Cupa Mondiala 2018: Franta invinge Argentina dupa un meci de povestit nepotilor

Sambata, 30 Iunie 2018, ora 18:54
22637 citiri

Franta e prima nationala calificata in sferturile de finala ale Cupei Mondiale din Rusia.

Nationala antrenata de Didier Deschamps a invins sambata, cu 4-3, reprezentativa Argentinei, in unul dintre cele mai frumoase meciuri de la aceasta editie a turneului final.

In sferturile de finala, Pogba si compania vor infrunta, la 6 iulie, castigatoarea "optimii" dintre Uruguay si Portugalia.

Finala din optimi, asa cum a fost supranumita partida dintre Franta si Argentina, a aratat intr-adevarat ca si cum s-ar juca pentru trofeu.

Considerati favoriti, francezii au inceput mai bine partida si au pus stapanire pe mijlocul terenului, reusind sa deschida scorul aproape imediat, dintr-un penalti transformat de Griezmann, dupa o actiune superba a lui Mbappe. De altfel, atacantul in varsta de 19 ani al lui PSG a fost cel mai bun jucator al partidei.

"Cocosii galici" au continuat sa domine, dar la pauza s-a intrat la egalitate, Di Maria reusind un gol spectaculos, cu un sut de la aproximativ 25 de meci.

Contrar cursului jocului, sud-americanii au preluat conducerea imediat dupa pauza, printr-o reusita norocoasa a fundasului dreapta Mercado.

Francezii nu s-au pierdut cu firea si aveau sa egaleze dupa numai cateva minut, printr-un gol de exceptie a lui Pavard, cu exteriorul de la marginea careului.

Kylian Mbappe a luat apoi soarta meciului in propriile maini si a punctat de doua ori in doar 4 minute pentru o calificare meritata a francezilor.

Pe final, Argentina a redus din diferenta, printr-un gol al lui Kun Aguero, dar vicecampioana mondiala de acum patru ani paraseste cu capul plecat competitia din Rusia, dupa prestatii dezamagitoare.

Cum s-au marcat golurile:

1-0 - Griezmann a deschis scorul dintr-o lovitura de la 11 metri, dictata dupa un sprint de 70 de metri al lui Mbappe (min.13);

1-1 - Di Maria l-a invins pe Lloris cu un sut superb cu stangul de la aproximativ 25 de metri (min.41);

1-2 - Mercado a deviat norocos un sut al lui Lionel Messi si l-a pacalit pe Lloris (min.48);

2-2 - Pavard a restabilit egalitatea cu golul meciului si, posibil, al turneului. Fundasul lui Stuttgart a marcat cu un sut formidabil cu exteriorul de la marginea careului (min.57)

3-2 - Mbappe a readus-o pe Franta in avantaj pe tabela de marcaj dupa un dribling inteligent in careul advers si o finalizare pe masura (min.64);

4-2 - Mbappe a primit de la Giroud si a marit diferenta, la capatul unei faze la care aparatorii sud-americani au fost facuti sah-mat (min.68);

4-3 - Kun Aguero a punctat cu capul dintr-o centrare a lui Lionel Messi (min.90+2).

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Franta si Argentina, din optimile de finala ale Cupei Mondiale din Rusia.

Desfasurarea partidei:

min.90+5 - FINALUL MECIULUI

min.90+3 - Spirite incinse la Kazan, iar Otamendi si Giroud primesc cate un cartonas galben.

min.90+2 - GOOOL ARGENTINA!!! Kun Aguero puncteaza cu capul dupa o centrare perfecta a lui Messi!!!

min.90 - Inca patru minute suplimentare.

min.88 - Ultima schimbare in nationala Frantei: iese jucatorul meciului, Kylian Mbappe, si intra Thauvin.

min.85 - Messi dribleaza excelent doi jucatori, patrunde in careul advers, dar nu mai are forta si suteaza slab.

min.83 - Schimbare la francezi: iese Griezmann, intra Fekir.

min.79 - Argentina nu se regaseste dupa ce a primit 3 goluri in 11 minute, iar soarta meciului si a calificarii pare decisa!

min.75 - Muta si Didier Deschamps: iese Matuidi, intra Tolisso.

min.75 - Ultima schimbare in nationala sud-americana: iese Pavon, intra Meja.

min.73 - Mbappe greseste o pasa simpla catre Griezmann, care era liber in careul argentinian.

min.73 - Pavard intra tare la Di Maria si vede si el cartonasul galben.

min.72 - Matuidi primeste un cartonas galben si nu va fi prezent in sferturi.

min.70 - Ce ocazie! Giroud trece pe langa 5-2 cu un sut din interiorul careului. Franta controleaza categoric meciul in aceste momente.

min.68 - GOOOL FRANTA!!! Mbappe primeste de la Giroud si mareste diferenta, la capatul unei faze la care aparatorii argentinieni au fost facuti sah-mat!!!

min.66 - Messi suteaza de doua ori, dar ambele suturi sunt blocate de jucatorii francezi.

min.66 - Schimbare la argentinieni: iese Enzo Perez, intra Kun Aguero.

min.64 - GOOOL FRANTA!!! Mbappe o readuce pe Franta in avantaj pe tabela de marcaj cu un sut din cativa metri, dupa o preluare si un dribling excelent!!!

