Presa germana este la picioarele lui Toni Kroos dupa eurogolul marcat cu Suedia in minutul 95 la Cupa Mondiala

Duminica, 24 Iunie 2018, ora 09:02

Ziarele din Germania au pus titluri elogioase la adresa lui Toni Kroos, fotbalistul lui Real Madrid care a salvat nationala tarii sale in minutul 95 al meciului cu Suedia de la Cupa Mondiala, la scorul de 1-1.

Fostul fotbalist de la Bayern a marcat impecabil dintr-o lovitura libera la ultima faza a jocului, iar Germania spera din nou acum la optimile de finala, dupa un inceput catastrofal in Rusia, 0-1 cu Mexic.

Reactia antrenorului Germaniei dupa victoria care tine in viata nationala sa la Cupa Mondiala

Imediat, versiunile online ale marilor ziare germane au titrat despre aceasta mare victorie, Bild punand un titlu urias: "Sunteti Kroosarty", cu referire evidenta la cel mai bun pasator al ultimei editii de Liga Campionilor.

Cotidianul Der Spiegel a scris: "Kroos salveaza Germania", in timp ce celebrul Kicker nota: "Kroos, in ultimul moment. DFB, inapoi in cursa".

In fine, mult cunoscutul ziar Frankfurter Allgemeine Zeitung a tinut sa evidentieze si norocul avut de nationala lui Low: "Germania castiga cu sansa si noroc", in timp ce Die Zeit a vrut sa il compare pe Kroos cu colegul sau de la Real, Ronaldo: "Cristiano Kroos".

Germania a reusit sa treaca de grupe de fiecare data din 1938 incoace la Cupa Mondiala.

Ultimul meci din grupe va avea loc cu Coreea de Sud, saptamana viitoare.