Cupa Mondiala 2018: Uruguay invinge categoric Rusia

Luni, 25 Iunie 2018, ora 18:52
16168 citiri

Uruguay a castigat cu usurinta meciul cu Rusia, scor 3-0, disputat luni in ultima etapa a Grupei A de la Cupa Mondiala 2018.

In urma acestui succes, sud-americanii au terminat grupa pe primul loc, cu maxim de puncte (9).

Cu cate 6 puncte obtinute in primele doua partide, Uruguay si Rusia erau calificate deja in optimi inaintea meciului direct, astfel ca singura miza pusa in joc a fost prima pozitie in clasament.

Partida de la Samara a fost insa la discretia sud-americanilor, care au controlat partida din primul pana in ultimul minut.

Primul gol al intalnirii a fost reusit de Luis Suarez, in minutul 10, dintr-o lovitura libera de la 17 metri, executata pe jos.

Minutul 23 a adus cel de-al doilea gol al meciului. Laxalt a sutat de la distanta, mingea la lovit pe Cheryshev si l-a pacalit astfel pe Akinfeev.

Pana la pauza, rusii au ramas si in 10 jucatori, dupa ce fundasul dreapta Smolnikov a vazut cel de-al doilea cartonas galben si, implicit, pe cel rosu, dupa un fault din spate asupra lui Laxalt.

Dupa pauza, rusii au incercat sa revina in meci, insa fara succes, ajungand cu greu la poarta lui Muslera.

De partea cealalta, uruguayenii n-au mai fortat, dar cu toate acestea au mai inscris o data, prin Cavani, in minutul 90, cu o reluare din apropiere, dupa o minge respinsa in prima faza de Akinfeev la o lovitura de cap a lui Godin.

Uruguay incheie astfel pe primul loc in Grupa A si va juca in optimi cu ocupanta locului doi din Grupa B. De partea cealalta, rusii termina pe doi si vor juca impotriva castigatoarei Grupei B.

In Grupa B, a carei ultima etapa se va disputa luni seara, favorite la calificare sunt Spania si Portugalia.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Uruguay - Rusia, din ultima etapa a Grupei A de la Cupa Mondiala 2018.

Desfasurarea partidei:

min.90+4 - FINALUL MECIULUI

min.90+2 - Ultima modificare la uruguayeni: iese Cavani, intra Gomez.

min.90 - Vor fi 4 minute de prelungiri.

min.90 - GOOOL URUGUAY!!! Cavani inscrie din cativa meci, dupa ce Akinfeev a respins in fata o minge trimisa cu capul de Godin!!!

min.90 - Akinfeev are o interventie impresionanta la un sut foarte bun de la distanta al lui Rodriguez.

min.85 - Smolov se descurca bine in careul uruguayan, centreaza insa slab in fata portii, iar Muslera retine cu siguranta.

min.82 - Akinfeev respinge cu dificultate un sut de la distanta al lui Rodriguez.

min.80 - Cavani nu ajunge la o centrare buna in fata portii a lui Suarez.

min.74 - Dzyuba trimite mult pe langa poarta dintr-o pozitie buna.

min.73 - Schimbare la sud-americani: iese Nandez, intra Rodriguez.

min.69 - Cavani ia o actiune pe cont propriu, intra in careu, insa sutul lui se duce departe.

min.68 - Godin incearca o executie spectaculoasa de la 50 de metri, insa mingea se duce pe langa poarta rusilor.

min.64 - Cavani cade in careu, cere penalti, dar arbitrul lasa jocul sa continue.

min.63 - Schimbare la Uruguay: iese Bentancur, intra Giorgian De Arrascaeta.

min.60 - Schimbare in nationala Rusiei: iese Miranchuk, intra Smolov.

min.60 - Meciul si-a pierdut mult din farmec dupa eliminarea lui Smolnikov. Rusia incearca, dar fara succes, sa puna in pericol poarta lui Muslera, in timp ce sud-americanii sunt multumiti cu scorul de pe tabela de marcaj.

min.55 - Posesia mingii: 55% pentru Uruguay, 45% pentru Rusia.

min.46 - Schimbare la rusi: iese Gazinskiy, intra Kuzyaev,

A INCEPUT REPRIZA SECUNDA

--------------------------------------

min.45+2 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu doua minute.

min.38 - Schimbare la rusi: iese Cheryshev, intra Fernandes.

min.36 - CARTONAS ROSU!!! Fundasul rus Smolnikov vede cel de-al doilea cartonas galben si implicit pe cel rosu, dupa o intrare din spate asupra lui Laxalt!!!

INFO: Golul doi e trecut de FIFA in dreptul lui Cheryshev, ca autogol.

min.28 - Ce ocazie! Sud-americanii trec pe langa golul trei, la o ocazie uriasa irosita de Bentancur, ramas singur cu Akinfeev.

INFO: La acest scor, Uruguay ocupa primul loc in grupa, cu 9 puncte, in timp ce Rusia coboara pe pozitia a doua, cu 6 puncte.

min.23 - GOOOL URUGUAY!!! Laxalt marcheaza cu un sut din afara careului, deviat decisiv de Cheryshev!!!

min.17 - Dzyuba reia cu capul peste poarta sud-americanilor.

min.12 - Muslera scoate la o executie din prima a lui Cheryshev.

min.10 - GOOOL URUGUAY!!! Luis Suarez deschide scorul dintr-o lovitura libera de la 17 metri, executata pe jos!!!

min.2 - Vecino suteaza putin pe langa poarta rusilor.

ora 17:00 - A INCEPUT MECIUL

INFO: Partida se desfasoara pe Cosmos Arena din Samara si transmisa in direct la TV de posturile TVR 1 si TVR HD.

INFO: Ambele nationale au cate 6 puncte dupa primele doua etape si sunt calificate in faza urmatoare a competitiei, insa partida de astazi va decide cine va termina pe primul loc. Gratie unui golaveraj superior, Rusia are si varianta egalului, in timp ce sud-americanii termina pe prima pozitie a Grupei A doar daca inving astazi.

ECHIPELE:

URUGUAY: Muslera - Caceres, Coates, Godin, Lazalt - Nandez, Torreira, Vecino - Bentancur - Suarez, Cavani.

Selectioner: Oscar Tabarez.

RUSIA: Akinfeev - Smolnikov, Kutepov, Ignashevich, Kudriashov - Gazinskiy, Zobnin - Samedov, Miranchuk, Cheryshev - Dzyuba.

Selectioner: Stanislav Cherchesov.

Arbitru: Malang Diedhiou (Senegal)

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#Uruguay invinge Rusia, #LIVE meci Uruguay Rusia, #Uruguay Rusia in direct, #Uruguay Rusia Cupa Mondiala, #Cupa Mondiala 2018 , #rezultate meciuri