Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

Cel mai lung meci din istorie: Mahut si Isner au jucat peste 10 ore la Wimbledon

Miercuri, 23 Iunie 2010, ora 23:14
5391 citiri

Cel mai lung meci din istoria tenisului s-a disputat marti in turul 1 de la Wimbledon, Nicolas Mahut (Franta) si John Isner (SUA) jucand aproape 10 ore. Disputa a fost intrerupta de arbitru la scorul de 59-59 in setul decisiv.

Meciul a inceput cu americanul in prim plan, acesta castigand setul I cu 6-4. Mahut a revenit si s-a impus in urmatoarele doua cu 6-3, 7-6, iar Isner s-a impus in setul 4 cu 7-6.

Actul decisiv a fost unul de pomina, cei doi sportivi jucand mai bine de 7 ore pentru a putea fi departajati. Iar cum acest lucru nu s-a intamplat, arbitrul a decis sa intrerupa intalnirea la scorul de 59-59

Intalnirea dintre Nicolas Mahut si John Isner a durat peste 10 ore.

Precedentul record de durata a unei partide de tenis fusese stabilit de Fabrice Santoro si Arnaud Clement, in 2004, la Roland Garros, ei jucand la acea data 6 ore si 33 de minute.

John Ishner a depasit si recordul celor mai multi asi reusiti intr-o partida, el izbutind 98, fata de 78 cat era precedenta performanta stabilita de Ivo Karlovic.

Epuizati dupa partida-maraton, cei doi au putut totusi sa spuna cateva cuvinte reprezentantilor presei, promitand spectacol si joi.

"Este un campion. Trebuie sa luptam. Trebuie sa cistige cineva. Miine o sa vedem cine. Am jucat de prea mult timp", a declarat Mahut.

"O asemenea partida nu se va mai repeta vreodata. Si inca nu este gata!", a spus si Isner.

Invingatorul acestei intalniri il va intalni in turul secund al turneului de la Wimbledon pe Thiemo De Bakker, si el protagonistul unui meci maraton, castigat cu 16-14 in setul decisiv.

BEC vine în sprijinul PSD și PNL. Decizia surpriză care le permite să aibă candidați separați la Primăria Capitalei
Biroul Electoral Central (BEC) a adoptat miercuri, 24 aprilie, o hotărâre prin care permite desființarea unei alianțe electorale până la data de 26 aprilie,astfel că PSD și PNL vor putea...
Prima ședință de Guvern care se desfășoară la Timișoara. Ce proiecte vor fi discutate în întâlnirea de astăzi
Guvernul se reuneşte joi, la Timişoara, într-o şedinţă specială, în cadrul căreia urmează să fie aprobate o serie de proiecte de infrastructură cu impact regional, precum şi plata în...
#Mahut Isner Wimbledon, #record meci tenis, #meci Mahut Isner, #meci record Wimbledon , #Wimbledon