Cupa Mondiala 2018: Portugalia, eliminata de Uruguay

Sambata, 30 Iunie 2018, ora 22:55
21267 citiri

Uruguay s-a calificat, sambata seara, in sferturile de finala ale Cupei Mondiale din Rusia, acolo unde va intalni Franta.

Selectionata sud-americana a invins-o in optimile de finala pe campioana Europei, Portugalia, cu 2-1.

Dupa Lionel Messi, si celalalt mare star al fotbalului mondial, Cristiano Ronaldo, paraseste turneul final.

Aventura campionilor europeni la Cupa Mondiala ia sfarsit inca din faza optimilor, dupa un meci echilibrat impotriva unei nationale a Uruguayului foarte solida.

Sud-americanii au deschis aproape imediat scorul, in minutul 7, cand Edinson Cavani a reluat excelent cu capul la o centrare la fel de bun a colegului sau din atac, Luis Suarez.

Cu un Cristiano Ronaldo tinut excelent in marcaj de fundasii uruguayeni, nationala lusitana a avut mari probleme in a-si crea ocazii la poarta adversa si, astfel, golul lui Cavani a fost singura reusita a primei reprize.

La scurt timp de la revenirea de la cabine, in minutul 56, Pepe a reusit egalarea cu o lovitura de cap, in urma unei centrari a lui Guerreiro.

Doar 6 minute a durat, insa, bucuria portughezilor, pentru ca acelasi Cavani i-a readus pe uruguayeni in avantaj cu un sut plasat la coltul lung, dupa o gafa a lui Pepe, care a sarit pe sub minge.

Pe final, portughezii au atacat cu toate liniile, inclusiv cu portarul, insa au fost lipsiti de lucidate si neinspirati la finalizare.

Uruguay merge mai departe si va avea parte de o noua confruntare de foc, cu Franta, intr-un joc programat pentru 6 iulie, la ora 17:00 - ora Romaniei.

Ati putut urmaru, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Uruguay si Portugalia, din optimile de finala ale Cupei Mondiale din Rusia.

Desfasurarea partidei:

*Apasati tasta refresh (F5) /pull down in aplicatie pentru actualizarea paginii

min.90+6 - FINALUL PARTIDEI

min.90+5 - Muslera respinge la un sut trimis de Quaresma.

min.90+3 - Quaresma si Cristiano Ronaldo protesteaza vehement pentru neacordarea unui fault, iar arbitrul ii avertizeaza pe amandoi.

min.90+2 - Rodriguez nu ajunge la o centrare a lui Suarez, care l-ar fi lasat singur cu Rui Patricio.

min.90 - Vom avea patru minute de prelungiri.

min.86 - Muslera retine fara emotii la un sut de la distanta al nou intratului Manuel Fernandes.

min.85 - Ultima schimbare si la lusitani: iese Joao Mario, intra Manuel Fernandes.

min.80 - Ultima schimbare la sud-americani: iese Nandez, intra Carlos Sanchez.

min.80 - Gimenez respinge bine la o centrare in forta a lui Bernardo Silva.

min.77 - Guerreiro trimite departe de poarta lui Muslera.

min.74 - Schimbare si la uruguayeni: iese Cavani, accidentat, intra Stuani.

min.74 - Schimbare in nationala Portugaliei: iese Guedes, intra Andre Silva.

min.69 - Ce ocazie! Muslera scapa mingea din maini, dar Bernardo Silva trimite peste poarta goala.

min.65 - Schimba si lusitanii: iese Adrien Silva, intra Quaresma.

min.63 - Schimbare in nationala Uruguayului: iese Bentancur, intra Cristian Rodriguez.

min.62 - GOOOL URUGUAY!!! Cavani profita de o eroare a lui Pepe, care sare pe sub minge, si il invinge pe Rui Patricio cu un sut frumos la coltul lung!!!

INFO: E primul gol primit de sud-americani la aceasta editie a Cupei Mondiale.

min.56 - GOOOL PORTUGALIA!!! Pepe egaleaza cu o lovitura de cap, in urma unei centrari a lui Guerreiro!!!

min.54 - Adrien Silva aluneca in momentul sutului si mingea e respinsa in corner de Godin.

min.51 - Guerreiro suteaza frumos, dar departe de poarta aparata de Muslera.

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

---------------------------------------

min.45+2 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45+2 - Cavani incearca o reluare spectaculoasa, dar rateaza sutul.

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu doua minute.

min.45 - Muslera se inalta bine si retine din fata lui Pepe.

min.43 - Suarez se resimte dupa un contact cu un adversar si are nevoie de interventia medicilor.

min.32 - Cristiano Ronaldo executa in zid o lovitura libera de la 25 de metri.

min.22 - Luis Suarez executa viclean o lovitura libera de la peste 25 de metri, iar Rui Patricio se intinde serios pentru a respinge.

min.14 - Suarez incearca un lob, insa Fonte blocheaza mingea.

min.11 - Fonte reia cu capul pe langa poarta sud-americanilor.

min.7 - GOOOL URUGUAY!!! Suarez centreaza superb din partea dreapta, iar Cavani reia la fel de frumos cu capul si deschide scorul!!!

min.6 - Cristiano Ronaldo suteaza de la aproximativ 22 de metri, insa Muslera retine cu siguranta.

min.2 - Bernardo Silva reia cu capul peste poarta la o centrare din partea stanga a lui Joao Mario.

ora 21:00 - A INCEPUT MECIUL

INFO: Partida se joaca la Sochi si e transmisa in direct la TV de posturile TVR 1 si TVR HD.

INFO: In faza grupelor, cele doua nationale au inregistrat urmatoarele rezultate:

ECHIPELE DE START:

URUGUAY: Muslera - Caceres, Godin, Gimenez, Laxalt - Nandez, Vecino, Torreira, Bentancur - Suarez, Cavani.

Selectioner: Oscar Tabarez.

PORTUGALIA: Rui Patricio - Ricardo Pereira, Fonte, Pepe, Guerreiro - Bernardo Silva, William Carvalho, Adrien Silva, Joao Mario - Guedes, Cristiano Ronaldo.

Selectioner: Fernando Santos.

Arbitru: Cesar Arturo Ramos (Mexic) .

Nicuşor Dan anunţă că şefa ASSMB va fi înlocuită din funcție. „Oare ce crede cetăţeanul român”
Primarul Capitalei, Nicuşor Dan a declarat joi, 28 martie, că şefa Administraţiei Spitalelor şi Serviciilor Medicale Bucureşti, Gabriela Sivache, va fi înlocuită din funcţie, pentru că...
Politicienii români care au fost țintiți de hackeri sprijiniți de Rusia. „Agresiunile se desfășoară împotriva demnitarilor vocali”
Războiul hibrid dus de Rusia afectează și politicienii români. Mai multe grupuri de hackeri sprijiniți de Rusia, China și Iran au avut ca țintă în ultimii ani politicieni și oficiali...
#Portugalia eliminata Cupa Mondiala, #Uruguay sferturi Cupa Mondiala, #LIVE meci Uruguay Portugalia, #Uruguay Portugalia in direct, #Uruguay Portugalia Cupa Mondiala, #Cupa Mondiala 2018 optimi , #rezultate meciuri