 17. David Mulligan;

Atacanti: 22. Jeremy Brockie (Newcastle Jets), 14. Rory Fallon (Plymouth), 10. Chris Killen (Middlesbrough), 9. Shane Smeltz (Gold Coast United), 20. Chris Wood (West Bromwich Albion).

PARAGUAY

Portari: 1. Justo Villar (Valladolid), 22. Aldo Bobadilla (Deportivo Medellin), 12. Diego Barreto (Cerro Porteno) ;

Fundasi: 3. Claudio Morel (Boca Juniors), 4. Denis Caniza (Leon), 14. Paulo da Silva (Sunderland), 2. Dario Veron (Pumas), 5. Julio Cesar Caceres (Atletico Mineiro), 17. Aureliano Torres (San Lorenzo), 21. Antolin Alcaraz (Bruges) ;

Mijlocasi: 6. Carlos Bonet (Olimpia), 8. Edgar Barreto (Atalanta), 16. Cristian Riveros (Cruz Azul), 15. Victor Caceres (Libertad), 13. Enrique Vera (Liga Quito), 11. Jonathan Santana (Wolfsburg), 20. Nestor Ortigoza (Argentinos Juniors) ;

Atacanti: 9. Roque Santa Cruz (Manchester City), 18. Nelson Haedo Valdez (Borussia Dortmund), 7. Oscar Cardozo (Benfica), 10. Edgar Benitez (Toluca), 12. Lucas Barrios (Borussia Dortmund), 23. Rodolfo Gamarra (Libertad).

SLOVACIA

Portari: 1. Jan Mucha (Legia Varsovia), 23. Dusan Kuciak (FC Vaslui), 12. Dusan Pernis (Dundee United) ;

Fundasi: 2. Peter Pekarik (VfL Wolfsburg), 22. Martin Petras (Cesena), 3. Martin Skrtel (FC Liverpool), 16. Jan Durica (Lokomotiv Moscova), 5. Radoslav Zabavnik (FSV Mainz), 4. Marek Cech (West Bromwich Albion), 21. Kornel Salata (Slovan Bratislava) ;

Mijlocasi: 6. Zdeno Strba (Skoda Xanthi), 20. Kamil Kopunek (Spartak Trnava), 8. Jan Kozak (FC Timisoara), 19. Juraj Kucka (Sparta Praga), 10. Marek Sapara (Ankaragucu), 17. Marek Hamsik (SSC Napoli), 7. Vladimir Weiss jr (Manchester City), 15. Miroslav Stoch (Chelsea Londra) ;

Atacanti: 9. Stanislav Sestak (VfL Bochum), 11. Robert Vittek (Ankaragucu), 14. Martin Jakubko (Saturn Ramenskoie), 13. Filip Holosko (Besiktas Istanbul), 18. Erich Jendrisek (Schalke 04).


GRUPA G

BRAZILIA

Portari: 1. Julio Cesar (Inter Milano), 22. Doni (AS Roma), 12. Gomes (Tottenham).

Fundasi: 14. Luisao (Benfica Lisabona), 3. Lucio (Inter Milano), 4. Juan (AS Roma), 15. Thiago Silva (AC Milan), 2. Maicon (Inter Milano), 13. Daniel Alves (FC Barcelona), 6. Michel Bastos (Olympique Lyon), 16. Gilberto (Cruzeiro)

Mijlocasi: 8. Gilberto Silva (Panathinaikos), 17. Josue (Wolfsburg), 7. Elano (Galatasaray), 10. Kaka (Real Madrid), 18. Ramires (Benfica Lisabona), 5. Felipe Melo (Juventus), 19. Julio Baptista (AS Roma), 20. Kleberson (Flamengo)

Atacanti: 9. Luis Fabiano (FC Sevilla), 21. Nilmar (Villarreal), 23. Grafite (Wolfsburg), 11. Robinho (Santos).

