Cupa Mondiala 2018: Japonia si Senegal, remiza intr-unul dintre cele mai frumoase jocuri din Rusia

de Dan Alexandru
Duminica, 24 Iunie 2018, ora 19:52

Senegal si Japonia au remizat, scor 2-2, intr-unul dintre cele mai frumoase meciuri de la aceasta Cupa Mondiala din Rusia, in grupa H, meci disputat la Ekaterinburg.

Golurile au fost marcate de Mane si Wague pentru africani, respectiv Inui si Honda pentru niponi.

Partida dintre Senegal si Japonia poate intra in competitia pentru premiul celei mai frumoase partide de la acest Mondial. Un meci inceput perfect de africani, cu gol marcat in minutul 11 de starul lui Liverpool, Sadio Mane, dupa o gafa uriasa a portarului Kawashima, care a respins in fata o minge simpla.

Senegalezii au impresionat din nou, ca si in meciul cu Polonia, cu forta lor fizica, cu maniera fara emotii de a ataca poarta adversa.

Japonia nu a cedat insa si a restabilit egalitatea pana la pauza, cu un gol superb marcat de Inui, sut la coltul lung de la coltul careului mare.

Nici partea secunda nu a dezamagit fanii din Ekaterinburg, aproape de indepartata Siberie. Pentru a nu inversa situatia din primul mitan, Senegal a marcat tot ea prima, pentru 2-1, gol marcat de Wague, dupa o combinatie frumoasa intre Sabaly si Mane.

Dar nici acum niponii nu s-au lasat mai prejos si in minutul 78 au si egalat, dupa ce senegalezii acum au facut o mare gafa defensiva, permitandu-i lui Honda sa marcheze la doar 5 minute de la intrarea pe gazon.

Japonia si Senegal au 4 puncte, sunt liderele grupei, iar acum asteapta rezultatul dintre Polonia si Columbia, meci care are loc tot azi de la 21, iar cea care va pierde va iesi definitiv din calculele calificarii.

Desfasurarea intalnirii:

Final de meci, unul extrem de frumos, 2-2!

Min.93: Mai vedem un galben, Hasebe acum.

Min.91: Galben vazut si de N Doye, avem 4 minute de prelungire.

Min.90: Galben incasat de Sabaly.

Min.86: Usami ii ia locul lui Inui la japonezi.

Min.84: Vine si ultima schimbare la africani, iese Niang si intra Diouf.

Min.80: N Doye intra in locul lui N Dyae, schimbare la Senegal.

Min.77: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Japonia!!!! Honda egaleaza la cateva minute dupa intrarea pe teren, a fost o mare stangacie a apararii africane, un gol simplu marcat de niponi. Ce meci frumos!

Min.74: A doua schimbare la asiatici, intra Okazaki in locul lui Haraguchi.

Min.72: Prima schimbare la niponi, iese Kagawa, intra Honda.

Min.71: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Senegal!! Africanii fac 2-1, Wague a marcat cu un sut puternic la coltul scurt, pasa a fost frumoasa de la Sabaly, dupa o combinatie cu Mane.

Min.67: Inui ia cartonas galben pentru un fault cinic.

Min.66: Prima schimbare la Senegal, intra Kouyate, iese N Diaye.

Min.65: Bara transversala lovita de Inui, sut care putea fi unul dintre cele mai frumoase goluri de la Cupa Mondiala.

Min.64: Japonia domina acest inceput de mitan secund.

Min.60: Osako nu isi calculeaza pasii si nu loveste o minge din 5-6 metri, pe care scria 2-1!

Min.58: Niang vede galben dupa un cot in figura unui japonez, era un fault clar de rosu!

Min.55: Hasebe sangereaza dupa o lovitura primita in fata.

Min.51: Sut mult aiurea de la distanta marca N Diaye.

Min.49: Osako reia interesant cu capul din plin careu, prinde portarul senegalez.

Incepe partea secunda!

Pauza, 1-1 intre cele doua echipe.

Min.40: Sut bun de la distanta Haraguchi, putin peste.

Min.39: Kawashima intervine la timp la o centrare a Senegalului, de pe flancul drept.

Min.33: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Japoniaaaa! Gol superb marcat de Inui, gol de la coltul careului mare fix la coltul lung, fara sperante pentru senegalezi. 1-1 la Ekaterinburg!

Min.32: Minute in care Senegal are posesia, Japonia incearca sa prinda balonul si sa atace decisiv.

Min.21: Sut bun din voleu pentru N Diaye, prinde japonezul dintre buturi.

Min.20: Fault dur facut de Sarr la mijlocul terenului.

Min.15: Sut violent Hasebe de la distanta, mingea il loveste din pacate pe Inui si nu se duce pe poarta.

Min.12: GOOOOOOOOOOOOOOOOL Senegal! 1-0 pentru africani, Mane de la Liverpool marcheaza din 2 metri, dupa o gafa monumentala a portarului Kawashima.

Min.9: Inceput prudent de meci al ambelor tabere.

Min.5: Sabaly incearca un sut de la distanta, s-a lasat mult pe spate si balonul a prins inaltime.

Incepe partida!

17.53: Intra cei 22 de jucatori pe teren, ne pregatim de imnurile de stat.

17.51: Avem imagini de la Ekaterinburg, in estul extrem al Europei, la granita cu Siberia, la peste 1700 de kilometri distanta de Moscova. Jucatorii se pregatesc sa intre pe teren.

17.40: Iata cele doua formule de start:

Japonia: Kawashima - Sakai, Yoshida, Shoji, Nagatomo - Hasebe, Shibasaki - Haraghuchi, Kagawa, Inui - Osako.

Senegal: N'Diaye - Sabaly, Koulibaly, Sane, Wague - Ndiaye, N'Diaye, Gueye - Sarr, Niang, Mane.

Japonia si Senegal au oferit marile surprize ale grupei H, in prima runda, cand au invins marile favorite, Japonia pe Columbia cu 2-1, iar Senegal pe Polonia cu acelasi scor.

Cele doua joaca deci azi pentru o victorie care ar duce la o calificare in optimi de finala.

O singura data s-au intalnit cele doua, in 2003 intr-un meci amical, cand Sengal invingea cu 1-0.

Doua victorii la rand au cele doua formatii in meciuri oficiale, iar singura absenta este cea a lui Kensuke Honda, care din cauza unei intinderi musculare, cel mai probabil nu va juca azi.

Echipele probabile:

Japonia: Kawashima - Nagatomo, Shoji, Yoshida, Sakai - Hasebe, Shibasaki - Inui, Kagawa, Haraguchi - Osako.

Senegal: K.N'Diaye - Wague, Sane, Koulibay, Sabaly - Sarr, Gueye, A.N'Diaye, Mane - Diouf, Niang.

Arbitru: Gianluca Rocchi (Italia).

Partida va fi televizata pe TVR 1 si TVR HD.