INFO: E primul gol la nationala pentru Benjamin Pavard (22 de ani, Stuttgart)

min.57 - GOOOL FRANTA!!! Pavard restabileste egalitatea cu un sut formidabil cu exteriorul de la marginea careului!!!

min.55 - Ce ocazie! Griezmann trece de putin pe langa golul doi la o neintelegere intre Fazio si Armani.

min.49 - Banega intra tare asupra lui Mbappe si primeste un cartonas galben, urmand sa lipseasca meciul urmator, daca argentinienii se vor califica in sferturi.

min.48 - GOOOL ARGENTINA!!! Mercado deviaza norocos la un sut al lui Messi si sud-americanii preiau conducerea!!!

min.46 - O prima schimbare la argentinieni: iese Rojo, intra Fazio.

START IN REPRIZA SECUNDA

-----------------------------------------------

min.45+2 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu doua minute.

min.43 - Mascherano are o interventie dura la mijlocul terenului si primeste cartonasul galben. Daca Argentina se va califica in sferturi, mijlocasul Barcelonei va fi suspendat.

min.41 - GOOOL ARGENTINA!!! Di Maria il invinge pe Lloris cu un sut superb cu stangul de la aproximativ 25 de metri!!!

min.39 - Giroud trece de putin pe sub o minge centrata de Pavard.

min.38 - Pavard respinge la o pasa in centrul careului trimisa de Pavon.

min.38 - Lloris prinde cu siguranta o centrare a lui Pavon.

min.30 - Tagliafico il blocheaza in ultimul moment pe Mbappe, de departe cel mai periculos jucator din tabara franceza.

min.27 - Mercado primeste in careul francez, incearca o centrare, insa trimite pe langa. Cere apoi fara succes un hent la Umititi.

min.26 - Griezmann patrunde in careul argentinienilor, centreaza in fata portii pentru Matuidi, dar Armani plonjeaza si prinde mingea.

min.24 - Lloris iese la timp din poarta si retine din fata lui Enzo Perez.

min.21 - Pogba trage mult peste poarta din lovitura libera de la aproximativ 18 metri.

min.19 - Tagliafico il faulteaza pe Mbappe la marginea careului si primeste cartonasul galben. Varful lui PSG pare de neoprit in acest start de meci.

min.13 - GOOOL FRANTA!!! Griezmann executa penaltiul si transforma cu siguranta!!!

min.11 - Fundasul argentinian primeste si un cartonas galben.

min.11 - PENALTI FRANTA! Mbappe face un sprint incredibil de aproape 60 de metri si Rojo nu-l poate opri decat prin fault!

min.9 - BARA FRANTA! Griezmann executa o lovitura libera de la 25 de metri, iar mingea izbeste bara transversala a portii adverse!

min.5 - Di Maria suteaza din unghi, dar trimite departe de poarta lui Lloris.

ora 17:00 - A INCEPUT MECIUL

ora 16:54 - Cele doua nationale patrund pe teren, iar jocul va incepe in cateva minute, nu inainte de a se intona cele doua imnuri.

INFO: Partida se joaca la Kazan si e transmisa in direct la TV de posturile TVR 1 si TVR HD.

INFO: In faza grupelor, cele doua nationale au inregistrat urmatoarele rezultate:

ECHIPELE DE START:

FRANTA: Lloris - Pavard, Varane, Umtiti, Hernandez - Pogba, Kante, Matuidi - Mbappe, Giroud, Griezmann.

Selectioner: Didier Deschamps.

ARGENTINA: Armani - Mercado, Otamendi, Rojo, Tagliafico - Banega, Mascherano, Perez - Pavon, Messi, Di Maria.

Selectioner: Jorge Sampaoli.

Arbitru: Alireza Faghani (Iran) .

Cristian Popescu - Piedone, avans considerabil față de ceilalți candidați la Primăria Capitalei, conform ultimului sondaj de opinie
Candidatul PPUSL la Primăria Capitalei Cristian Popescu - Piedone este cotat cu 38% din voturi, Nicuşor Dan -cu 27%, iar candidatul PSD-PNL Cătălin Cîrstoiu, cu 23%, relevă datele unui Sondaj...
Mai mulți miniștri, în frunte cu Marcel Ciolacu, ajung în Qatar, pentru "investiții de 15 miliarde de euro"
Premierul Marcel Ciolacu şi şase miniştri se află, începând de marţi, în vizită de lucru în Qatar, dezvoltarea în România a unor proiecte de investiţii în valoare de 15 miliarde de...
#LIVE meci Franta Argentina, #Franta Argentina in direct, #Franta Argentina Cupa Mondiala, #Cupa Mondiala 2018 optimi , #rezultate meciuri