COREEA DE NORD

Portari: 1. Ri Myong-Guk (Pyongyang City), 18. Kim Myong-Gil (Amrokgang), 20. Kim Myon-Won (Amrokgang) ;

Fundasi: 2. Cha Jong-Hyok (Amrokgang), 16. Nam Song-Chol (April 25), 13. Pak Chol-Jin (Amrokgang), 14. Pak Nam-Chol (Amrokgang), 3. Ri Jun-Il (Sobaeksu), 5. Ri Kwang-Chon (April 25), 8. Ji Yun-Nam (April 25), 9. Jong Tae-Se (Kawasaki Frontale), 21.Ri Kwang-Hyok (Kyonggongop)

Mijlocasi: 17. Ahn Young-Hak (Omiya Ardija), 22. Kim Kyong-Il (Rimyongsu), 15. Kim Yong-Jun (Chengdu), 11. Mun In-Guk (April 25), 4. Pak Nam-Chol (April 25), 6. Kim Kum-Il (April 25), 23. Pak Sung-Hyok (Sobaeksu), 19. Ri Chol-Myong (Pyongyang City) ;

Atacanti: 7. An Chol-Hyok (Rimyongsu), 12. Choe Kum-Chol (Rimyongsu), 10.Hong Yong-Jo (FC Rostov)

COASTA DE FILDES

Portari: 1. Boubacar Barry (Lokeren), 16. Aristides Zogbo (Maccabi Netanya), 23. Daniel Yeboah (ASEC Abidjan) ;

Fundasi: 22. Souleymane Bamba (Hibernian), 3. Arthur Boka (VfB Stuttgart), 2. Benjamin Brou Angoua, 17. Siaka Tiene (ambii Valenciennes), 20. Guy Demel (Hamburger SV), 21. Emmanuel Eboue (Arsenal Londra), 6. Steve Gohouri (Wigan Athletic), 4. Kolo Toure (Manchester City) ;

Mijlocasi: 12. Jean-Jacques Gosso (AS Monaco), 14. Emmanuel Kone (International Curtea de Arges), 13. Romaric, 5. Didier Zokora (ambii FC Sevilla), 9. Cheik Ismael Tiote (Twente Enschede), 19. Yaya Toure (FC Barcelona) ;

Atacanti: 15. Aruna Dindane (Portsmouth), 7. Seydou Doumbia (TSKA Moscova), 11. Didier Drogba, 8. Salomon Kalou (ambii Chelsea Londra), 18. Abdelkader Keita (Galatasaray Istanbul), 10. Gervinho (OSC Lille) ;

PORTUGALIA

Portari: 1. Eduardo (Sporting Braga), 22. Daniel Fernandes (Iraklis), 12. Beto (FC Porto)

Fundasi: 13. Miguel (Valencia), 3. Paulo Ferreira (Chelsea), 6. Ricardo Carvalho (Chelsea), 2. Bruno Alves (FC Porto), 4. Rolando (FC Porto), 21. Ricardo Costa (Lille), 5. Duda (Malaga), 23. Fabio Coentrao (Benfica)

Mijlocasi: 8. Pedro Mendes (Sporting Lisabona), 15. Pepe (Real Madrid), 19. Tiago (Atletico Madrid), 20. Deco (Chelsea), 16. Raul Meireles (FC Porto), 14. Miguel Veloso (Sporting Lisabona)

Atacanti: 11. Simao (Atletico Madrid), 10. Danny (Zenit), 9. Liedson (Sporting Lisabona), 8. Hugo Almeida (Werder Bremen), 7. Cristiano Ronaldo (Real Madrid), 17. Nani (Manchester United).


GRUPA H

SPANIA

Portari: 1. Iker Casillas (Real Madrid), 23. Jose Manuel Reina (FC Liverpool), 12. Victor Valdes (FC Barcelona) ;

Fundasi: 2. Raul Albiol, 15. Sergio Ramos, 17. Alvaro Arbeloa (toti Real Madrid), 11. Joan Capdevila (Villarreal), 3. Gerard Pique, 5. Carles Puyol (FC Barcelona), 4. Carlos Marchena (Valencia CF) ;

Mijlocasi: 14. Xabi Alonso (Real Madrid), 10. Francesc Fabregas (Arsenal Londra), 16. Sergio Busquets, 8. Xavi, 6. Andres Iniesta (toti FC Barcelona), 20. Javier Martinez (Athletic Bilbao), 21. David Silva (Valencia CF) ;

Atacanti: 13. Juan Manuel Mata (Valencia CF), 7. David Villa (FC Barcelona), 22. Jesus Navas (FC Sevilla), 9. Fernando Torres (FC Liverpool), 18. Pedro (FC Barcelona), 19. Fernando Llorente (Athletic Bilbao).

