Cupa Mondiala 2018: Rusia invinge Egiptul si e cu un pas si jumatate in optimi

Marti, 19 Iunie 2018, ora 22:51
10579 citiri

Rusia a castigat meciul cu Egipt si e in proportie de 99% calificata in optimile de finala ale Cupei Mondiale din 2018.

3-1 a fost scorul intalnirii dintre Rusia si Egipt, disputata marti seara la Saint Petersburg, in cadrul etapei a doua din Grupa A.

Dupa o prima repriza modesta, lipsita de ocazii importante, gazdele s-au dezlantuit in partea secunda si au marcat 3 goluri intr-un interval de 17 minute si nici macar revenirea lui Salah nu a impiedicat succesul rusilor.

Deschiderea scorului s-a produs in minutul 47, cand Fathi si-a trimis stupid mingea in propria poarta, dupa un sut de la distanta ratat al lui Zobnin.

In minutul 59, Denis Cheryshev a primit o pasa excelenta de la Fernandes si a marcat cu un sut din 8 metri.

A fost cea de-a treia reusita in doua partide pentru Cheryshev si mijlocasul rus il egaleaza pe Cristiano Ronaldo in fruntea clasamentului golgheterilor.

Peste alte trei minute, varful Dzyuba si-a trecut si el numele pe tabela de marcaj, cu un sut plasat din interiorul careului.

Unica reusita a oaspetilor i-a apartinut lui Mohamed Salah, aflat la primul meci jucat dupa accidentarea suferita in finala Ligii Campionilor. Starul lui Liverpool a punctat in minutul 73 dintr-o lovitura de la 11 metri.

Cu 6 puncte si un golaveraj de 8-1 dupa doua meciuri disputate la acest turneu final, Rusia e deja cu gandul la meciul din optimi.

De partea cealalta, Egiptul mai poate obtine calificarea in faza urmatoare doar printr-o adevarata minune.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Rusia si Egipt, din etapa a doua a Grupei A de la Cupa Mondiala din 2018.

Desfasurarea partidei:

min.90+4 -FINALUL PARTIDEI

min.90 - Vom avea 4 minute de prelungiri.

min.86 - Ultima schimbare si la rusi: iese Zhirkov, intra Kudryashov.

min.82 - Ultima schimbare la egipteni: iese Mohsen, intra Kahraba.

min.79 - Schimbare in nationala Rusiei: iese autorul golului 3, Dzyuba, intra Smolov.

min.78 - Mohsen cade dupa o tinere in careu, cere penalti, dar arbtitrul lasa jocul sa continue.

min.74 - Schimbare la rusi: iese Denis Cheryshev, intra Daler Kuzyaev.

min.73 - GOOOL EGIPT!!! Salah executa si transforma cu siguranta lovitura de la 11 metri!!!

min.73 - PENALTI PENTRU EGIPT! Arbitrul arata punctul cu var dupa ce consulta VAR-ul pentru o tinere in careu a lui Zobnin la Salah!

min.68 - O noua schimbare in nationala Egiptului: iese Trezeguet, intra Sobhy.

min.67 - Trezeguet suteaza de la marginea careului de putin pe langa poarta rusilor.

min.64 - Schimbare la egipteni: iese Elneny, intra Warda.

min.62 - GOOOL RUSIA!!! Dzyuba se descurca foarte bine in careul africanilor si-l invinge apoi pe El Shenawy cu un sut plasat!!!

INFO: E cel de-al 3-lea gol marcat de Cheryshev la aceasta editie a Cupei Mondiale, iar mijlocasul rus il egaleaza in fruntea clasamentului golgheterilor pe portughezul Cristiano Ronaldo.

min.59 - GOOOL RUSIA!!! Cheryshev marcheaza cu un sut din 8 metri, dupa o centrare perfecta a lui Fernandes!!!

min.57 - Trezeguet protesteaza si se alege cu un cartonas galben.

min.56 - Inca doua ocazii mari irosite de egipteni, care sunt ca si eliminati la acest scor.

min.56 - Salah trimite intr-un adversar dintr-o pozitie excelenta.

min.47 - GOOOL RUSIA!!!! Fathi isi trimite mingea in propria poarta dupa un sut de la distanta ratat al lui Zobnin!!!

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

-------------------------------------

min.45 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.42 - Ce ocazie! Mohsen lasa bine mingea pentru Salah, iar atacantul lui Liverpool suteaza milimetric pe langa poarta aparata de Akinfeev.

min.34 - Zhirkov respinge cu un ultim efort din fata lui Salah.

min.28 - Ignashevich indeparteaza o centrare din partea dreapta a lui Salah.

min.19 - Cheryshev trimite peste poarta nationalei africane.

min.16 - Trezeguet suteaza frumos, dar mingea trece milimetric pe langa.

min.14 - Mohsen trimite cu capul putin pe langa poarta rusilor.

INFO: Daca pierde in aceasta seara, Egipt nu mai are nicio sansa sa iasa din grupa. De partea cealalta, cu o victorie astazi, rusii sunt calificati in faza urmatoare a competitiei.

min.6 - Golovin intercepteaza mingea si suteaza putin pe langa poarta.

min.5 - Ignashevich reia cu capul pe spate, dar El Shenawy retine cu siguranta.

INFO: Va fi primul meci pentru Salah dupa accidentarea suferita in prima repriza a finalei Ligii Campionilor dintre Real Madrid si Liverpool, scor 3-1.

ora 21:00 - A INCEPUT PARTIDA

ora 20:55 - Atmosfera e de-a dreptul senzationala la Sankt Petersburg, cu peste 60.000 de spectatori in tribune, dintre care aproximativ 15.000 sunt egipteni!

INFO: Intalnirea se disputa pe Sankt Petersburg Stadium si transmisa in direct la TV de posturile TVR 1 si TVR HD.

INFO: In prima etapa a grupei, Rusia a spulberat-o pe Arabia Saudita, cu 5-0, in timp ce Egipt a pierdut pe final intalnirea cu Uruguay, cu 0-1.

ECHIPELE:

RUSIA: Akinfeev - Fernandes, Kutepov, Ignashevich, Zhirkov - Gazinskiy, Zobnin - Samedov, Golovin, Cheryshev - Dzyuba

Selectioner: Stanislav Cherchesov.

EGIPT: El Shenawy - Fathy, Gabr, Hegazy, Abdelshafy - Elneny, Hamed - Salah, Elsaid, Trezeguet - Mohsen.

Selectioner: Hector Cuper.

Arbitru: Enrique Caceres (Paraguay) .

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Rusia invinge Egipt, #Rusia castiga meci Egipt, #LIVE meci Rusia Egipt, #Rusia Egipt Cupa Mondiala , #rezultate meciuri