CHILE

Portari: 1. Claudio Bravo (Real Sociedad), 12. Miguel Pinto (Universidad Chile), 23. Luis Marin (Union Espanola) ;

Fundasi: 5. Pablo Contreras (PAOK Salonic), 2. Ismael Fuentes (Universidad Catolica), 4. Mauricio Isla (Udinese), 17. Gary Medel (Boca Juniors), 18. Gonzalo Jara (West Bromwich), 3. Waldo Ponce (Universidad Catolica) ;

Mijlocasi: 6. Carlos Carmona (Reggina), 8. Arturo Vidal (Bayer Leverkusen), 13. Marco Estrada (Universidad de Chile), 14. Matias Fernandez (Sporting Lisabona), 19. Gonzalo Fierro (Flamengo), 20. Rodrigo Millar (Colo Colo), 21. Rodrigo Tello (Besiktas Istanbul), 10. Jorge Valdivia (Al Ain) ;

Atacanti: 15. Jean Beausejour (Club America), 11. Mark Gonzalez (TSKA Moscova), 16. Fabian Orellana (Xerez), 22. Esteban Paredes (Colo Colo), 7. Alexis Sanchez (Udinese), 9. Humberto Suazo (Real Zaragoza).

HONDURAS

Portari: 18. Noel Valladares (Olimpia), 22. Donis Escober (Olimpia), 1. Ricardo Canales (Motagua) ;

Fundasi: 23. Sergio Mendoza, 21. Emilio Izaguirre (ambii Motagua), 16. Mauricio Sabillon (Hangzhou Greentown), 2. Osman Chavez (Platense), 4. Johnny Palacios, 14. Oscar Garcia (ambii Olimpia), 3. Maynor Figueroa (Wigan Athletic), 5. Victor Bernardez (Anderlecht Bruxelles) ;

Mijlocasi: 19. Danilo Turcios, 7. Ramon Nunez (ambii Olimpia), 6. Hendry Thomas (Wigan Athletic), 17. Edgard Alvarez (Bari), 20. Amado Guevara (Motagua), 8. Wilson Palacios (Tottenham Hotspur), 10. Julio Cesar de Leon (AC Torino) ;

Atacanti: 15. Walter Martinez (Marathon), 12. George Welcome (Motagua), 9. Carlos Pavon (Real Espana), 11. David Suazo (Genoa), 13. Roger Espinoza (Kansas City Wizards).

ELVETIA

Portari: 1. Diego Benaglio (VfL Wolfsburg), 21. Johnny Leoni (FC Zurich), 12. Marco Wolfli (Young Boys Berna) ;

Fundasi: 22. Mario Eggimann (Hannover 96), 13. Stephane Grichting (Auxerre), 2. Stephan Lichtsteiner (Lazio Roma), 3. Ludovic Magnin (FC Zurich), 4. Philippe Senderos (Everton), 5. Steve Von Bergen (Hertha Berlin), 17. Reto Ziegler (Sampdoria) ;

Mijlocasi: 7. Tranquillo Barnetta (Bayer Leverkusen), 11. Valon Behrami (West Ham United), 16. Gelson Fernandes (Saint-Etienne), 6. Benjamin Huggel (FC Basel), 8. Gokhan Inler (Udinese), 14. Marco Padalino (Sampdoria), 20. Pirmin Schwegler (Eintracht Frankfurt), 23. Xherdan Shaqiri (FC Basel), 15. Hakan Yakin (FC Lucerna) ;

Atacanti: 18. Albert Bunjaku (FC Nurnberg), 19. Eren Derdiyok (Bayer Leverkusen), 9. Alexander Frei (FC Basel), 10. Blaise Nkufo (FC Twente).

Sursa: Ziare.com

Articol citit de 3874 ori

Urmareste Ziare.com pe

Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
Nu exista comentarii postate de utilizatori.


Platforma pentru solutionarea online a litigiilor